Dünya Fotoğraf Galerisi


 • Sırbistan oldukça fakir bir ülke, şehirlerde oldukça eski ve bakımsız. Zaten AB'de onları hazır görmemişki birliğe almıyor. Güzel mi güzel, çok mu güzel tabiki değil. :) AB'de olmaması nedeniyle Hudut Kapılarında sıkıntı yaratıyor, Bulgaristan AB ülkesi oradan çıkışta, Macaristan'da AB ülkesi oraya giriştede işlemler uzun sürüyor. Bu arada dipnot düşeyim, Bulgaristan gibi bir ülkeyi AB'ye nasıl almışlar, gidince daha çok hayret ettim. Bizden çok daha kötü vaziyetteler. Neyse kendi objektifimden : Niş/Sırbistan :  Burası Osmanlı zamanından kalan kalenin içindeki bir yer.

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Gelelim Macaristan Budapeşteye, Macarlar Avrupa da bayrağını en çok seven ülke sanırım, her yerde bayrakları var. Bayraklarını seviyorlar.


  Tekirdağ'a gidenler veya yaşayanlar belki bilir Rokoczi müzesini. Kardeşiyle taht kavgasında Kanuni'ye sığınmış olan Rakoczi'ye Tekirdağ'da Kanuni Sultan Süleyman tarafından bir saray tahsis edilmiştir. Neyse o Rakoczi resimdeki Macar kralı :


  Kanlarında Türk kanı olan Macarlar ATTILA'ya bağlılar, çoğu yerde ATTILA'yı görebiliyoruz. Şöyle bir durumda var, azımsanmayacak derece de insan kanlarında Türk kanı olduğunu reddediyor. Neyse ATTILA'nın torunlarından ufak bir kare :


  Avusturya-Macaristan ayrılınca Budapeşteyi Viyanayı örnek alarak inşaa etmişler. Gerçekten şehir müthiş planlı. Budapeşte'de sıradan bir sokak :  Tuna Nehrinin en güzel aktığı yer Budapeşte dersekte yalan olmaz :) :  Buda tarafında Balıkçı Tabyasından bir kare geliyor şimdi. İsmi Orta Çağda balık pazarına yakın olmasından geliyor.. :  Buda tarafından Peştenin panoramik görüntüsü :  Haa birde Budapeşte'de güzel bir sürpriz var, Türk Sokağı var.. :)  Gül Baba türbesine de gidecektik ama onarımdaymış. TİKA tarafında onarılıyor, fotoğraf alamadım.. :)

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Çek Cumhuriyeti ise daha farklı bir ülke. Soğuk iklim yavaştan burada belli oluyor, insanların kendiside soğuk. Bize denk gelmedi ama dolandırıcı olduğu hep konuşuluyor. Yemekleri de çok ağır, çok fazla domuz eti tüketimi var. Bira'da çok tüketiyorlar zaten bira üretiminde 1 numaralar. Dünyaca ünlü Pilsener firması buralı. En güzel ırkta Çekler seçilmiş, ne yalan söyleyeyim kadınları ve erkekleride oldukça güzeller, en güzel ırk gerçekten olabilirler. Ama aşırı alkol tüketimi nedeniyle 35-40 yaşlarından sonra birden çöküyorlar. Vücüdu dağıtıyorlar. Yıllık ortalama gelirde de oldukça iyi olan Çekler tam bir sanayi ülkesi, gerçekten kaliteli üretim yapıyorlar.


  Neyse Prag'dan bir fayton :  Prag'da Tuna Nehri olmasada onlardada Vitava nehri var :  Bura ile ilgili fazla fotoğrafım yok, arşiv arkadaşımda.. :D

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Gelelim Viyanaya. Viyana sanırım aralarında ki en kültürlü yer. Çek ve Macaristan göçmen istemedikleri için bütün insanlar tek tip, Viyana ise farklı farklı insanları barındırıyor. Kültür çeşitliliği hoşuma gitti. Sanata deli gibi bağlılar, Tiyatro ve Opera biletleri yok satıyor hatta ayakta bilet alıp ayakta izleyende var. Avrupa'nın sanat başkenti Viyana sanırım. Yılbaşı Opera biletine 250.000 euro para verenler varmış. Gerçekten şaşırtıcı. Toplu ulaşımda da bir numaralar, Viyana'da toplu ulaşımın olmadığı herhangi bir yer yok. Yıllık gelirde çok yüksek. Valla kesinlikle yaşanılabilir bir yer.


  Şunu da atlamayayım, Viyana'nın bir bölgesi olan 10. Viyana küçük bir Türkiye. Sokakta yürürken gördüğümüz tabelalar Aycan Süpermarket, Adana kebapçısı, Türk berberi vs. vs. gibi. Geçende bahsetmiştim buralarda 21 yıldır yaşayıp Almanca bilmeyen bir Türk varmış, her işini Türkçe görebiliyor adam.. :D Ama burada bizi aşağılayan Türklerde varmış, beyin göçü yapmışorada yaşayan bir Türk kadınla konuştum, o bahsetti neyse biz bahsetmeyelim.


  Burası Karl Kilisesi, veba hastalığının bitmesi neticesinde hediye olarak yaptırılmıştır.. :  Burası da Schönbrunn Sarayı. Normalde Hobfburg sarayında yaşayan hanedan, burayı yazlık saray olarak kullanıyor. Maria Teresa adına yaptırılmış.  Burası da Viyana'da sıradan bir sokak. Budapeşte ile benzerliğe bakabilirsiniz :  Burasıda Kahlenberg Kalesinden Viyana'nın panaromik görüntüsü. Aynı zamanda Osmanlı'nın Avrupa'da ilerleyebildiği son topraklar aha burası :  İlk bakışta burayı saray zannedebiliriz ama burası Belediye binası :  Viyanalıların çok bağlı olduğu Tiyatro :  Son olarak Viyanada da güzel bir sürpriz karşıladı beni, Avrupanın dört bir yanından gelenlerin oluşturduğu klasik araba konvoyu :  Son söz olarak sadece şunu söyleyeyim, kesinlikle gidin ve görün.. :)

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...  Edited once, last by Vintersaga ().

 • Amsterdam'da henüz kanallar buz tutmadan öncesi

  Bu da Amsterdam'da gün doğumu

  Bu da Stockholm, henüz -20lere inmeden öncesi


  Bi ara üşenmezsem daha çok fotoğraf paylaşacağım :hfyeni (18):

 • Slovenya Bled Gölü, geçen sene ekim ayının son haftasında çektiğim fotoğraf


  Bu fotoğrafı ise geçen sene bu zamanlar çekmiştim, Maribor Drava Nehri üzerinden muhteşem bir doğa manzarası


  Burası ise Maribor şehir merkezi


 • Barcelona'dan birkaç fotoğraf paylaşayım;


  Burası Sagrada Familia, Antoni Gaudi 1926 yılında burası tamamlanamadan tramvayın altında kalarak hayatını kaybetmiş. 2026 yılında tamamlanması planlanıyor. Hayatımda gördüğüm en etkileyici yapı hem içi hem de dışı olarak.


  Burası da Barcelona sahil  Aslında birkaç fotoğraf daha paylaşmayı planlıyordum ama boyutu aştığı için yükleyemiyorum.