Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @4 Şubat

Üstad, bir soru soracağım. Şimdi La Nina etkisinden bahsediyorsunuz, bazı yıllar El Nino etkisi altındayız.
    Bu El Nino, La Nina çevrimleri periyodik döngüler midir? Ya da yıl / yıllar içinde bazı şartların oluşması mı gereklidir?

Teşekkür ediyorum.

• @4 Şubat

Üstad, bir soru soracağım. Şimdi La Nina etkisinden bahsediyorsunuz, bazı yıllar El Nino etkisi altındayız.
    Bu El Nino, La Nina çevrimleri periyodik döngüler midir? Ya da yıl / yıllar içinde bazı şartların oluşması mı gereklidir?

Teşekkür ediyorum.

Evet bir döngü var teorik olarak.Ama bu döngüyü tanımayan da bir doğa var.Mesela bu yaz başlarından ağustos ortalarına kadar El nino beklentisi varken ibre sonradan La lina ya döndü...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Mart 15'e kadar bitirmeyin demiştik. İşte sistem geldi çattı. Kimse yazı getirmesin demiştik ancak birileri inatla yazı getirmişlerdi. Şunu demiyorum kış iyi geçti. Diyemem de ancak şu açık ki şu an yaz yaşamıyoruz. Yorumları negatif ya da pozitif odaklı radikal bir şekilde yapan herkes kaybetmeye mahkumdur. Bu senenin kaybedenleri de efsane bir kış bekleyenler ile erkenden yaz getirenler olmuştur. Temkin kazanmıştır. Kaosun olduğu yerden sonuç olarak düzen çıkar yaz getirmek daha da durumu düzensizleştirecekti. Bu olmadı atmosfer bunun önüne geçti çok büyük bir salınım ve sonuç olarak bizi etkileyen sistem. Belki son olacak bir daha yağmayacak böyle olsa da 1 ay önceden yaz getiren arkadaşlara bu ciddi bir ders olmuştur umarım.

• WRF 3 saatlik toplam yağış haritasına bakınca bu gece 03-09 arası ve yarın 18-24 arası istanbul üzerinde yağış var gibi gösteriyor.

yarın 02-16 arası yağış

Bu akşam 19-22 arası yağış ve yarın 04-18 arası yağış

Bu akşam 17-21 arası yağış ve yarın 04-19 arası yağış

Bu akşam 17-20 arası yağış ve yarın 08-20 arası yağış

Yarın 06-18 arası yağış

yarın 03-14 arası yağış

yarın sabah ile perşembe sabahına kadar yağış(çarşamba akşamı kar fırtıanası)

03- perşemba 01 arası yağış

diye gidiyor tahminler

Özetlersek :
    Bu akşam 18-22 arası bir yağış olabilir ve ihtimali yüksek
    sonra hava 03'e kadar yağışsız.

geceleyin yağış başlar akşam 17'e kadar hem fikir yağış var.

sonrası

yağış kesilebilir.
    kar fırtınası olabilir.

İnşallah kar fırtınası olur.

• Evet değerli forumdaşlar; belki hatırlayanlar vardır bu başlıkta @4 Şubat abiyle bazı totem denemeleri yapmıştık. Arşivde dolaşırken totem denemelerime ve sonuçlarına bakmak istedim ve çok enteresan sonuçlara ulaştım. Şimdi kemerlerinizi bağlayın, başlıyoruz..

Yılbaşına doğru soğuk hava ümidimiz devam ederken @4 Şubat abiyle bir totem yapmıştık. Pastırma yazınında içinde geçtiği bu totem maalesef işe yaramamış ve istenilen soğuğu alamamıştık.

forum.havaforum.com/attachment/19590/

Bu olabilir fakat devam ediyoruz, şu an yaşadığımız sistemi de totemle ters isabet yaptık desem ? Evet inanamayacaksınız fakat gerçekleşti.

forum.havaforum.com/attachment/19591/

Evet buda Sibirya'yı göreve çağırırken yaptığımız bir totem denemesiydi. Şu yaşadığımız anlarda gerçekten ayı indi, Avrupa'da görüyorsunuz zaten fakat bize yavrusu düştü. Ucundan aldık birşeyler, bunun bile etkisi azımsanmayacak derecedeyken asıl ayının yapacakları inanılmaz olurdu. Konumuza dönersek maalesef bu totem de ters tepti.

Şaşkınlığım devam ederken daha geçmiş sayfalarda öyle bir mesaja denk geldim ki, bu kadar da olmaz dedirten bir mesaj. Bakıyoruz :

3.JPG
    25 Ocak 2017 tarihli bu mesaj 6 Ocak efsanesinden sonra Şubat'ı ve 2018 kışını dolu geçirmek isteyen bir gencin totem denemesiydi. Şubat ılık geçerken 2018 kışı da şu ana kadar pek parlak geçmedi. Bu totemde ters tepmişti..

Evet totem denemelerimiz ters tepti. Bu konuya yazmamak en güzeli olacak. Ne dersin @4 Şubat abi bir daha totemin t'sini konuşmayalım bile.. :P Konudan engellensem mi hatta.. :P

Bara döda fiskar följer strömmen...

• @Vintersaga kardeşim o senin kalbinin güzelliği.Boşver zaten tahmin olayını bıraktım artık.Bundan sonraki çalışmalar olayı anlamak adına geçecek.M.N.C.C.M merkezi Cohen e devrettim zaten.Mesafe uzak zor oluyordu X/

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat :hfyeni (18): :hfyeni (18): Abi olsun; senin paylaştığın değerli verilerden bizde az-çok çıkarım yaparken seninde yaptığın çıkarımları önemsiyoruz, o yüzden yaptığın tahminler yaptığın çıkarımları görebilmek adına değerli. Güzel sözlerin için sağol varol.. :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Benimde aylar önce "hisse dayali" sistem beklentim vardı (Hayırsız porsuk sistemi) gelmek bilmedi kelek attı bana. Unutmaya çalışıyorum kendisini :(

• Vaad edilen Kral geliyordu,
    Kılıcını Sibirya'dan alan Kaftanını Avrupa'ya bırakacak olan
    Nefesi düşmanı ürküten buz kestiren Kral
    İtalya'ya ihtişamını bırakan, İmparatorlar Şehri'ne selam çakan
    Kıtaya taht salmaya hazırlanan Anadolu'ya Nişanı'nı bırakacak olan Güçlünün Güçlüsü,
    Zaferi haykırsın Yedi Tepe
    Umutlu olana hazine var umutsuz olana serzeniş ve azap
    Kınını,Kılıcını hazır etmiş geliyor Kral
    Güç,İhtişam ve Beyazların en güzeli ondan gelir
    Tüm öfkesini kusacak Güneşe ve Yaza
    Kininin sembolü şiddeti, Sanatının eseri Beyaz Örtü olacak
    Boynunu büken adam kaldır boynunu
    Umutsuz olma İnançlı ol

/scatisma2::341 /scatisma2::341 /scatisma2::341 /scatisma2::341