Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bayramın 1. Günü:

Mersin, Adana, Maraş, Kayseri, Sivas , Malatya , Tunceli , Tokat , Giresun , Gümüşhane gokgurultu sağanak yağışlı

Adana, Maraş, Sivas bölgelerinde capı 3-5 mm büyüklüğünde dolu yağışı gözlemlenebilir.

• Bayramın 2.günü:

Karaman, Nevşehir,Nigde,Kayseri,Sivas, Malatya, Tunceli, Adıyaman,Osmaniye, Maraş,Hatay,Kilis, Gaziantep

Bartın, Kastamonu, Giresun, Trabzon

bölgelerinde yağış görülebilir.

• Modaki ile geçen sene yeni tanışmışken şimdi modaki 1 ve 2 diye ayrımı yapıldı.Artık El nino denilince bize olan etkilerini anlamak için daha çok veriye bakmak gerekiyor.55590579ae66abc928e6fa1b.png

Yukarıda yılların ayrımı yapılmış...Diğer bir kıyaslama oluşan fırtınaların sayısı ile 2002 ve 2004 yılları arasında yapılarak modaki 1-2 ayrımı yapılmış...2002 68 ACE varken 2004 de 226...SST ve Rüzgar anomalileri ;

46823fc8.jpg

2004 de deniz sıcaklıkları 90-180 arası daha serinken Atlantik daha sıcak rüzgarlar ise daha zayıf.Sıcak Atlantik de bildiğiniz üzere daha fazla ACE oluşumuna neden olmuş...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @4 Şubat

ÜStad, bilgilendirme için çok teşekkürler.

Benim ilgimi çeken kısım aslında deniz suyu sıcaklıkları değil. Dünya genelinde oluşan rüzgarların ( elmalar + armutlar) sayıları ile, takip eden, daha doğrusu +1 kışların yağış ve sıcaklıkları arasında bir korelasyon olup olmadığı :)

Deniz suyu sıcaklıklarının ilgimi çekmiyor oluşu, kış mevsimlerii ile bir korelasyon olmadığını düşündüğüm için.

Yoksa rüzgar oluşumlarında, etkisi var tabiki.

Nereden bulaştırdınız beni bu işlere ^^^^^^

Cold.EFso ( sizsiz olmaz Hocam ^^)

• Ilker Gunebakan hocam keşke parametreleri düşürebilsek.Ama hepsi birbirleriyle bağlantılı.Tam tersi her geçen gün sayısı artıyor.Mesela MJO verileri birkaç sene önce güvenilmezken şimdi SSW oluşumlarındaki bağlantısı ispatlandı.Temelde yaklaşık 25 ana veri ve bunlarla bütünleşen 50 veri var...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ilker Gunebakan hocam keşke parametreleri düşürebilsek.Ama hepsi birbirleriyle bağlantılı.Tam tersi her geçen gün sayısı artıyor.Mesela MJO verileri birkaç sene önce güvenilmezken şimdi SSW oluşumlarındaki bağlantısı ispatlandı.Temelde yaklaşık 25 ana veri ve bunlarla bütünleşen 50 veri var...

Tabi ki haklısınız parametreler hakkında.

Benim saplantım, ana mekanizma :)

Biraz şekillensin, paylaşırım..

selamlar

• Bugün Marmara bölgesi için bir hayli heyecanlı ve aksiyonlu bir güne merhaba dedi

Sabah saatlerinde İstanbul tarafına güzel bir kütle geldi ve uzun aradan sonra iyi oldu diyebiliriz ( bir türlü yağış denk gelmiyordu )

Trakya'dan giriş yaparsak Kırklareli ve Lüleburgaz tarafında gök gürültülü kuvvetli sağanak yağış alıyor diyebiliriz

Marmara bölgesinin neredeyse birçok yerler yağış alıyor ve bazıları gök gürültülü

Bugün özellikle ECMWF verisi Balıkesir çevresi bugün Yüksek oranda DOLU yağışı alacak gibi gözüküyor

• Marmara Denizinin bu seneki oraj performansı ibretlik. 2014'te EF2'lik hortum ve 2017'de golf topu büyüklüğünde dolu içeren süper hücreler oluşturan deniz yokları oynuyor. Haliyle İstanbul da oraj göremiyor.

• Marmara denizi faktörü söz konusu olabilir ama, sadece oraj ile ilgili bir "kısırlık" değil, genel anlamda bir yağış problemi söz konusu bölgede.

Bölge'den kastım, Doğu ve İç Trakya kısımları Genelde kıyılar ki özellikle Gelibolu Yarımadası oldukça verimli bu aralar, Keşan ve Malkara yağış alırken,

Çorlu, Lüleburgaz, Kırklareli hem kış hem de yaz mevsiminde çok zayıf kalıyorlar.

Tabi sebepleri konuşabiliriz, hatta tüm Türkiye genelinde yağış rejimlerinin değiştiği bölgeler için de konuşmalıyız.

Yağış sadece görsellik demek değil bildiğiniz gibi. Yeraltı suları, sulama, içme suyu, tarım daha doğrusu hayat - yaşam demek.

Konuşmakta fayda görüyorum.

selamlarımla