Karalama Tahtası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence 2014 gibi kış yaşadık, yaşıyoruz. İnşAllah 2019'u da 2015 kışı gibi yaşarız. 2 tane baba sistem bile bizi keser 2019'da... :) Bu sene göremedik ama seneye Allah ömür verirse inşAllah istediğimiz gibi sistemleri alırız artık... :D

• çok üzücü bir kış geçiriyoruz sanki sonbahar dan direk yaza geçmişiz gibi hissediyorum 1 marta kadar inşallah bırakın efsaneyi yerleri az bişey beyaz görsem mutlu olacağım

• GEFS ay sonu Batı Avrupa ve İskandinavya'da YB hakimiyetinin olacağını söylüyor. EPS'de de kuzeybatımızda başlayan bir hareketlilik var düzelmeler mevcut.Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali takibe devam.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• geçen sene şubat başında da stratosfer ısınıp polar vortex parçalanacak dendi. hatta wildleo hocamın bu beklenti ile açtığı ' şubat sonu mart başı göreceksiniz kar' başlığını hiç unutamam. polar vortex bölündü ama biz beklediklerimizi alamadık. bu sene de polar vortex bir kez bölündü biz faydalanamadık. şimdi ay sonuna doğru tekrar bölünecek 4 şubat hocamın tahminleri ile . hislerime dayanarak söylüyorum , sanırım ,yine üzülen tarafta olacağız. bu yazı burada kalsın. bir gün polar vortex işimize yararsa bakarız.

• 2014 Kışı milattı. Bundan sonra çift rakamlı kışlar kestane geçer. 2016 Kışına kestane demek yakışmaz,ama 2015-2017 Kışlarına kıyasla kötü sayılır.
    Sayısal yıl verisine göre 2019 kışı bizi mutlu edecek.
    2014 kışından önce farkettiyseniz tek rakamlı kışlar tatmin edici potansiyelde değildi. Çift haneli kışlar efsaneydi. :)

• 20-25 şubatı çöpe atmayalım hemen.
    240 saat gibi bir vade hayli hayli değişeceği gibi, bu flip-flop modellerin 168’i bile değişir bu esnek ortamda
    Sırf modellere şamar olsun diye öyle bir süpriz istiyor ve bekliyorum
    Ssw, Nao seçenekleri ve VP uyumu iyi
    Nasipte varsa gelecek hem de iyi şekilde
    21-22 Şubat 2004 ü birkez daha paylaşayım.

• 20-25 şubat arası aklımda daha da pozitif yönde hiçbir zaman inancını kaybetmedim. Büyük balığın peşindeyiz hep beraber 25 subattan itibaren bunu bekliyorum umutla 8)

• Nihayet Avrupanın güneydoğusundan kar yönünden bahseder oldular :)
    Might get some low pressure from the east or southeast at times (increasing the snow risk). Lots of guesswork at the moment.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Seviyorum sevmenin acı verdiğini
    Her sevenin sevilmediği bile bile
    Ama yine de umut taşıyorum
    Belki seven sevilir diye

Kalk, silkelen, kendine gel
    Umutsuzluğa kapılma
    Umutsuzluk şeytandan,
    Ümit etmek ise Allah'tandır.

• Nasılki 850hpa'da +12 leri gördüysek ilerleyen günlerde polar vortex in bölünmesini takiben
    Rusya'daki son rekor kar yağşlarının lehimize hazırladığı zemin bakımından(önemli bir ayrıntı) kopan parçanın
    doğru basınç yerleşimleriyle bizim enlemlerimize inmesinide azımsanmayacak bir ihtimal olarak görüyorum.
    Model çalıştırmalarında da yavaş yavaş soğuk tarafa geçtiğimizi destekleyen senaryoların artış
    sinyallerini gözlemliyoruz.Önümüzdeki hafta itibariylede lehimize oluşabilecek sinoptik görünümler
    şahsim adına hiçde uzak ihtimaller değildir diye düşünüyorum.Donanımlı değerli arkadaşlarımızda bıkmadan usanmadan
    veri paylaşımlarını sürdürüyorlar. İnancım odur ki gelecek hafta beraberce sevineceğimiz yeni bir sayfa olur inşallah HF ailesi olarak.
    Hepinize Sevgiler,Saygılar,İyi hafta sonları...

• avrupa üzerinde belirsiz basınç dizilimleri var matamatiksel olarak her modelleme diğerinden farklı çıkıyor bu belirsizliğin kaynağı ısı kaçakları
    atmosfer umulmadık anda soğukları üzerimize bocalayabilir her an beklemedeyim bu kış böyle bitmez.Ayrıca kış martın sonunu bulacak gibi,bekleyip görelim ben umutluyum.