Aralık ve Ocak Nasıl Geçecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 1. Aralık'ın Geri Kalanı

10 Kasımdaki yazımda Aralık ayının genel olarak kötü geçeceğini, ay sonunda gelebilecek sistemin ortalamaya pek etkisi olmayacağını söylemiştim. Her şey şuana kadar beklediğim gibi oldu. Son verilere göre çoğu kişinin beklediği 4, 11, 16 ve 19 Aralık kar yağışlarının gelmeyeceği konusunda haklı çıktım. Gerçekten beklediğim gibi kuru bir aralık geçiriyoruz. Peki bundan sonra ne olacak?

Ay sonuna kadar endekslerdeki sinir bozucu gidişat devam edecek. Eminim kışı bitiren üyelerin sayısı artacak. Biraz sabır gerekiyor. :)

Ay sonu ilk sistemi alacağız. Yani Aralık genel olarak kötü geçse de karsız bitmeyecek. :)

2. Ocak Ayı

İzlanda Alçak Basıncı yüzünden çok uzun bir süredir doğru düzgün yağış alamadık. Çünkü okyanusta oluşan derin siklonlar hiç güneye inmeden Norveç tarafından geçip gidiyorlar ve bunun sonucunda biz yüksek basınç etkisinde kalıyoruz. Ocak ayının ilk yarısında da bu gidişat pek değişmeyecek. Sistem alıp almayacağımızı söyleyemem ama genel olarak kötü geçecek. Basınç dizilimi çoğunlukla yukarıdaki gibi.

İkinci yarıda da İzlanda'nın kolay kolay yok olacağını zannetmeyin. Fakat bu sefer; İskandinavya'da yüksek basınç oluşacak ve okyanusta oluşan siklonlar büyük bir engelle karşılaşıp güneye yönelecekler. Bunun sonucunda bol bol yağış alacağız. Alçak basıncın etkisini kaybettiği her fırsatta İskandinav Yükseği İzlandayı yerine gönderip kar soğuklarını ülkemize yollayacak. Kısaca ikinci yarı lodos-yağmur-kar döngüsü ile geçecek. Yani kış asıl Ocak'ın ikinci yarısında başlayacak. :)

• Hayırlı tahminler Bende Aralık ayını kapattım belki son 2-3 günü açık benim için.Polar vortex Ocak ayı başı zayıflıyor galiba onun için sistem bekliyorsun aralık sonu ve ya ocak ayı başı?

• Hayırlı tahminler Bende Aralık ayını kapattım belki son 2-3 günü açık benim için.Polar vortex Ocak ayı başı zayıflıyor galiba onun için sistem bekliyorsun aralık sonu ve ya ocak ayı başı?

27 Aralık ile 3 Ocak arası diyeyim. Kesin tarih vermiyorum.

• Root tebrik ederim hakikaten beklediğin gibi oldu ama bence sen de bu kadar kurak olacağını tahmin etmiyordun bakalım 1929 tahminide tutacak mı :)

• Modeller beklediğim sistemi görmeye başladı. Amerika'dan gelen yüksek basınç arkası soğuklarla dolu alçak basınç sistemlerini ülkemize doğru iterek üstümüzdeki yüksek basıncı ezip lodos arkası kar sisteminin gelmesini sağlayacak. O günlere kadar sabırlı olun. ;)

27 Aralık - 3 Ocak tarihleri güzel olacak. :)

Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• Root , Aralık son haftasında ısrarla sistem bekliyorsun. Detaylı bir şekilde , verilerle bana açıklayabilir misin ? Saygılarımla...

Forumda herkes senin "veri" dediğin o modellere bakarak dört sistem geleceğini söyledi ve hepsinde yanıldı. Ben sinoptik yorumlamasını kendim yaptım ve şu ana kadar başarılı oldum. Az önce model çıktısı üzerine yaptığım çizim de bunun bir örneği. Aynı yöntemle de Aralık sonunda sistem geleceğini tahmin ediyorum. Kısaca; kar gelecek demen için kar gösteren bir model çıktısı kullanmak zorunda değilsin, doğru yorumlarsan tutturursun. Sana gösterecek bir verim yok yani.

Bu arada XOR, XNOR, AND, NAND, OR, NOT gibi logic gates yöntemlerini de tahminlerimde kullanıyorum. Mesela kısa vadede birbirinden farklı iki sıcaklık senaryosunun aynı anda gerçekleşme ihtimali yoksa bu senaryoların devamındaki karşılıkları değer olarak aynı olsa bile aynı değerlendirilemez. (OR) Bunun benzeri birçok yöntem kullanılabilir.

Bir tek Icould mantıklı bir tahmin yaptı. Onu ayrıca söylemeliyim. :)

• Forumda herkes senin "veri" dediğin o modellere bakarak dört sistem geleceğini söyledi ve hepsinde yanıldı. Ben sinoptik yorumlamasını kendim yaptım ve şu ana kadar başarılı oldum. Az önce model çıktısı üzerine yaptığım çizim de bunun bir örneği. Aynı yöntemle de Aralık sonunda sistem geleceğini tahmin ediyorum. Kısaca; kar gelecek demen için kar gösteren bir model çıktısı kullanmak zorunda değilsin, doğru yorumlarsan tutturursun. Sana gösterecek bir verim yok yani.

Bu arada XOR, XNOR, AND, NAND, OR, NOT gibi logic gates yöntemlerini de tahminlerimde kullanıyorum. Mesela kısa vadede birbirinden farklı iki sıcaklık senaryosunun aynı anda gerçekleşme ihtimali yoksa bu senaryoların devamındaki karşılıkları değer olarak aynı olsa bile aynı değerlendirilemez. (OR) Bunun benzeri birçok yöntem kullanılabilir.

Bir tek Icould mantıklı bir tahmin yaptı. Onu ayrıca söylemeliyim. :)

Sen bu kadar şeyi nereden öğrendin ? Söyle de bizde kendi çapımızda bir şeyler yapabilelim.

Einmal editiert, zuletzt von Asil Yunus ()

• Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• Ne demek bunlar ? Kendi blogunda modellerden sistem okumayı ogreterek bizlere , tahmin yapabilmemizi sağlar misin ?

• Mantıktaki "ve" bağlacı bu