Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Trabzon, şu an öyle bir durum yok. Olursa karşılık vermek de yok. Raporlayacaksın gerisi yönetimin işi. Kimse kimseye zıt bir şey yazmadı yazmamalı. Bak yanlış anlayanlar olur diye her şeyi buraya yazdım. Herkes biraz dikkat ederse sıkıntı olmaz.

• Arkadaşlar ben olumsuz bir yorum yapmadım yanlış anlaşılmasın sistem gelmeyecek kar olmayacak vs. demiyorum sadece görünen gibi gelmeyecek diyorum ki bunu zaten modellerin kendisi anlatıyor ; mesela dikkat ettiyseniz ecmwf'nin bugünkü güncellemesinde önceki güncelleme 216. saate düştü ve sistem biraz daha balkanlara sokularak üzerimize kaymaya çalışıyor 240 yine üzerimizde gözüküyor.Dün ise (bugünün 216.saati) sistem tepemizdeydi ve yine bir dahaki çalıştırmada 240. saatte tepemizde belirirse artık ecmwf' ye bakmaya gerek yok dmektir.ECMWF kendiyle çelişen çalıştırmalar yapıyor.

• Arkadaşlar ben olumsuz bir yorum yapmadım yanlış anlaşılmasın sistem gelmeyecek kar olmayacak vs. demiyorum sadece görünen gibi gelmeyecek diyorum ki bunu zaten modellerin kendisi anlatıyor ; mesela dikkat ettiyseniz ecmwf'nin bugünkü güncellemesinde önceki güncelleme 216. saate düştü ve sistem biraz daha balkanlara sokularak üzerimize kaymaya çalışıyor 240 yine üzerimizde gözüküyor.Dün ise (bugünün 216.saati) sistem tepemizdeydi ve yine bir dahaki çalıştırmada 240. saatte tepemizde belirirse artık ecmwf' ye bakmaya gerek yok dmektir.ECMWF kendiyle çelişen çalıştırmalar yapıyor.

Saat farkını göz önünde bulundurdun mu ?

• Ve bakın güzel gelişmelerde olmuyor değil eğer kıbrıs'ın doğusunda ecmwf'nin öngördüğü a.b alanı az daha derinleşerek oluşursa bu yağış ve soğuk açısından karadeniz bölgesini mutlu eder eğer tepki ab. alanı batıda yer alırsa sistem batıya meyilli gelecek çok ince bir çizgi içerisinde sistem kuzeyimiz etkilecek bundan yana şüpheler yok ancak nerede tam etkin olacağını bu a.b alanı belirleyecektir.bunun içinde sabırla modelleri takip etmemiz gerekiyor.umalım da kıbrıs'ın doğusunda gerçekleşsin.

• @AhmeTRabzoN Marina

Marmara ihtimali mi diyorsun?

Çelişki diyorsan Gfs der susarım. Ecmwf istikrarlı şekilde kuzeyimize bir şeyler veriyor. Ufak oynamalar elbette olacak. Gfs nin önceki güncellemelerini takiğ etmedin sanırım?

19'u sabah çalıştırmasından beri istikrarlı olarak bizi işaret ediyor. 19 u akşam çalıştırması çelişkili sadece.

• Yanlış anlaşılmış olabilirim benim bahsettiğim husus şu idi marmara ya da karadeniz olarak ele almadım sistemi sistem tüm kuzey bölgelerimizi etkileyecek bunda herkes mutabıktır zaten.
    ECMWF' modelinin dün 240 saatinde göstermiş olduğu görüntü bugün itibari ile 216'ya düştü ve bu güncellemeyle 216. saat yani dünün görüntüsü ile bugünün görüntüsü arasında farklar göz ağırtır cinsten bundan kaynaklı bir yorumum oldu ve şunu anlatmak istedim sistem göründüğü kadar güçlü gelmeyebilir.aslında burada az önce de yazmış olduğum gibi tepki a.b alanı sistemi güçlendirip zayıflatabilir düşün tepki a.b alanı girit civarlarında oluşursa ki bu ihtimal biraz zayıf sistem bizim için kısa ömürlü olur ancak kıbrıs civarlarında olursa ki bunun için bazı ipuçlarını görüyoruz bu bizim için çok güzel olacaktır ve sistemin gücünü yağışın şiddeti olsn her şeyi olumlu yönde etkileyecektir.

• @AhmeTRabzoN Marina

Tamam anladım söylemek istediğinizi.

Şu an bence sıkıntı edeceksek doğudan sıyırıp geçme ihtimalini sıkıntı etmeliyiz. Gfs nin her güncellemesinde göz ağırtır farklar olur.

Eps sabah ki Ecmwf'yi destekliyor. Fazla sıkıntı yok demek bu.

Ancak daha önce söylediğim gibi batılama ihtimali her zaman mevcuttur. Şu an için bu ihtimal çok az. Doğudan sıyırıp gitme ihtimali daha fazla.

• @Arik Boge 17 şubat sisteminde Marmara'nın kuzeyinde ull oluştu o yüzden sistem oraya kaydı.
    Ayrıca bunun hırçınlıkla ne ilgisi var anlamadım haşaa biz mi kontrol ediyoruz sistemleri? Mevla nereye gönderirse oraya gidecek.

• 17 Şubat sisteminde Ecmwf daha sistemi Moğolistan'a kadar atarken sapma haritası Marmara'ya vuracak diyordu. Şuan öyle bir sıkıntı yok ben buna bakarım. Bu sıkıntı doğarsa o zaman düşünmeye başlarım.

Ayrıca ben sana kötü bir şey söylemedim ki neden bana sinirlendin. ^^

• Arkadaşlar gfs'den de anlaşılacağı üzere herşey söylediğim o tepki a.b' nerede oluşacağına bağlı olarak gelişiyor soğuk oraya hareket ediyor kıbrıs'ın batısı bize yaramaz kıbrıs veya doğusu olursa çok güzel olacak...takibe devam dua edelim böyle çıktılar alalım.

• Gidişat iyi gibi görünüyor ,az daha sabretmek gerek.ECMWF ,diyagramlar ,gece güncellemesi ve diğer güncellemelere bakalım istikrara devam mı edecek yoksa yine dönenler olacak mı ? Bundan sonraki günler artık yavaş yavaş rayına oturmaya başlayacaktır..Sistemi alırsak kış mevsimine oldukça güzel başlangıç yapmış oluruz.Hadi hayırlısı..