Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar


 • 17-18 Aralık Sistemi
  17 Aralık Perşembe günü Karadeniz kıyılarının tamamında yağış olacak iç kesimlerde ise yerel karla karışık yağmur ve kar olacak. Akşam saatlerinde Orta ve Doğu Karadeniz' in kıyı ilçelerinin yüksek kesimleri yani 100-200 metre civarlarında yağmur kara karışık yağmur ve sulu kara dönecektir. Gece saatleri her ne kadar 18 Aralık' a girse de sistem sabah saatlerine kadar zayıflayacağından 17 Aralık haritasına dahil ettim kıyılarda da kar ve karla karışık yağmur görülebilir tabi ki yağış olan yerlerde yağışların yerel olma ihtimali yüksek.


  17 ARALIK  Bazı şehirlerin 17 Aralık günü en düşük ve en yüksek sıcaklıkları:


  Samsun: 7/3
  Trabzon: 7/2
  Ordu: 7/3
  Bayburt: 0/-4
  Gümüşhane: 1/-4
  Karabük: 6/4


  18 Aralık Cuma günü Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında hafif yağmur geçişleri bekliyorum. Ancak sabah erken saatlerde de kıyılarda yine kky ve sulu kar görülebilir. Bu bölgenin iç kesimlerinde yerel olarak çok hafif kar yağışları da olabilir. Bölgede batıya doğru gittikçe bulutların kalınlığı azalacak ve yağışlar kesilecek. Batı Karadeniz'de zaman zaman güneşte görülebilir.


  18 ARALIK  Samsun: 4/2
  Trabzon: 4/1
  Ordu: 4/2
  Bayburt: -4/-6
  Gümüşhane: -3/-5
  Karabük: 6/3


  Arakadaşlar havanın ayaza çekmesi olasılığı nedeniyle sıcaklıklar beklediğim gibi de olamayabilir diyorum o yüzden çok kafaya takmayın :) Ayrıca sistem daha çok Doğu Karadeniz'i etkilediğinden Batı Karadeniz'den sadece 1 şehir aldım ilerleyen sistemlerde de bu uygulama devam edecek en çok neresi etkilenirse oranın üzerinde duracağım.


  Son olarak bu sistemde beklediğim toplam yağışlar. Eğer dağın başında bir yerde değilseniz aşağı yukarı yağışlar bu değerlerde olacaktır.


 • Ellerinize sağlık. Ama modeller kararsız hala. Efsane de inebilir. Diyagramlar gayet güzel. Değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. İnşallah da öyle olur :) Yanlış anlamayin sakin iyi olsun anlamında.


 • Ellerinize sağlık. Ama modeller kararsız hala. Efsane de inebilir. Diyagramlar gayet güzel. Değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. İnşallah da öyle olur :) Yanlış anlamayin sakin iyi olsun anlamında.


  Katılıyorum. Sistem bi geliyo gibi gösteriyor bi gidiyomuş gibi çok kararsızlar gerçekten :) .Oyüzden bi şu ECMWF yide göreyim ona göre 17-18 aralık tahminimi atıcam saat 20:30 gibi. :)

 • Birkaç gündür takipteyim ECMWF biraz desteklemişti Karadeniz'i sonra o da vazgeçti GFS saçma efsaneler üretiyor arada bir ama ana fikir -4, -6 arasında olacak diyor modeller.


  Diygramlar destekliyor karadenizi bu gece ecmfw ve gfs değiştirebilir