Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ayrıca İcould beni tanır ben sadece karadinz deyip durmam ki, olanı söylerim.

Geçen seneki 17 Şubat sistemini Marmarayı vurma ihtimalinden bahsetmiştim ben mesela başka bir arkadaşa. Daha sistemi ilk göstermeye başladığı günde.

• Bu kış için 2007 ya da 83 kışı beklentisi var bende.

Pozitif Ao-Nao endeksi bekliyorum.

Eğer Azor sağlam hamleler yaparsa, 83 de ki gibi sağlam ve sürekli sistemler alabiliriz. Tabi eğer hamleleri az olursa Batı bölgeler hem daha kurak olacak hem de biz güzel bir kış geçirsek bile 83 Kışının yerinde asla olamayan bir kış olacak.

:hfyeni (18):

Her yer bol yağış alacak, bölge farkı olmadan geçen seneye göre çok daha fazla yağış olacak.

• Geçen geldiğiniz de ilk yorumlarınızdan biri kışın kuruyacaksınız oldu. Ben doğu Karadeniz şakır yağmur alacak anca desem olur mu?

Benim ilk yorumum o değildi, yanlış hatırlıyor olmalısınız.

Ben kaangr2 rumuzlu arkadaşın şimdiden polar atakların yönünü nasıl tayin ettiğini merak edip eleştirdim, sonradan işle kar yarışına döndürülüdü. Sizin tarafınızdan.

• Benim ilk yorumum o değildi, yanlış hatırlıyor olmalısınız.

Ben kaangr2 rumuzlu arkadaşın şimdiden polar atakların yönünü nasıl tayin ettiğini merak edip eleştirdim, sonradan işle kar yarışına döndürülüdü. Sizin tarafınızdan.

Polar atakların batı kesimlere vurma ihtimali her
    zaman daha fazladır ancak geçen sene 6 Ocak polar sistemi Rize'ye vurdu yani bu seneki tüm sistemler polar olsa dahi ne Karadeniz şakır şakır yağmura maruz kalır her zaman ne de batı kuraklık çeker.

• Polar atakların batı kesimlere vurma ihtimali her
    zaman daha fazladır ancak geçen sene 6 Ocak polar sistemi Rize'ye vurdu yani bu seneki tüm sistemler polar olsa dahi ne Karadeniz şakır şakır yağmura maruz kalır her zaman ne de batı kuraklık çeker.

Evet, Dünyanın dönüşü nedeni ile her zaman Batı bölgeler daha şanslı. Mesela Trakya neredeyse her Karadeniz üzerinden inen sistemde 850 de en soğuk bölge olur ama Karadeniz yağışları alır.

Diyorum ya, Pozitif endeks olunca Akdeniz çanağı kurur, daha çok Doğu Akdeniz çalışır diye. O nedenle Batı bölgelerimiz doğuya nisbeten kurak kış geçirir.

• Polar atakların batı kesimlere vurma ihtimali her

Ayrıca Batı bölgeleri vurma olasılığı her zaman daha fazla değildir. Pozitif endeks görüldüğünde, Azor Balkanlara yaslanır. Doğu Akdenizde oluşan ab alanları ise soğuğu Karadeniz üzerinden vakumlar.

Bu cümlenizi "Negatif Ao-Nao görülen kışlarda her zaman Batı Bölgeler daha şanslıdır" diye çevirmemiz gerekli.

850 de şanslı olsanız bile kuru soğuk işe yaramaz.

• Arkadaşlar poların nereden ineceği belli olmaz, batıdan da inebilir kuzeyden de.

Bölgecilik yapıp birbirimizi kırmayalım, benim de öngörüm pozitif AO-NAO ama bu batıyı kurutmaz. Yağışı azaltır ama kurutmaz.

İnşallah yurdun her yeri kara doyar.

Kurutmak dan kastım yağışın az olması zaten. 1040 lık Azor dayanınca Trakyaya iş Dek lere kalıyor, vuracağı yer ne alırsa.

• Ayrıca Batı bölgeleri vurma olasılığı her zaman daha fazla değildir. Pozitif endeks görüldüğünde, Azor Balkanlara yaslanır. Doğu Akdenizde oluşan ab alanları ise soğuğu Karadeniz üzerinden vakumlar.

Bu cümlenizi "Negatif Ao-Nao görülen kışlarda her zaman Batı Bölgeler daha şanslıdır" diye çevirmemiz gerekli.

850 de şanslı olsanız bile kuru soğuk işe yaramaz.

Laf sokmaya çalışmayın akşam akşam . Herkes yoluna haydi iyi geceler. Karadeniz kıyılarını Rusya sanıp hayaller kurun siz. Gerçekleriniz belli şakır şakır yağmurlu.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

Einmal editiert, zuletzt von metehan Avcu ()