9-12 Subat Arasi Beklentiler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarin geceden itibaren başlayacak olan soğuklar tüm yurdu etkisi altina alacaalacak.Ayrica soğuklarla birlikte başta Bursa olmak üzere tüm Marmara kardan nasibini alacak.Türkiye genelinde ise bazi kiyi kesimler haricinde kar yagişi etkili olacak. Kısacası 2004 geliyoor...Kaynak; 15 gündür forumda konuşulanlar. :)

• bence istanbulda salı günü tatil olacaktır.6 ocak sisteminde pazartesi günü daha kar yağmamışken salı tatil olmuştu.yine aynı şekilde olur bence salı günü tatil olacaktır.çarşamba zaten kar yağışının devam etmesinden dolayı tatil olacak diye düşünüyorum.perşembe için umudum az ama bir ihtimal don ve buzlanmadan dolayı tatil olabilir.yani bence tatil olasılıkları

Salı : % 70
    Çarşamba : %90
    Perşembe : % 20

• bence istanbulda salı günü tatil olacaktır.6 ocak sisteminde pazartesi günü daha kar yağmamışken salı tatil olmuştu.yine aynı şekilde olur bence salı günü tatil olacaktır.çarşamba zaten kar yağışının devam etmesinden dolayı tatil olacak diye düşünüyorum.perşembe için umudum az ama bir ihtimal don ve buzlanmadan dolayı tatil olabilir.yani bence tatil olasılıkları

Salı : % 70
    Çarşamba : %90
    Perşembe : % 20

Hocam ne don ve buzlanması yahu ? 3 Derece de don mu olur ? Birde yer sıcaklığı hesaba katılmazken. Kar yağmamış tatil istiyorsunuz. Doğuda okula yürüyerek giden kardeşlerimiz 3 ay okula gitmesin o zaman !

• istanbul için mikdat hoca'ya göre,takip ettiği sitelere göre en azından istanbul'un anadolu yakası daha şanslı ilk gün p.tesi'yi salı'ya bağlayan gece ama sonrasında avrupa yakası da yağış almaya başlıyor ve yağış güzel görünüyor ayrıca kişisel yorumu da yağış ve soğuk açısından değişen bir durum olmadığı yönünde

• Hocam ne don ve buzlanması yahu ? 3 Derece de don mu olur ? Birde yer sıcaklığı hesaba katılmazken. Kar yağmamış tatil istiyorsunuz. Doğuda okula yürüyerek giden kardeşlerimiz 3 ay okula gitmesin o zaman !

Öncelikle üslubuna dikkat etmeni rica ediyorum.İkinci olarak 3 derecede don mu olur demişsin şu an sistemde raylar yerine tam oturmadı basınç merkezleridir soğuktur şudur budur ne olcağı belli değil sistem perşembeye bile uzayabilir ya da soğuklar artabilir.Daha pazar gününden 4 gün sonrasının 3 derece olacağını bu kadar kaba ve kesin bir dille söylemenize gerek yoktu.Soğukların artması ihtimaller dahilindedir ve buzlanma ve don görülebilir evet.Son olarak doğudan bahsetmişsiniz gerçekten şaşırıyorum bunu kavrayamamış olmana.İstanbul gibi bir metropolde en ufak bir meteorolojik hadisenin başta ulaşım olmak üzere tüm şehri nasıl etkilediğinden haberin yok sanırım ? Doğuda evet kar belki daha çok yağıyor ama doğuda öğrenci sayısı atıyorum 10.000 ise istanbulda bu sayı 1.000.000.(Tamamen salladım) İstanbulda kar yağması demek trafiğin felç olması demektir dolayısıyla servisler başta olmak üzere öğrencilerin ulaşım sorunları boy gösterir.Bu yüzden İstanbul gibi şehirlerle ilgili tatil açısından ortaya bir yorum atmadan önce iki defa düşünün.Doğudaki şartlarla buranın şartları aynı değil

• Modellerde Pazartesi günü oluşacak olan bir alçak basınç merkezi yunanistan üzerinden Türkiye ye doğru ilerleyecek ancak bu sistem biraz doguya dogru kayıyor gibi..Eskişehir,Bursa Balıkesir ve Batı Karadeniz(Zonguldak,Bartın,Kastamonu,Düzce Sakarya Kuvvetli kar yağışı getirecek.yuksek kesimlerde metre ye yakın kar yagısı olabilir batı karadeniz bölgsi icin gecerli.. İstanbul a gelince bu alçak basınç merkezine biraz uzak kalacağından son model çalıştırmalarına göre Pazrtesi ve Salı Yagmur ve Kky seklinde ..Salı akşamI Kar yagısı baslayacak Ancak Çok yogun kar yagısı görülebilir...Kısa Süreli Kar yağıslarıda görülebilir... Anadolu ve Boğazlar Cevresi icin Diger yerlere göre daha yogun kar yagısı alabilir.....Ancak Sıkıntı şu Bu Modeller birbirini tutmuyor ...ne olacagını Modeller bile kestiremiyor....Semih Hocanın dedigi gibi Karısık bir durum ...

Dip Not (İstanbul özellikle Salı Aksmına dogru Çok yogun Kar yagısı da alabilir ...Beklentilerin altında da kar yağısı alabilir Bekleyip görelim..)