Kuvvetli Soğuklar ve Yoğun Kar Yagışları Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Qrkadaslar bu lodos ve yagmur sistemden once iyimidir

tabiki ama şart değil he sistemden önce lodos olacak diye bir şart yok yada lodos oldu diye sistem erimez ben hatırlıyorum da samsundayken 20 derecelere çıktığında kar yağmayacak diye umudumu keserdim sonra bir fırtına her yer kar yani fark etmiyor ne kadar sıcak olsada soğuyor hava

• Kocaeli'de yağmur başladı, bu iyiye mi işaret yoksa kötüye mi? Caminin üzerindeki bayraktan anlayabildiğim kadarıyla doğuya doğru esiyor rüzgar. Burası güzel kar alacak dendi, bu geceden döner mi yoksa salı günü mü gelir buraya kar?

• Arkadaşlar artık yeterli soğumamız var.Yağış konusunda ise dek yağışlarını şuanda sormak mantıksızdır.Tahmini çok zordur.Son 24saat kala yapılan dek tahminleri bile yanlış çıkabiliyor.İstanbul için dek tahmini için genel olarak şunları söyleyebiliriz:
    1)Boğaz hattına yakın yerler kesinlikle avantajlıdır.
    2)Karadeniz kenarında kalan yerler kesinlikleavantajlıdır.
    3)Çevresinde göl,baraj vs bulunan ilçelerdede gelen dek bantları gölün üstünden geçerse güçlenebilir.

• Kocaeli'de yağmur başladı, bu iyiye mi işaret yoksa kötüye mi? Caminin üzerindeki bayraktan anlayabildiğim kadarıyla doğuya doğru esiyor rüzgar. Burası güzel kar alacak dendi, bu geceden döner mi yoksa salı günü mü gelir buraya kar?

izmitte bu gece ve yarın gündüz hafif kar görülebilir.yarın gece salı çarşamba ve perşembe yoğun yağacak.

• Haklısın mete.Ayın 15'inden sonra yeni ve güçlü bir polar vortex.gelebilir yine ülkemize.

Yağışların bu gece kky olmasi,yarın ise öğle saatlerinden sonra ilk yüksek semtler(Ümraniye,Aydos,Çekmeköy,Sultanbeyli) gibi yerlerde kar yağışına dönmesi,akşam saatlerinden itibaren ise il geneli kuvvetli kar almaya başlayacak.

• İstanbul Bayrampaşa'da sıcaklık 7.9derece şuan bence kar yağar bu sistemde .Ben hayatımda hep karayelli sistemlerde kar gördüm.Bu akşam da görürüm diye tahmin ediyorum. Hatta Beşiktaş-Galatasaray maçının sonlarına doğru da kar yağabilir.

• Öncelikle merhabalar forumu yaklaşık 4 yıldır özellikle kış sezonlarında takip ediyorum üye olmak bugüne kısmetmiş. Görüşleriniz gerçekten çok değerli benim için hele bir de kar severseniz buradaki yazılanlar insanı çok heyecanlandırıyor :) Galiba sistemle ilgili çok fazla fikir var şu anda. Doğuya kaydığı, Avrupa Yakası'nın şansını yitirdiği söyleniyor. Avrupa Yk. için boğaza yakın bölgelerde son durum nedir? (Etiler,Levent) Cevap verirseniz sevinirim herkese iyi forumlar.

• Haklısın mete.Ayın 15'inden sonra yeni ve güçlü bir polar vortex.gelebilir yine ülkemize.

Yağışların bu gece kky olmasi,yarın ise öğle saatlerinden sonra ilk yüksek semtler(Ümraniye,Aydos,Çekmeköy,Sultanbeyli) gibi yerlerde kar yağışına dönmesi,akşam saatlerinden itibaren ise il geneli kuvvetli kar almaya başlayacak.

2012deki gibi ay sonu bir polar vortex beklerim ancak daha yağışlı ve uzun ömürlü olmasını

• polar vortexlerin özelliği gücünü bir anda boşaltmasıdır dolayısıyla sistem çabuk gidiyor diye üzülmeye gerek yok bu sene 5 tane alsak polarda her seferinde muhtemelen başka bir yere vuracak bu sefer karadenize vurdu belki 14 ocakta marmaraya vurur mesela :)

• Öncelikle merhabalar forumu yaklaşık 4 yıldır özellikle kış sezonlarında takip ediyorum üye olmak bugüne kısmetmiş. Görüşleriniz gerçekten çok değerli benim için hele bir de kar severseniz buradaki yazılanlar insanı çok heyecanlandırıyor :) Galiba sistemle ilgili çok fazla fikir var şu anda. Doğuya kaydığı, Avrupa Yakası'nın şansını yitirdiği söyleniyor. Avrupa Yk. için boğaza yakın bölgelerde son durum nedir? (Etiler,Levent) Cevap verirseniz sevinirim herkese iyi forumlar.

Bogaza yakın hatlar şanslı tam olarak şansını yitirdi diyemeyiz bencr.Dek bu ne yapsa yeridir :)