GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Tepemizde 850 hpa da 0C varken istanbul genelinde sicakliklarin 6C civarinda oldugunu goruyorsunuz bu da 850 hpa da -5 lerin kar yagisi icin yeterli oldugunun (icinde bulundugumuz mevsim itibariyle ) soylenebilir

12 Ocak 2015 bunu yaşadık -4 ile örtü oluştu(çatalca adına konuşuyorum)
    O tarihi unutumam
    -yıldırım gördüm
    -tipi şeklinde yağmur
    -çapı tahmini 8 cm geçen kar taneleri 30 dk örtü 1 saatte yolların kenarlarında örtü oluşmasını sağladı
    4 saat süren ve romantik çiftler için hayatta zor bulunan bir andı

• Tepemizde 850 hpa da 0C varken istanbul genelinde sicakliklarin 6C civarinda oldugunu goruyorsunuz bu da 850 hpa da -5 lerin kar yagisi icin yeterli oldugunun (icinde bulundugumuz mevsim itibariyle ) soylenebilir

Aslında yorumcu olmanız sizin bence iş iyiye gidiyor/ gitmiyor demenizi gerektirir en azından şu bilgi kirliliğinden o şekilde kurtulabiliriz bir nebze çünkü öyle bir durum olduki sadece gfs deki renklere göre bile yorum yapan var. Birde size bir sorum var siz tahminlerinizde özel sitelerden hava haritaları filan kullanıyomusunuz yoksa sizde tahminlerinizi gfs ve ecmwf gibi bildiğimiz yerlerdenmi yapıyosunuz?

• Aslında yorumcu olmanız sizin bence iş iyiye gidiyor/ gitmiyor demenizi gerektirir en azından şu bilgi kirliliğinden o şekilde kurtulabiliriz bir nebze çünkü öyle bir durum olduki sadece gfs deki renklere göre bile yorum yapan var. Birde size bir sorum var siz tahminlerinizde özel sitelerden hava haritaları filan kullanıyomusunuz yoksa sizde tahminlerinizi gfs ve ecmwf gibi bildiğimiz yerlerdenmi yapıyosunuz?

Ben tahminlerimde NOAA orjinli ama diğer veri kaynaklarını da değerlendirerek yorum yapıyorum, bilgi kirliliği yok burada keza herkes yorumlarını yazıyor ancak sitenin tahmincilerini dikkate alırsanız bilgi kirliliği ile karşı karşıya kalmazsınız diye düşünüyorum. İşlerin iyiye gidip gitmediğini tahmin edemiyorum şu anda, en azından "bilgi kirliliği" yaratmamak adına bunu sizlerle şu aşamada paylaşamıyorum. Umarım yanıtım sizin için tatminkar olmuştur.

• Aslında yorumcu olmanız sizin bence iş iyiye gidiyor/ gitmiyor demenizi gerektirir en azından şu bilgi kirliliğinden o şekilde kurtulabiliriz bir nebze çünkü öyle bir durum olduki sadece gfs deki renklere göre bile yorum yapan var. Birde size bir sorum var siz tahminlerinizde özel sitelerden hava haritaları filan kullanıyomusunuz yoksa sizde tahminlerinizi gfs ve ecmwf gibi bildiğimiz yerlerdenmi yapıyosunuz?

Kerem bey şuanda nerdeyse tüm foruma laf atıyorunuz
    Ne haddinize
    Bu forumda profesyonel kişi azdır.Yok demiyorum
    Ki siz nasıl tahmin yapıyorsunuz.
    Her tahminci veya yorumcu illaki gfs veya ecmwf bakıyordur.
    Lütfen laflarınıza dikat edin

• bazı arkadaşlar ocak sonu sibirya uyanacak sistemler ardı ardına gelcek diyodu nedense piyasada yoklar şimdi aldılar arka arkaya sistemleri oturdular yerlerine

Bunu bizle beraber üstadlarda söylüyordu ve hâlâ arkasındayız.

Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez !