GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• yukarısı -8lerde yada -10larda gelir en fazla bu sistem oda 3 güne bozulabilir de, siz bu söylediğinize inanıyormusunuz gerçekten ve ocak başındaki gibi gelecek olan her sisteme efsanemi diyorsunuz bu sitede? ağız alışkanlığı herhalde.. bence kıytırık 3 gün bile doğru dürüst yağmayan havalara efsane dememelisiniz, tabiki kar yağacak 3 güne geçip gidecek, mesela şu an newyorku vurmak üzere olan kar gelse efsaneye okey dicem ama şu radarda gelme ihtimali olan havaya efsane diyorsanız pes doğrusu..
    benim düşüncemdir..

Efsane olacak diyen bizden başka üstadlar var.İyice incelersen sistemin(sistemlerin) çok uzun soluklu olacağını görürsün.-10 lar daha başlangıç.

[size=large]Hava Forum[/size]
    [size=large]Metehan[/size]

• katılıyorum arkdaşım, bence artık bu devirde ist. alacağı soğuğu karı aldı zaten, fazla bişey beklememek lazım, önümüzde zaten kışın bitmesine 1 ay kaldı ayın 6 sı gibi bi soğuk gelir karlakarışık yağmur azda gece kar sonra zaten kalıyo 1 hafta 10 gün. Sert kış gelse gelirdi zaten üstüste sistemler gelirdi, bizim gibi ılıman ülkeler anca blokaj olsa üstüste 3 4 siestem alabilir oda olmadı zaten, abarttılar konuştular kışın üçte ikisi bitti hala aynı şeyi söylüyolar zaten 1 ayımız 15 derece üstünde geçmiş işte dalga geçiyolar..
    benim düşüncemdir..

Efsane 1985 yılındada bu kadar sistem almıştık.Artıdan 2008de şubat çok güzeldi ancak diğer aylar kötüydü.

• Efsane olacak diyen bizden başka üstadlar var.İyice incelersen sistemin(sistemlerin) çok uzun soluklu olacağını görürsün.-10 lar daha başlangıç.

ben üstadlarda dahil böyle düşünenlere katılmıyorum..
    ileriye dönük yorumlar zaten tutmaz, ne görüyorlar da böyle söyleniyor anlamış değilim, size söyleyeyim ayın 6 sı gibi bi soğuk gelir karlakarışık yağmur ve gece kar falan sonrası mart zaten, uzun soluklu birşeylerin olmayacağını söyleyebilirim, herhangi bir blokaj yok şuan söylenen sistemler azorun yerleşiminden dolayı amreki kıtasını ve batı avrupayı etkiliyor bu tip koridorlar bir mevsimde çok yer değiştirmez,
    benim düşüncemdir.

Einmal editiert, zuletzt von kostanza ()

• arkadaşlar şimdi işin özeti en son cıktılara göre nedir ? cephe yağışları alacakmıyız, kar alacakmıyız ?

Kesin bir dille kar alacağız diyebilirim ama ne kadar ve hangi şartlarda yağacağı istanbul için ömrünün ne kadar olacağını şimdiden söylemek doğru değil. Önce 30-31 Ocak'a kadar iyice izlemek gerekiyor, Güney ve Orta avrupada oluşan siklonlar hem çok kuvvetli hem de çok hızlı hareket etmiyorlar. Arkalarındaki soğuk havayı balkanlar üzerinden trakyaya sokmaları Azor'un da desteğiyle muhtemel, kaldı ki 10 Şubat 13 Şubat gibi Sibirya da batıya hareket ediyor, bu bir bloking yaratırsa İskandinavya, Baltık, Romanya hattından arka arkaya sistem alma şansımız olabilir.

• yukarısı -8lerde yada -10larda gelir en fazla bu sistem oda 3 güne bozulabilir de, siz bu söylediğinize inanıyormusunuz gerçekten ve ocak başındaki gibi gelecek olan her sisteme efsanemi diyorsunuz bu sitede? ağız alışkanlığı herhalde.. bence kıytırık 3 gün bile doğru dürüst yağmayan havalara efsane dememelisiniz, tabiki kar yağacak 3 güne geçip gidecek, mesela şu an newyorku vurmak üzere olan kar gelse efsaneye okey dicem ama şu radarda gelme ihtimali olan havaya efsane diyorsanız pes doğrusu..
    benim düşüncemdir..

ben kesin efsane gelecek demiyorum bak yine yanlış anlıyorsunuz beni gelebilir diyorum gelecek demiyorum ilk önce doğru anlayıp anlamamanıza bakın ondan sonra yorumunuzu yazın .

• ben kesin efsane gelecek demiyorum bak yine yanlış anlıyorsunuz beni gelebilir diyorum gelecek demiyorum ilk önce doğru anlayıp anlamamanıza bakın ondan sonra yorumunuzu yazın .

yanlış anlamıyorum, doğaldır yorum yapıyorsunuz sonuçta, bende yorum yapıyorum, ama ben üstadlarında yanılabileceğini söylüyorum, ha bana sorarsanız benim fikrim kesinlikle bir efsane gelmeyeceğidir.. benim derdim şu; 10 yıl boyunca heryıl efsane gelebilir dersiniz birinde gelir tahmininiz tutar,
    bu tip tahmin vermenin doğru olmadığını düşünüyorum sadece..
    benim düşüncemdir..

Einmal editiert, zuletzt von kostanza ()

• yanlış anlamıyorum, doğaldır yorum yapıyorsunuz sonuçta, bende yorum yapıyorum, ama ben üstadlarında yanılabileceğini söylüyorum, ha bana sorarsanız benim fikrim kesinlikle bir efsane gelmeyeceğidir.. benim derdim şu; 10 yıl boyunca heryıl efsane gelebilir dersiniz birinde gelir tahmininiz tutar,
    bunun tip tahmin vermenin doğru olmadığını düşünüyorum sadece..
    benim düşüncemdir..

Zaten bir üstad gelen her sisteme efsane demez böyle bir hataya düşmez.

• şimdiye kadar 2013 ocak ayına benzer bi ocak ayı yaşadık artık ocak ayı bitti ancak şubat ayının 2013e benzeyeceğine en ufak ihtimal bile vermiyorum şubatta istanbul muhakkak yoğun kar alacaktır ve kışın geneli olarakta 2008 kışına benzer bi kış geçireceğiz gibi duruyo

• Hayır biraz kafanı,mantığını kullanıp modelleri incelersen sende yapabilirsin.

modeller dediğiniz, o programların geleceğe yönelik tahminleridir bunu unutma, ikincisi hava tahminleri kafa ve mantık kullanmayla ilgili değil öngörüdür, dikkat et içinde fazla matematik yoktur, ağırlıklı görsel takiptir, oyüzden sende bence fazla kafanı yorma 3 güne herşey değişebilir..
    benim düşüncemdir..

• Zaten bir üstad gelen her sisteme efsane demez böyle bir hataya düşmez.

hah işte) bunu söylemek istiyorum ama, mesela efsane semih arkadaşımız, hiç ondan duydunuzmu efsane geliyor diye? duymazsınız o riske girmez çünkü, bu siteyi takip edenler ve cmf gibi sitelerin adreslerini alıp hemen işe koyulanlar yukarıda kırımda -20 görünce böyle yorumlar yaparlar..