Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • KURU BUZ NEDİR?Kuru buz veya(karbondioksit karı)katı karbondioksittir.Katı sudan daha çok yoğundur ve donma noktası çok daha düşüktür.Kuru buz -80 derecedir bize çok güzel birşey diye gelsede çıplak elle fazla temas olursa eli yakabilir yada dondurabilir.Hani kar yağarda kar topu oynarken (çıplak elle)eliniz kurur soğur ve acıma hissi verir ancak buzun sıcaklığı o sırada 0 derece saysak bu onun 80 katı soğukdur.

Kuru buz uçma özelliğine sahiptir normal buzlar gibi eridiğinde sıvı olmaz karbondioksit gazı olarak uçar.
    Kuru buz sıcak yada ılık sıvıya sokarsak buğu çıkarır eğer bir tencere kaynar suya kuru buz atarsak aşırı buhar çıkar ve bulunduğunuz oda sisli olur.
    HAM MADDE
    Kuru buzun imalatında kullanılan tek madde karbondioksittir.Bu hammaddede bir çok maddenin üretilmesi yada arıtılmasında çıkar.Bu işlemlerle elde edilen CO2 emilerek kuru buz olarak üretileceği gıda sınıfına uygun hale getirilmesi için işlemlere tabi tutulur ve temizlenir.

ÜRETİM
    [font=Arial, HelveticaN, Helvetica, sans-serif]CO2 sıkıştırma ve soğutma ile sıvılaştırılır, Sıvılaşması için yaklaşık 395 kg/cm3 basınç gerekmektedir. Bu koşullarda elde edilen sıvı CO2 büyük tanklar içerisine pompalanır. Sıvı CO2 nin nakliyesi kolaydır, tonlarcası nakliye edilebilir, ancak kuru buz üreticileri her sektörde olduğu gibi dünyada da hammaddeye yakın yerde fabrikalarını kurmuşlardır. [/font]
    [color=#444444]

[color=#00bfff][font=tahoma][b]

• Kimyacılar için önemli bir aparattır,çok soğuklarda-40-(-80-90) derecelerde reaksiyon kurulmasında lazımdır:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kuru buz ile videoları izleyin tavsiye ederim rus bir adam lavobonun deliğini tıkadıkdan sonra orayı sıcak su ile doldurdu sonra sepete kuru buzlar attı ve sepeti suyun içine bırakdı ve çok güzel görüntüler oluştu

• Aslında Bu şeyi bende geçenlerde çok merak ettim ama daha denemedim Normal Buzdada olmazmı yada Normal Buzun üzerine Parfüm filan sıksak CO2 gazı bulunduğu için , ya da Annemizin kullandığı Naftalinlerle olabilirmi ki :D

• Aslında Bu şeyi bende geçenlerde çok merak ettim ama daha denemedim Normal Buzdada olmazmı yada Normal Buzun üzerine Parfüm filan sıksak CO2 gazı bulunduğu için , ya da Annemizin kullandığı Naftalinlerle olabilirmi ki :D

Normal buz eridiği için olmaz bunun sıcaklık seviyesi -80 derece olduğu için ve karbondioksitin katı hali olduğu için öyle dumanlar çıkıyor ve denemeside biraz tehlike içeriyor eldiven takman gerek :)

• Bir miktar kuru buz alın ve bunu 3 te 1 i dolu bir küçük plastik su şişesine koyun. Daha sonra kapağını çok sıkı kapatın ve olabildiğinde hızlı 50 metre veya daha fazla uzaklaşın :D

• Bir miktar kuru buz alın ve bunu 3 te 1 i dolu bir küçük plastik su şişesine koyun. Daha sonra kapağını çok sıkı kapatın ve olabildiğinde hızlı 50 metre veya daha fazla uzaklaşın :D

Bunu denemenizi tavsiye etmem çünki kapağı hızlı kapatmanız gerekecek hemde elinizde eldivenle ve videoda şişenin parçaları bile gözükmüyo patlamadan sonra