Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hemşerim Gaziantep'e dün gece bu sabah için saat 6 yı sıfır çizgisinde gösterirken sabah Urfa'nın Doğusuna atmıştı ...,bu gece de bi Gfs kazığı daha yemezsek gece 2 3 gibi kar başlar inş.

Yine yağmadı ...Sabah Antebin üzerindeki hafif soğuk akdenizden gelen ılık yağışlı havayı antebe çökertip sis oluşturmaktan öteye gidemedi..... ....

• Yine yağmadı ...Sabah Antebin üzerindeki hafif soğuk akdenizden gelen ılık yağışlı havayı antebe çökertip sis oluşturmaktan öteye gidemedi..... ....

850 hpa -5 kayseriden öteye geçemedi kayseri su an 5 derece ve yağmurlu
    Antep üzerindeki soğuk da yeterli olmadi maalesef...

• MALATYA ANTEP ADIYAMAN YARIN AKŞAM GECEYE kar olasılığı yüzde 60....
    Bu iller pazartesi sabahı önce antepten başlayarak salı sabahına kadar aralıklarla kar alabilir..Öz. Antep adıyaman yoğun kar var şuan ki verilerde.....Yarın akşam ki modelleri beklemek lazım....

• Modeller çok tutarsız ilerliyor. 2017 kışı için de umutlar azalıyor...

2017'nin ilk ciddi sistemi 15-16 Ocak gibi gelecek uzun vade olsada sonrası da gayet güzel, şuan kış benzettiğimiz 67 kışıyla fazlaca benzer bi şekilde ilerliyor,

Bide bunun 2018'i var, 67'nin büyük efsanesi 68 olduğu gibi.

• İlkönce şunu söyleyeyim lafım kimseye değil ama sistem den Emin olmadan sırf aksiyon olsun diye yok efsane yok büyük balık diye tabir edilen sistemlerin çoğu uçup gidiyor söylediklerim sadece bizim bölge sayfası ile ilgili değil tüm forum böyle dün sevinçten gözlük takanlar Ocak ve hatta şubatın dahi sert geçeceğini Emin bir şekilde.söyleyenler daha bir iki günlük tahmini yapılan sistemler dahi yok oluyor kısacası sırf yorum ve heyacan olsun diye sistemi yorumlayan arkadaşlar biraz daha temkinli olmaları böylece biz sıradan üyeler de fazla beklentiye girneyiz

• mrb arkadaşlar aramıza bugün katıldm uzun suredir takip ediyorum bu forumu. yaklaşık 5 senedir gfs ve ecmwf modelleri takip ediyorum ama ilk defa bu seneki gibi kıvrak modeller görüyorum atmosfere çok kararsız tahmin yapmak çok zor gerçekten.

Aramıza hoşgeldin hemşerim....

• İlkönce şunu söyleyeyim lafım kimseye değil ama sistem den Emin olmadan sırf aksiyon olsun diye yok efsane yok büyük balık diye tabir edilen sistemlerin çoğu uçup gidiyor söylediklerim sadece bizim bölge sayfası ile ilgili değil tüm forum böyle dün sevinçten gözlük takanlar Ocak ve hatta şubatın dahi sert geçeceğini Emin bir şekilde.söyleyenler daha bir iki günlük tahmini yapılan sistemler dahi yok oluyor kısacası sırf yorum ve heyacan olsun diye sistemi yorumlayan arkadaşlar biraz daha temkinli olmaları böylece biz sıradan üyeler de fazla beklentiye girneyiz

Dediklerin kısmen doğru ama kısacası üstüme alındım, doğu ve güneydoğu konusunda efsane kelimesi pek kullanılmaz, benim yukardaki efsane kelimesi 68 kışı içindir çünkü doğru dürüst kar almayan Urfanın 30 cm'lik kar rekoru var. Yine aynı kış Gaziantep'in 100 cm'lik rekoru, rekor olmuşsa efsanedir.

Forumda hava tahmincileri olmasa bence bu forumda olmazdı doğal olarak, yıllardır tahmin yaparız burda bölgedeki arkadaşlarla beraber bir aile gibi olmuşuz artık, bütün tahminlere saygı göstermek lazım ciddi anlamda yapılanlara, bölgedeki bütün tahminci arkadaşlar temkinlidir buna bende dahil. Diğer forumları bilmem neler söylenip yapıldığını, tahmin yapan arkadaşlar bir çok veriyi inceleyerek, harmanlayarak bir sonuca varır, emek harcar yani neyse bu konu uzundur, iyi olur inşallah.