Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yarın sabah nizipten antebe sınava gideceğim yol durumu ne olur akşama doğru antepten nizibe döneceğim.Yol ne olur lütfen bilgi verin.Allah herkese hayırlar versin.

• Yarın sabah nizipten antebe sınava gideceğim yol durumu ne olur akşama doğru antepten nizibe döneceğim.Yol ne olur lütfen bilgi verin.Allah herkese hayırlar versin.

Yarın sabah 5 ila 11 arası gaziantepte yoğun kar, nizipte ise sulukar bekleniyor....Nede olsa antep ort. 850, nizip 500 metre kesin bir fark olacak ...

• Umutcan Elazığ ne olur sence şimdi 850 pha'da -1 var ama yetmiyor güneyli rüzgar var.

Güneyli akım nedeniyle bugün genel olarak yağışlar yağmur ve kky şeklinde olacak yer yer donan yağmur ve kara dönen yağışlarda oluşabilir ama genel eğilim gece saatlerine kadar yağmur şeklinde. Gece saatlerinden sonra ise yoğun bir kar yağışının başlamasını bekliyorum. Özellikle sabahın ilk saatleri kar yağışı hayatı durma noktasına getirebilir aman dikkat, öğle saatleriyle birlikte kar yağışı etkisini hafifleterek devam edecek. Şehrin çoğunluğunda akşam saatlerinde bazı kesimlerde gece saatlerine doğru etkisini kaybedecek.

• @UmuTCaN kardeş gfs ye göre Siirt civarına soğuma biraz geç geliyor gibi. Mgm ise yarın yoğun kar uyarısı yapmış. Sizce kar yağışı en erken ne zaman başlar?

Sıcaklıklar yarın öğleden sonra 15:00-16:00 saatlerine kadar sınırda 2 dereceler civarında olacak sıcaklık, bana göre kar yağışının bu saatlerden önce başlaması zor ancak o sınırda çok kırılgan çok küçük oynamalarla daha erkende kar alabilirsiniz. Genel olarak yarın akşama doğru kar başlar sonraki günlerde ise aralıklarla ağırlıklı Eruh ve çevresi olmak üzere yerel olarak devam edecektir.

GFS soğumayı geç sokuyor ECMWF sıcaklık sınırda soğuma akşama doğru diyor. Genel eğilim akşam saatlerine doğru yani. ;)

• Teşekkürler kar canavarı umut beyefendi sizin fikriniz nedir?

Yarın sabah yolculuğunda Antep'te sabah 4:00-5:00'a kadar yağmur sonraki saatlerde orta şiddette zaman zaman yoğun kar görebilirsiniz kar yağışı öğlen 14:00 yer yer 15:00'a kadar devam edebilir. Ancak Nizip'te yağışlar genel olarak yağmur şeklinde, yarın Nizip'te sıcaklıkların kar seviyelerine inmesi öğle saatlerini bulacak öğlen birkaç saatlik kar yağışı olabilir ilçede. Zaten yağışlar akşam saatlerine kalmadan ili terk edecek.

• @UmuTCaN Üstad Adıyaman için son veriler ışığında tahminlerini alabilir miyim. Teşekkürler.

Yarın saat 6:00-7:00 gibi soğuma şehir merkezine girebilecek. Ancak bahsettiğim göl etkisi nedeniyle göl üzerindeki sıcaklık öğleden sonra 14:00-15:00'a kadar kar değerlerine ulaşamıyor, göl etkisi şehir merkezindeki sıcaklığı da bu nedenle 11:00-12:00'a kadar sınırda tutacak.
    O sınıra bağlı olarak yarın 7:00'dan sonra öğleye kadar kar, kky ve donan yağmur olarak değişik yağış türleri görülecektir. Öğleye doğru kırılacak sıcaklık direnci ile yağışlar öğle saatlerine doğru tamamen kara dönecek inşallah. 11:00'dan sonra Allah'ın izniyle 3-4 saat boyunca güzel kar yağışı olacak. 14:00-15:00 civarı yağışlar etkisini zayıflatarak birkaç saat yerel olarak dağlık kesimlerde devam ettirebilir.

• Ankara meterorojiyle konuştum ...Güneydoğu cuma cumartesi yağışlarını sizdeki wrf lerde dahil hiçbir veride bulamadım acaba siz mi bir hata yaptınız dedim...Hayır dedi beklentimiz bu yönde.Onlar önemli ama tek kaynağımız wrf değil dedi ...Artık akşam verilerini bekleyelim bakalım.....

• Ankara meterorojiyle konuştum ...Güneydoğu cuma cumartesi yağışlarını sizdeki wrf lerde dahil hiçbir veride bulamadım acaba siz mi bir hata yaptınız dedim...Hayır dedi beklentimiz bu yönde.Onlar önemli ama tek kaynağımız wrf değil dedi ...Artık akşam verilerini bekleyelim bakalım.....

Abi hatalarını ne zaman kabul ettiler ki? Telefonlar dinleniyor, o cevaptan başka verecek cevapları olamaz. :)

• Arkadaşlar içiniz rahat olsun. Yarın bütün Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi kar yağışlı. Ayrıca 16-17'si için mgm'nin yaptığı tahmin doğrudur. 16-17'si de kar yağışlı Allahın izniyle. 5-6 gün önce söylemiştim size