Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Acaba gecmi girdi sistem? 10dan beri cok guzel yagiyor,baya yagdi.

SM-A700F cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

Yağışta bazı beklenmedik etkiler oldu büyük ihtimal zira; dağlar yağışı çekti. Son 6 saatte Palandöken'e 10mm yağış düşmüken bu rakam merkezde 2-3 mm'yi bulamadı. Son 12 saatte ise Palandöken'de yağış miktarı 15mm'yi bulurken merkez gene 2-3mm'leri dahi bulamamış...;)

• Veriler Kışı bitirmiş..... Sadece aşırı hareketli sıcak akyonus kutuplardaki soğuk kaçaklarını arttırdı....Kuzeyden Güneydoğu'ya öyle bir baskıyla geldiki Akdeniz'deki kütleler ÇOĞU defa Güneydoğu'ya giriş yapamadı..,,Sade kuru ve dondurucu soğuk işte olan biten genellikle...Sonuçta ben izahati tam yapamamış olabilirim ama ne yaşamışsak ALLAH 'tan ....
    Kısacası Süper elninoyu RABBIM bir daha yaşatmasın inş. ... ALLAH 'A emanet olun...

• Şimdi ben konu açarım bu mgm niye böyle yapıyor anlamadım. 4 ocakta 30 cm kar yağdı 14 cm dedi. 24 ocakta 15-20 cm yağdı 5 cm dedi şimdi de 5-10 cm kar var 1 cm diyor. Malatya ya bile 2 cm diyor. Anlamak zor gerçekten.

• hocam mgm ona bakarsan 15 inden sonra baharı getirmediği kalmış ortalam nın 1-3 derece yukarısı sıcaklıklar vermiş ,pek inandırıcı gelmedi bana veya inanmak istemedim açıkçası ,kuzeyimizde sibirya ve azorun hareketleri ile daha farklı senaryolar çizilirken bu tutarsızlık nedir anlamadım.biri kara derken biri ak der oldu ,hayrlısı olsun ama ne olacaksa da olsun ben şahsen yoruldum bu seneki kıvrak sistemleri takip etmekten ne diyeceğimizi bilemez olduk pes :)))

• ayrıca doğu anadolu bloğuna taleplerin biraz daha çoğalması gerek hep aynı kişileri görüyorum arkadaşlar .yine görelim ama farklı arkadaşlar da var olsun .atıyorum istanbulda yaşayıp da aslen malatyalı,elazdğlı,vanlı bitlisli arkadaşların buralara katılımlarını daha çok bekliyorum böylelikle farklı şehirlerin farklı iklimsel verilerini tanımış olduk misal ben cizreden nadir belki de tek yazı yazan biriyim böylelikle ulaşamadığımız bilgi alamadığımız noktalarda orada bir arkadaşımızın olduğunu bilemek ve bu bilinç doğrultusunda hareket etmek UMUT CAN hocam KRAL hocamın ve diğer isimleri aklıma gelmeyen saygıdeğer hocalarımızında o yöre hakkında fikir sahibi olmalırnı kolaylaştıracaktır.Şahsen ben bu şekilde düşünüyorum.....Karar sizlerde arkadaşlar .:)

• Mgm çok boş beleş bir site oldu çıktı. Aralık ocak normal üstü gösterdiler olmadı simdi Şubat Mart Nisan normal üzeri sıcaklıklarla geçecek diyorlar. Gerçi daha 2-3 gün sonrasını tahmin edemeyen bir sitenin aylık tahminlerine ne kadar güvenilir meçhul.

• Veriler Kışı bitirmiş..... Sadece aşırı hareketli sıcak akyonus kutuplardaki soğuk kaçaklarını arttırdı....Kuzeyden Güneydoğu'ya öyle bir baskıyla geldiki Akdeniz'deki kütleler ÇOĞU defa Güneydoğu'ya giriş yapamadı..,,Sade kuru ve dondurucu soğuk işte olan biten genellikle...Sonuçta ben izahati tam yapamamış olabilirim ama ne yaşamışsak ALLAH 'tan ....
    Kısacası Süper elninoyu RABBIM bir daha yaşatmasın inş. ... ALLAH 'A emanet olun...

Aslinda el nino ile doğrudan ilgisi yok ama hiç de etkisi yoktur da diyemeyiz. Güneydoğuda bol kar yağışların olduğu senelerin model arşivlerine baktığımızda soğuk girişi ya kırım ya da doğu karadenizden olmuştur. Balkanlardan gelen sistemlerde -soğuma akdenize, kuzey afrika, mısır taraflarına bile ulaşırken- güneydoğuya çoğu kez etkisi pek az olmuştur. Kimi zaman balkan sistemlerinden bölge yerel bazda etkilenmiştir.(geçen sene şubat ayı bölgenin batısı kar görürken doğusu şiddetli sağanaklıydı, bu sene bölgenin doğusu kar görürken batısı yağmurla yetindi.) kimi zaman da çok daha dar alanda hiç beklenmeyen sürprizler yaşandı, iyi ya da kötü. Sözün özü sibirya uyudukça çok fazla beklentiye girmemek gerekiyor. Ancak şunu da unutmamalı, kış mevsimi artık kararlı periyotlar halinde değil çok daha karmaşık şekilde geliyor. Yani Kasım, Mart aylarında beklenmeyen kar yağışları olabileceği gibi Aralık-Ocak aylarinda da hiç beklemediğimiz sıcak havaların yaşandığına şahit olduk.

• Aslinda el nino ile doğrudan ilgisi yok ama hiç de etkisi yoktur da diyemeyiz. Güneydoğuda bol kar yağışların olduğu senelerin model arşivlerine baktığımızda soğuk girişi ya kırım ya da doğu karadenizden olmuştur. Balkanlardan gelen sistemlerde -soğuma akdenize, kuzey afrika, mısır taraflarına bile ulaşırken- güneydoğuya çoğu kez etkisi pek az olmuştur. Kimi zaman balkan sistemlerinden bölge yerel bazda etkilenmiştir.(geçen sene şubat ayı bölgenin batısı kar görürken doğusu şiddetli sağanaklıydı, bu sene bölgenin doğusu kar görürken batısı yağmurla yetindi.) kimi zaman da çok daha dar alanda hiç beklenmeyen sürprizler yaşandı, iyi ya da kötü. Sözün özü sibirya uyudukça çok fazla beklentiye girmemek gerekiyor. Ancak şunu da unutmamalı, kış mevsimi artık kararlı periyotlar halinde değil çok daha karmaşık şekilde geliyor. Yani Kasım, Mart aylarında beklenmeyen kar yağışları olabileceği gibi Aralık-Ocak aylarinda da hiç beklemediğimiz sıcak havaların yaşandığına şahit olduk.

Tabiki direk etkisi yok ama Dolaylı yoldan domino etkisine vesile olabiliyor dünya genelinde. Dahası Kutuplardaki donuk Havanın hareketlenmesine ve Güney Bölgelere inmesinede vesile oluyor felan filan işte...Sonuçta bölgemiz sene BAŞINDA yapılan bol soğuk bol Karlı olan uzun vadeli tahminlerin kar yağışı dışında genelde sadece soğuma kısmını GÖRDÜ..Son tahlilde Herşey nasip kısmet ...YAraDANIN verdiğinden ne fazlası olur ne azı....

• uyanın artık doğu ve güneydoğu bloğundaki arkadaşlar ........ayın 18-19 ı gibi dyagramlar ve modeller sinyal çaktı yavaştan bakalım neler olacak heyecan başlıyor ...inşallah bu kış böyle bitmeyecek bitemez '''''....!!!!!

• uyanın artık doğu ve güneydoğu bloğundaki arkadaşlar ........ayın 18-19 ı gibi dyagramlar ve modeller sinyal çaktı yavaştan bakalım neler olacak heyecan başlıyor ...inşallah bu kış böyle bitmeyecek bitemez '''''....!!!!!

Hocam meteopt a bakinca insanda pek ümit kalmıyor..17-18 inde adiyaman 17-18 dereceleri buluyor..ha değişir mi? Tabiki değişir ama öyle dramatik bir değişim olmaz gibi..Allah hakkımızda hayirlisini versin..

Kış bitti diyemeyiz, hala güzel şeyler olabilir, hatta mart ayında bile güzel şeyler olabilir. Bu gayet normal malum iklimlerin periyotları düzensiz hale gelmiş ancak şunu da unutmamalı. Şubat-mart aylarında gelen sistemlerin kararsızlığı, kıvraklığı, gerçekleşme ihtimali ocak ayına göre daha az olur genelde. Hele hele 9-10 gün sonraki dönem için konuşuyorsak bu çok daha zor olur.tabi umutsuz olmamak lazım ama üzülmemek için de sistem gelmeyecekmiş gibi davranmak daha güzel bence.

Wunderground yağış ve basınç mapleri 17 ila 22 Arasında güneydoğu ve Türkiye'nin genelini resmen kara gömmüş. Tabiki bu benim çıkardığım sonuç bakalım geceye ne kadar yansıyacak....

• Wunderground yağış ve basınç mapleri 17 ila 22 Arasında güneydoğu ve Türkiye'nin genelini resmen kara gömmüş. Tabiki bu benim çıkardığım sonuç bakalım geceye ne kadar yansıyacak....

Herkes bir hikaye peşinde ama ben bu kısır döngünün kırılavağı kanaatindeyim şahsen nedeni nao nun negatife dalgalı eğilimi ve ayrıca a.o zaten bizim için hazırda bekliyor sadece naodan gelecek hareketi bekliyor .asor köftehor gibi fırsat kolluyor ama ümitlerim var benim 17 si gibi batı 20 si gibi Doğu kırılma eğilimline girecek he bu eğilim Bahar'a yaklaşıldığından çok etkili olur mu Allah biliyor artık :(

• Herkes bir hikaye peşinde ama ben bu kısır döngünün kırılavağı kanaatindeyim şahsen nedeni nao nun negatife dalgalı eğilimi ve ayrıca a.o zaten bizim için hazırda bekliyor sadece naodan gelecek hareketi bekliyor .asor köftehor gibi fırsat kolluyor ama ümitlerim var benim 17 si gibi batı 20 si gibi Doğu kırılma eğilimline girecek he bu eğilim Bahar'a yaklaşıldığından çok etkili olur mu Allah biliyor artık :(

En sağlam karlar genelde cemreye yakın vakitlerde gerçekleşiyor...Olmasada sağlık olsun....ALLAH Ömür verirse gelecek sene Lanino senesi inş. ....

• Selamünaleyküm arkadaşlar. Çevremizdeki birçok insan bahar geliyor diye seviniyor ama ben üzülüyorum tabi ki. Bizim sevdanın doğasında bu var. Yapacak bir şey yok. Bu yazımdan kışı bitirdiğim akla gelmesin. Hala her şey olabilir. Şurda 2011 yılında Gaziantep 12 Nisan'da kar almıştı.