Ege ve Batı Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ege bölgesinde :15/11/2016 salı günü; Ege ve Akdeniz bölgelerinde genel itibari ile parçalı ve çok bulutlu hava mevcut olacak, İç kesimlerinde bu gece ve yarın kütahya, uşak, afyon civarında hava oldukça soğuk olabilir.Gece sıcaklıkları 1-2 derecelerde ; gündüz sıcaklıkları 10-15 derece aralığında İzmir' de hava 15 derecelerde. Çarşamba Perşembe özellikle uşak Kütahya afyon civarında; gece sıcaklıkları -2/-4 aralığına gerileyebilir. Bu seferde yağış yok. Yağışı yakalasak kar ihtimali kaçınılmaz olacaktı :)
    17-18 inde yine iç ege civarında 2-3 günlük sisli puslu havalar bizi bekliyor olacak gibi.

Akdeniz bölgesinde; 15/11/2016 salı günü; genel itibari ile parçalı ve çok bulutlu hava olacak ...yarın öğleden sonra 16 sına geçişte daha çok orta ve doğu kesimlerinde 16-17 sinde sağanak yağmur geçişleri yaşanabilir. Mersin 'in kuzeyde yer alan yüksek kesimleri ve daha çok karamana yakın kesimlerinde ayın 16' sı Çarşamba günü karla karışık yağmur ihtimali var. Sonrasında sıcaklık adım adım bölge genelinde artış gösteriyor yağış yine mevcut değil...

Bu hafta genel analizim bu şekilde arkadaşlar, eklemek istediğiniz veya değişim olması halinde olan konular olursa buradan paylaşacağım ve sizler de paylaşabilirsiniz... saygılar iyi geceler ;)

Einmal editiert, zuletzt von sistemci5534 () aus folgendem Grund: düzletme sebebi AFYON olmadan olmaz yoğun istek üzerine :)

• Ege bölgesinde :15/11/2016 salı günü; Ege ve Akdeniz bölgelerinde genel itibari ile parçalı ve çok bulutlu hava mevcut olacak, İç kesimlerinde bu gece ve yarın kütahya, uşak civarında hava oldukça soğuk olabilir.Gece sıcaklıkları 1-2 derecelerde ; gündüz sıcaklıkları 10-15 derece aralığında İzmir' de hava 15 derecelerde. Çarşamba Perşembe özellikle uşak Kütahya civarında; gece sıcaklıkları -2/-4 aralığına gerileyebilir. Bu seferde yağış yok. Yağışı yakalasak kar ihtimali kaçınılmaz olacaktı :)
    17-18 inde yine iç ege civarında 2-3 günlük sisli puslu havalar bizi bekliyor olacak gibi.

Akdeniz bölgesinde; 15/11/2016 salı günü; genel itibari ile parçalı ve çok bulutlu hava olacak ...yarın öğleden sonra 16 sına geçişte daha çok orta ve doğu kesimlerinde 16-17 sinde sağanak yağmur geçişleri yaşanabilir. Mersin 'in kuzeyde yer alan yüksek kesimleri ve daha çok karamana yakın kesimlerinde ayın 16' sı Çarşamba günü karla karışık yağmur ihtimali var. Sonrasında sıcaklık adım adım bölge genelinde artış gösteriyor yağış yine mevcut değil...

Bu hafta genel analizim bu şekilde arkadaşlar, eklemek istediğiniz veya değişim olması halinde olan konular olursa buradan paylaşacağım ve sizler de paylaşabilirsiniz... saygılar iyi geceler ;)

Ruhum daraldı hocam. Aralık ayına kadar yağış görünmüyor bölgemizde. Umarım yağış bir gelir, pir gelir.

Kış için Akdeniz Bölgesi hakkında tahminleriniz var mı? Bu kuraklık devam edecek mi, ileriye yönelik beklentiniz nedir?

• Alıntı yapmadım @kisadami kardeşim. geçtiğimiz ekim ayı döneminde ortalama sıcaklıklar, Antakya, Osmaniye, Kahramanmaraş, İslahiye ve Göksun çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiştir. En düşük ortalama sıcaklık 11,4 °C olarak Göksun’da, en yüksek ortalama sıcaklık ise 24,4 °C olarak İskenderun’da gerçekleşmiştir. Yani Kahraman Maraş Osmaniye civarında Antakya da buna dahil ortalama sıcaklıklar beklinlenden daha yüksek olmuştur.
    Aralık ayının başları yani 2-3 ü geçildikten sonra Kahraman Maraş ve çevresi güzel yağışlar alacaktır. Hatta aralık ortası ve sonu gibi bu yağışlar bu ksımların yüksek ve kara elverişli yerlerinde kar şeklinde olacaktır. Yalnız; Adana, Mersin civarında aralık ayında yağışlar ortalama civarı belki biraz altında kalabilir. Sıcaklıklar da genel olarak mevsim normallerinde yer yer biraz üzerinde olabilir. Antalya için bu sene MGM nin yayınladığı yazdan kalma günler yaşanacak tüm kış boyunca tezine de katılmıyorum. Zaman zaman soğuk dönemler de geçirecektir. Özellikle antalya adına 20-25 aralık civarı güzel yağmurlar bekliyorum. Bu süreçte toroslar mevkiine iyi kar düşecektir. Bakalım kardeşim görelim hayırlısı şimdi bazı şeyler erken yazarlarımız dahi bu sene hakkında kesin bir dil kullanamazken; benim şu olacak bu olacak demem saçma olur benmki sadece tahmin olursa da kader olmazsa da.. ;)

• Ya ben kendimi bildim bileli Uşak'ta zaten Kasım ayında öyle çok yağış olmaz. Bizim iç ege için en önemli iki ay Ocak ve Şubat... Aralık'ta kıpırdanma olursa elbette hayır demeyiz...

Sadece aralığın ortasını bekle Uşak ve kütahya için kardeşim ocak şubatı da kurtaracak kar alacak İNŞALLAH ;) Bu söylediğimi de bir yere not et .

• @sistemci5534 değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Antakya'ya iyi yağışların düşeceğini ben de düşünüyorum. Bu tezimi hiçbir bilimsel veriye dayandırmadığımı da belirteyim. Burası bir sene iyi yağış alıyor, bir sene kurak geçiyor. Geçen kış bayağı kurak bir kış olmuştu. Bu sene sizlerin yorumları ve gidişata baktıkça iyi yağış alacağımıza inanıyorum. Hatta Toroslar sistemlerin geçmesine müsade eder de bu yağışlar bazı zamanlar kar yağışına da dönüşür umarım.