GFS ve ECMWF Yorumlamaları (13.01.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von MRT1972 pid='83423' dateline='1389593109'

semih usta yine çuvalladı gerçegi kar için gün verenler hepsi bohçacı olmuş sadece yazılarını okuyup tebesüm etıyorum bakın :)

tövbe tövbe sizin gibi iki yüzlüler oldukça ..... neyse sistem olunca kral semih abi şuraya ne kadar kar var ne zaman kar başlar . yokken hemen kötüleme .çok biliyorsan kendin tahmin yap. İyi günde iyi kötü günde kötüsünüz kısaca

• Zitat von MRT1972 pid='83423' dateline='1389593109'

semih usta yine çuvalladı gerçegi kar için gün verenler hepsi bohçacı olmuş sadece yazılarını okuyup tebesüm etıyorum bakın :)

E ozaman bi tahminde senden alalım madem çok atarlıysan Sen galiba modellerden hiçbirşey anlamıyorsan biraz inceleme fırsatın olsa sunu anliyacaksin [Modeller Çok karmaşık her çıktıda değişik şeyler sunuyor bu gidişata göre ileriye dayalı tahmin yapmak ve bunun tutması çok zor....Bu herkez için geçerli en kralı gelsin gene çuvallar.Semin Beyin yapabilecek birşeyi yok bu durumda o sadece tahminini yapar tutar veya tutmaz bize sorgulamak düşmez.Çünkü kesin bir garantisi yok heleki su tabloda....Bilmem anlatabildimmi
    Bu arada modellere gelince gene kötü...Ben sanmıyorumki ayın 22-23 u gibi bir sistem gelsin.Artık Şubata gözümü çevirdim.Şubatta'da bir şey çıkmassa zaten hepimize geçmiş olsun bu kış bu Aralık sistemiyle Tarihe adını yazdırır....

Einmal editiert, zuletzt von ExcuseMe ()

• Gfs çok normal ve de istikrarlı çıktılar veriyor İzlanda ayin sonunda zayıflamaya baslar ama ocak ayı içinde özellikle son 10 gün güzel yağmur alabiliriz ay sonu ve Şubat başı işler lehimize dönebilir 20 - 25 arası bi soğuk girme ihtimali var olsada bu ihtimal% 30 esas beklentim Şubat ve mart ha sunulan söyleyeyim bu formdaki hocalar bilgisizlik yüzünden cuvalladi gibi yorumlar yapmayın İzlanda nin aktif olduğu kislarda 5 gün sonrasını göremezsiniz net olarak İzlanda dönemlerinde tahmin yapmak uzun vadede pazarda iğne aramak gibi bişey semih usta ve siberanist bu işin mantığını biliyor semih model çözümleme ustası bunu unutmayın derim

Einmal editiert, zuletzt von ahmet ihsan ()

• Zitat von Carl2 pid='83450' dateline='1389607886'

Nerede böyle model...

Nasıl olmuş Bafralı ? Ben yaptım :D.

Valla b:Dir an kalpten gidiyordum.

• Zitat von Siberianist pid='83460' dateline='1389609789'

Bir de arşivden 26 Ocak 2012 18Z çıktısını incele Meriç, çok şaşıracaksın :D

Abi o ne öyle ya :D. Harika, enfes, harikulade.

• İşte o yüzden 2012 postmodern efsanedir :D Her ne kadar ne 7 ocak çıktısı ne de 26 ocak çıktısı gerçekleşmemiş olsa da, o haliyle bile tatmin etmeyi başarmıştır :D
    26 Ocak çıktısında can alıcı kısım 150h ile 192 arasında :D -16'lar İstanbul'a demir atıyor, hatta bir ara -18 dahi var :D Kaç defa 192 içinde -18 gördünüz :D En son yanılmıyorsam 6 aralık 2013 18Z'de -16'lar ucundan deymişti 10 aralık sistemi için ama -18 örneği pek yok :D

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Yarın (Salı) yağmur ve kar görülecek yerler :

Ege Bölgesi'nde Aydın, Muğla civarları ; Doğu Karadeniz'de Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin kıyı şeridine yağmur geliyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum, Erzincan, Muş, Van, Kars, Ardahan, Ağrı, Bitlis, Hakkari civarlarına ise kar geliyor. Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde de yağış kar şeklinde görülecek.

Yurdun diğer kalan kesimlerinde ise yarın yine yağış beklenmiyor...

• bu ne resmen izlanda geldi türkiyeye dövelim gelmişken :D

Bu şekilde gelecekse gelsin, başımızın üstünde yeri var ama o koskoca siklon bile kuzeyden soğuk çekemez hale gelmiş bu güncellemede. Yani kuzeyimizde o tarihler itibari ile soğuk deposu kalmamış. Şuan soğuk depomuz yerinde ama Azor engelliyor fazla yatarak tepemize.
    24 ocakta tehlike Azor'un üzerimize yatması deği, büyük ihtimalle 17-19 ocak arasında İskandinavya'dan, güneye inen antisiklonun, bizi sıcak sektörüne alarak ocak son haftasında Azor'un şahlanması ile sürüklenerek Avrupa'ya inmeye kalkacak olan İzlanda siklonunu bloklaması olacak. Eğer bloklarsa, siklonun getireceği soğuklar balkanlarda asılır. Eğer bloklama durumu gerçekleşmezse zaten Azor'un da hareketi kolaylaşır ve siklonu direkt tepemize indirme ihtimali oluşur.
    Takibe devam. Son diyagram güncellemelerinde ufak ufak hareketlenmeler başladı, -8 de olur, -12 de, bir şeyler koparacağız inşaallah

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()