Karadeniz Terme Sahilini Yutuyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Karadeniz, Samsun' un Terme ilçesi sahil kesiminde bulunan birçok evi tehdit ediyor.

Terme ilçesine bagli Taslik köyünde sahilde bulunan evler deniz tehlikesi altinda. Vatandaslar, son 3 yilda evlerine yaklasik 50 metre yaklasan deniz nedeniyle uykusuz geceler geçiriyor. 3 yil önce denizin evlere uzakligi 500 metre oldugunu, bunun 450 metreye düstügünü, firtinali havalarda ise dalgalarin evleri tehdit ettigini belirten vatandaslar, yetkililerden yardim istiyor. Vatandaslar, denize "T" yapilarak önlem alinmasini talep ediyor. Önlem alinmadigi zaman birçok köyün sular altinda kalacagini belirten Taslik Köyü Muhtari 70 yasindaki Ahmet Diktas, "Deniz bu sahile 500 metre geride idi. Yaklasik 30 senedir deniz bu sahili ala ala evlerimizin yanina kadar geldi. Bu büyük bi tehlikedir. Eger böyle devam ederse, Terme ile Arsamba arasindaku birçok köy ortadan kalkar. Denize "T" yapilirsa bu sahil kontrol altina alinabilir. Eger bu çalismacyapilmaz ise buralardaki Yesilirmak' tan Terme' ye kadar 15-16 köyümüz tehlike altinda. Deniz tehlikesini önlemek için "T" sisteminin bir an önce yapilmasi gerekiyor" dedi. Geceleri uyku uyuyamadiklarini belirten 55 yasindaki Ramis Bakir, "Bu deniz benim bildigim zamanda bize 500 metre idi. Su anda 3 senedir 50 metreye kadar yaklasti. Geceleri uyuyamiyoruz. Bu soruna bir cözüm bulunmasini istiyorum" diye konustu. Evi ile deniz arasinda 30 metre kaldigini ifade eden 50 yasindaki Fahri Bakir ise, "Gece uyku uyuyamiyoruz. Firtina çiktigi zaman 85 yasindaki annem 'deniz bizi alacak' diye korkuyor. Buraya "T" yapilmasi ve önlem alinmasini istiyoruz. Denizin evimizi almasina 30 metre kaldi" dedi.

• çok kötü bi durum acilen tebdir alinmasi gerekiyor..ancak burasi türkiye illa bişey oldukdan sonra tebdir alinir...bafradada barajlar yüzünden Alüvyonlar takılı kaliyor buda deltayi tehdit ediyor haber paylaşmiştim 1 hafta once filan