M-G-M Tahminleri Değerlendirmeleri ve Yorumlamaları

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von oxe pid='97204' dateline='1405757291'

bu gece pazar pazartesi sabahı giresunda toplam yağış kg bazında nedir dostlar ??

Doğu karadenizde yarın için iyi yağış beklendiğinden giresun il geneli için 50 kg ı geçebilir.

• Zitat von oxe pid='97234' dateline='1405786297'

samet çoğu kişi bu kadar yağmaz diyor doğu ilçelerini mi kastediyorsun?

İl geneli için pazar ve pazartesi günü toplam yağış

• Zitat von oxe pid='97236' dateline='1405786820'

ama yarışmada herkes 3-4 kg tahminde bulunmuş 50 kg nasıl yakalanacak?

Yarışmada açıkladık zaten yağışda ölçülen tüm istasyonlar toplanacak sonra toplam sayı ölçülen istasyon sayısına bölünecek üyelerimizde o yüzden bu kadar düşük tahminlerde bulundu.Benim senin soruna cevabım ise pazartesi dahil toplam beklediğim yağış ve yarışmada da pazartesi yok biliyorsunuz.

• peki yağış daha çok yarın öğleden akşam saatlerine dek mi yağacak zaman konusunda ne dersin yarışma bitti zaten sorun olmaz?

• Zitat von oxe pid='97238' dateline='1405787309'

peki yağış daha çok yarın öğleden akşam saatlerine dek mi yağacak zaman konusunda ne dersin yarışma bitti zaten sorun olmaz?

Yağış konusunda en etkili pazartesi günü bekliyorum.Yarın ki yağışlar lokal olarak görülecek ani şekilde gelişebilir.

• Zitat von oxe pid='97240' dateline='1405787701'

son olarak oraj beklentin hafif orta mı o konuda ne dersin geçen sistemde pek olmadıda?

Çok fazla beklemiyorum.

• mgm şimdi uyarı yaptı siteden dogu karadenizde bu gece 4 den pazartesi 23.00 a kadar kuvvetli yagıs uyarısı yaptı.

• Zitat von Umut Can Oğuz pid='97246' dateline='1405793567'

GFS Giresun için umutsuz vaka... :(

bu nedemek? giresuna az mı yağacak diyor gfs?

• An itibari ile Zonguldak Radarı (Zonguldak bozuk Ankara Radarından aldım)

Yuvarlak içindeki yerler kuvvetli ve çok kuvvetli yağış alanları,kısaca Zonguldak coşuyor.Yağış ilerleyen saatlerde biraz hafifleyerek sürecek.

İşte Trabzon Radarı

Ben kırmızı noktada bulunuyorum.Ordu,Giresun ve Trabzon açıklarında çok kuvvetli yağış noktaları var.İlerleyen saatlerde bu yağış noktalarının kıyılara gelip etkili yağışlar bırakacağı kanaatindeyim.Rize açıklarında büyük bir kuvvetli yağış alanı var,arkasında Gürcistanda tam Rize`nin karşısında çok kuvveti ve şiddetli yağış noktaları var.Rize açıklarındaki yağış alanı ile beraber gelip çok etkili yağış bırakacağını düşünüyorum.Heyelan riski var.Şuan sadece iç kesimlerde kısa süreli sağanak geçişleri var.

• Zitat von oxe pid='97265' dateline='1405865091'

lazuri asıl yağış yarın öğle saatlerinden sonra mı öyle diyor mgm?

Şuan Doğu Karadeniz Kıyılarında yağış yok,sadece Ardeşen-Hopa arasında kısa süreli geçişler var.Yağışlar akşam saatlerinden itibaren Trabzonun doğusu,Rize ve Hopa`ya çekilecek,kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olmasını bekliyorum.Yarın yağış Şiddetli olacak.

Bugün Batı Karadeniz fazla yağış aldı,bu akşamdan itibaren dediğim yerler kuvveti,çok kuvvetli ve yarın şiddetli yağış alacak.Giresun sadece yarın öğle saatlerinden sonra kuvvetli yağış alacak.

• Zitat von Fırtınakar pid='97271' dateline='1405879176'

Rize - Yeşiltepeye An itibariyle 70 Kg Yağış düşmüş Yağış Kütlesi Kuvvetlnerek Merkeze doğru ilerliyor :)

Yeşiltepe Ardeşen`e bağlı bana çok yakın.Çok kuvvetli yağış kütlesi Trabzon sınırından Merkeze ilerliyor.Bu gece Rize Merkez 60 kg`yi,Ardeşen-Yeşiltepe 100 kg`yi bulabilir