Yeni bir efsane mi geliyor?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Akşam saatlerinden itibaren kar yagısı gözlenebilir il genelinde gece yagıs kuvvetli olucak yükseklerde kar yogun yagabilir!!

Umut iyi birşeydir belkide en iyisi.Ve iyi şeyler asla Ölmez!.

• Semih bey Mart sonu sistemi ne durumda?Daha geçen gün ''27 sistemi vatana millete hayırlı olsun'' diyerek ilan ettiniz.Şimdi ise ''Son kezde olsa kar görmek istiyorum diyenler bu gece uyumasın'' diyorsunuz.Gerçekten sizi anlamakta güçlük çekiyorum!Bizim asıl beklediğimiz sistem 27 sistemiydi halbuki!Geçen haftasonu modellerin bize sunduğu güzel tablo geri gelecek mi?Mart sonu sistemi hakkında biraz açıklama yapın lütfen!Ne değişti de karamsarlaştırdı sizi böylesine?Sistem ötelendimi yoksa hepten mi yok oldu?İyi çalışmalar Semih bey.Sizi takip ediyorum.Bizi bilgisiz bırakmayın.

• Beyler merhaba . Şu Meteogreen adlı siteye girin . Marmarayı seçin Snow Probabilitye tıklayın . İstanbul için kar tahmini o mavi yerlerde kar bekliyorlar demektir . İst. Anadolu genelinde kar bekliyorlar hayırlısı :) .
    http://web.itu.edu.tr/kahramanab/w2.php

Meriç mavi değil beyaz yerler karı gösteriyor.O zaman bu aşağıdaki haritada ki mavi yerler kar alırdı. ;)
    Buda 'meteogreen'in Türkiye tahmini örneği.Bu sabah için yapılmış harita. ;)

• Semih bey Mart sonu sistemi ne durumda?Daha geçen gün ''27 sistemi vatana millete hayırlı olsun'' diyerek ilan ettiniz.Şimdi ise ''Son kezde olsa kar görmek istiyorum diyenler bu gece uyumasın'' diyorsunuz.Gerçekten sizi anlamakta güçlük çekiyorum!Bizim asıl beklediğimiz sistem 27 sistemiydi halbuki!Geçen haftasonu modellerin bize sunduğu güzel tablo geri gelecek mi?Mart sonu sistemi hakkında biraz açıklama yapın lütfen!Ne değişti de karamsarlaştırdı sizi böylesine?Sistem ötelendimi yoksa hepten mi yok oldu?İyi çalışmalar Semih bey.Sizi takip ediyorum.Bizi bilgisiz bırakmayın.

Aysonu sistemi için son görünümü pazartesi aktaracağım.Sevgiler..

• Son analizim; Tahminen saat 11 civarında(belkide o saate kalmaz)Başakşehir,Beylikdüzü gibi karasal ilçelerden kar haberi gelecek.Peşinden yine tahminen 12:00 01:00 civarı güney ilçelerde ve anadolu yakasında da kar başlayacak.Sulukar ve kar yarın öğlene kadar sürecek, öğleden sonra en son anadolu yakasından sonra İstanbul'u terkedecek.Dünde söylediğim Ankara çevresi ile batı karadeniz civarı iyi kar alacak.

• Oran çankaya gibi yüksek kesimlerde kar başlamış burda da sulu kar gibi yağıyo ama zemin çok ıslak çok yağmur yağdı örtü olur mu ki ?

• Açıkçası akşam verileri istediğim gibi gelmedi. Böylece bundan önce dediğim beklentilerden fazlası olabilir hayalim de suya düşmüş oldu. Aşırı beklentiye girmemek en doğrusu. Hatta şuan kıyıların hiç kar görmeme olasılığı dahi var bana göre, beğenmedim son görünümü. Bu sistemden kıyılarda ancak yağış kuvvetlendiği anlarda kar olur, yükseklerde yağışın kuvvetlendiği zamanlarda yoğun kar olacağından kısa süreli örtü olabilir. Yani 17 mart neyse bu da o bana göre. Yine de uykusuz kalacağım tüm gece :D

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Bu görüntü de aslında her şeyi anlatır nitelikte... %25...

,

Bundan önceki sistemde %45'ti. Yoğun kar tahmini yapmıştık, olmadı. Dersimi aldım :hfyeni (18): %25'ler kesmez beni, açıkçası %70'lik oran bekliyordum, öğle güncellemesindeki oran %55'ti. Haliyle biraz hayalkırıklığına uğradım...

Sistemde düşey hareketler kuvvetli. Aynı 7 ocak sistemindeki gibi. Yağış başladığında sıcaklık hızla düşüyor, yağış durduğunda ise azalıyordu hatırlarsanız. Bu sistemde de yağışın kuvvetlendiği anlarda kıyılar kar görebilir dostlar. Örtü işi çok zor.

Bir de şu İngiltere'nin diyagramına bakın. Martta mıyız, ocakta mıyız belli değil yaw :S

• Bu arada dikkatli okuyun, kar olmaz demiyorum. Kıyılarda kısa süreli kuvvetli yağabilir ama yağış azaldığında yine kky veya yağmura dönecektir. Yükseklerde ise kuvvetli yağış anlarında 17 marttaki gibi kısa süreli örtü oluşabilir. 17 marttan fazlasını beklemiyorum :)