Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır. (M.K.B.K.K.Y.)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 3 6 mart sistemi için son sözü yarın aksam modelleri söyler büyük ihtimalle

Umut iyi birşeydir belkide en iyisi.Ve iyi şeyler asla Ölmez!.

• Öncelikle Kafkaslardan uzanan ve Doğu Anadoluya kadar sokulan parazit yüksek basınç salınımından kurtulmamız lazım. İzlanda siklonları da çok aktif. Azor'un Kutup merkezli iskandinavyadaki 1025'lik yüksek ile de işbirliği yapması gerekiyor. İstanbul üzerinden o doğu bölgelerimize salınan yüksek basıncın parçası olarak 1015'lik izobar geçiyor, bu da hafif lodosa neden oluyor. En azından o izobarın basınç değeri düşük olsaydı kuzeyli rüzgarlarla serinlerdik :D
    Kısacası sistemin gelmesi için doğu bölgelerimize 1025'ile salınan merkezi 1040'lık yükseğin salınımından, İzlanda siklonlarından ve Azor'un yolunu tıkayan siklonlardan kurtulmak gerek. Azor ingiltereden yukarı çıksın ki soğuk bize insin. Yine de İzlanda alçaklarından tamamen kurtulmak lazım yoksa bize inecek olan sistem sadece birkaç günlük olacaktır çünkü o siklonlar Azor'u bize şutlayacak ve böylece yine sisli puslu günler yaşatacaktır. Şartlar istediğimiz gibi olsa yukarıdaki polar vortex aşağıya iner. Bu da olumlu bir şey :D Tabii Azor yükselecek, İzlanda durulacak Kafkaslardaki yüksek basınç alanı yok olacak felan bunların yanına bir de alçak basınç lazım. Yoksa tuzsuz yemeğe benzer :D Ama tabii şu haritada olmayan fakat olması gereken en önemli şey Azor antisiklonu bence

azor güzelliğini yaparsa gerisi çorap söküğü gibi gelir heralde (tabi gidip azorun önünü açmasına yardım etmek lazım :)) takp edip göreceğiz neler olacagını ben marttan subattan olmadıgım kadar umutluyum dediğim gibi balık baştan kokar ;)

• Olum bakın laaa GFS EFSANE diyor ama değişir.

Oğuz o oluşum süper bir oluşum ancak şimdi 5 Mart civarı olan sistemi gözetleyelim ardından bu sistemin gidişatına bakarız.:)
    Allah'ın izni olursa bu sistemi alırız.Ancak daha 15 gün var. ;)

• Merhaba arkadaşlar
    3-6 mart sistemi ne durumda acaba istanbul için

ben buyuk bı sıstem olacagını dusunmuyorum yogun bı kar yağmaz gıbıme gelıyor bununla ılgılı bılırkısılerı yenı verılerı varsa yayınlasın beklıyoruz

• Arif hoca bole yazmıs
    Arif abi 28 Şubat perşembe ve 03 mart pazar günleri yağış ne kadar olur ve saat kaçta başlar?

Cevap: 28 Şubattaki hafif bir yağış ama 3 martta yoğun kar bekliyorum.

• ''biraz toparlanıyoruz biraz güneş görücez, bir soğuk hava dalgası geliyor, marmara için pek bir yağış yok sadece sakarya çevrelerinde, hatta karardenizde beklediğimiz yağış hayatı etkili olumsuz etkileyecek, yarın istanbul az bulutlu gece yb var sisli, cumartesi biraz bulutlanıyor pazar yağış olasılığı var'' H.Koklayan Adam

• Semih Bey, sorduğunuz soruya yanıt veriyorum:
    Sayısal modeller ve haritalar ile kar yağışı belirlenemez. Kar yağışı olup olmayacağını Allah'tan başka kimse bilemez. Allah izin verirse kar yağar... (En yüksek puanı almaya hak kazandım mı?)

• ''biraz toparlanıyoruz biraz güneş görücez, bir soğuk hava dalgası geliyor, marmara için pek bir yağış yok sadece sakarya çevrelerinde, hatta karardenizde beklediğimiz yağış hayatı etkili olumsuz etkileyecek, yarın istanbul az bulutlu gece yb var sisli, cumartesi biraz bulutlanıyor pazar yağış olasılığı var'' H.Koklayan Adam

bu 3-6 bunu mart sistemi için mi yazdın yoksa farklı mı ???

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL

• bu 3-6 bunu mart sistemi için mi yazdın yoksa farklı mı ???

o yazmadı b.surmelı nın tahmını bu keske yarın aksam modellerını bekleseydı surmelı :)

• Semih Bey, sorduğunuz soruya yanıt veriyorum:
    Sayısal modeller ve haritalar ile kar yağışı belirlenemez. Kar yağışı olup olmayacağını Allah'tan başka kimse bilemez. Allah izin verirse kar yağar... (En yüksek puanı almaya hak kazandım mı?)

semıh hoca puan verırmı bu tahmınıne bılmem ama doğru cevap sankı azoru ben cıkarcam ıngıltereye kafkaslardkı o yb yı ben yok edıcem ve o polar ı ben ındırıcem asagıya aa pardon tesadufen olcaktı bunlar degılmı nasılda unuttum k.bakmayın :)