Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır. (M.K.B.K.K.Y.)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Çok böyle sistemler geldi daha sonrasında tarih yaklaştıkça U dönüşleri gördük. Fazla ümitlendirmeden herkesi takibe devam.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Gördük hayırlısı diyelim.Semih Bey buraya transfer olduğunuzdan beri tahminleriniz gerçekleşemedi.Buraya hayırlı ama biz kar severlere öyle olmadı maalesef.Formsuz bir dönemden geçtiğinizi düşünüyorum :D

ooo bu sene kımler yanılmadı kı semıh ustad surda dursun abd lı meteorolojıstler bıle yanıldı zıra bukadar cetın bır kıs beklemıyolardı abd de bıyer oyle okumustum.

Umut iyi birşeydir belkide en iyisi.Ve iyi şeyler asla Ölmez!.

• Ahahahah efsane geliyorrrrrr...... allahımıza şükürler olsunki geliyor !!!

Kaptırmayın kendinizi. Uzun vadede değişim çok olur.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Balık bastan kokar dıye bosuna dememısler :) martta cok seyler olcak gıbı zıra subat ın 20 sınden berı hem dıyagramlar hem modeller mart a dıkkat dıyor nereye ne derece olur onu bekleyıp gorcez ama ıns. Olcak ;)

• Balık bastan kokar dıye bosuna dememısler :) martta cok seyler olcak gıbı zıra subat ın 20 sınden berı hem dıyagramlar hem modeller mart a dıkkat dıyor nereye ne derece olur onu bekleyıp gorcez ama ıns. Olcak ;)

Ocağın 2. haftasından itibaren Efsane diyoruz. :) Hayırlısıyla bir gelse.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Ocağın 2. haftasından itibaren Efsane diyoruz. :) Hayırlısıyla bir gelse.

ben ocakta subat ıcın bukadar guzel senaryolar ıstısna harıcı hatırlamıyorum bız subat ın ıstanbul un kısı olduğunu dolayısıyla guclu sıstemlerın subatta gelebılcegını ongorup durduk oyle ıstedık cunku ama olmadı ancak mart hıcte oyle degıl kararlı ısrarcı senaryolarla karsı karsıyayız hayırlısı olsun ıns.

• 10 Mart civarı beklenen sistemin şifresi yukarıdaki resimde.Bakalım sistemin gelmesi için ne gerekli olduğunu kim bilecek? Yada sistem nasıl gelir? Tahminlerinizi yazın bulamazsanız ipucu vericem.Bilene benden HF puanı.En yüksek kaç veriliyosa onu vericem.

• Yaşa gfs , bizi yeni hayallere sürüklediğin için. sendeki güç ne esrar ,nede kokainde var, seni izleyip izleyip kendimden geçiyor rüyalar görüyorum.Bu kış beynimi uyuşturup bana yaşattığın bu hayal dünyası için teşekkür ederim.

• Bence bu sefer var bi bildiği GFS'nin. Sabah Orta Avrupa'ya verdi o çekirdeği şimdi Doğu Avrupa'ya. Çekirdek kaybolmamış, biryerleri vurabilir. Vurulacak yer belki biz olmasak da aksyon olacaktır bizim için :D

• Semih Bey akşam veya gece güncellemesinde 3-6 Mart sisteminin konuşmaya değer olacağını düşünüyor musunuz? Benim fikrim kky ve kar bu sefer alır İstanbul modeller düzelecek kanımca.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Yaşa gfs , bizi yeni hayallere sürüklediğin için. sendeki güç ne esrar ,nede kokainde var, seni izleyip izleyip kendimden geçiyor rüyalar görüyorum.Bu kış beynimi uyuşturup bana yaşattığın bu hayal dünyası için teşekkür ederim.

Uçma arkadaşım.. :D

Bakalım akşam güncellemelerinde durum ne olacak...

• 10 Mart civarı beklenen sistemin şifresi yukarıdaki resimde.Bakalım sistemin gelmesi için ne gerekli olduğunu kim bilecek? Yada sistem nasıl gelir? Tahminlerinizi yazın bulamazsanız ipucu vericem.Bilene benden HF puanı.En yüksek kaç veriliyosa onu vericem.

Öncelikle Kafkaslardan uzanan ve Doğu Anadoluya kadar sokulan parazit yüksek basınç salınımından kurtulmamız lazım. İzlanda siklonları da çok aktif. Azor'un Kutup merkezli iskandinavyadaki 1025'lik yüksek ile de işbirliği yapması gerekiyor. İstanbul üzerinden o doğu bölgelerimize salınan yüksek basıncın parçası olarak 1015'lik izobar geçiyor, bu da hafif lodosa neden oluyor. En azından o izobarın basınç değeri düşük olsaydı kuzeyli rüzgarlarla serinlerdik :D
    Kısacası sistemin gelmesi için doğu bölgelerimize 1025'ile salınan merkezi 1040'lık yükseğin salınımından, İzlanda siklonlarından ve Azor'un yolunu tıkayan siklonlardan kurtulmak gerek. Azor ingiltereden yukarı çıksın ki soğuk bize insin. Yine de İzlanda alçaklarından tamamen kurtulmak lazım yoksa bize inecek olan sistem sadece birkaç günlük olacaktır çünkü o siklonlar Azor'u bize şutlayacak ve böylece yine sisli puslu günler yaşatacaktır. Şartlar istediğimiz gibi olsa yukarıdaki polar vortex aşağıya iner. Bu da olumlu bir şey :D Tabii Azor yükselecek, İzlanda durulacak Kafkaslardaki yüksek basınç alanı yok olacak felan bunların yanına bir de alçak basınç lazım. Yoksa tuzsuz yemeğe benzer :D Ama tabii şu haritada olmayan fakat olması gereken en önemli şey Azor antisiklonu bence

• Semih Bey akşam veya gece güncellemesinde 3-6 Mart sisteminin konuşmaya değer olacağını düşünüyor musunuz? Benim fikrim kky ve kar bu sefer alır İstanbul modeller düzelecek kanımca.

3 6 mart sistemi her halukarda konusmaya değer bı sıstem k.denıze de patlasa marmaraya da patlasa konusulur yanı :)