Efsane 26 Şubat'ta Geliyor !

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Sabır sabır kardeşim geçen yıl abd yi gördünüzmu kışın tamamı Bahar tadına geçti ama bu yıl kardan yıkılıyor benim tek gördüğüm şey batı ve orta avrupa her yıl bol keseden nasibini alıyor keçen yıl gördük 2012 bizimi diyonuz ama yanlış geçen yılda onlara çalıştı benim bildiğim son 10 yıldır basınç konumları bize uymuyor kısmet artık ama birgün bir kışta bizim olacak sadece doğu avrupaya çalışacak allahın izniyle belkide 2014 olacak inşallah. Umutsuzluğa gerek yok şükür şükür şükür diyeceğiz allah herşeyi bilendir herşeyi gören dir hiçkimse şubat başı ve martı bilemez kışı bitirenler her an herşey olabilir .

Geçen senenin hakkını yersek ayıp olur.Hele ki Bursa-Balıkesir-Çanakkale çizgisindeki cephe yağışı efsane niteliğindedir zaten Istanbuldan bahsetmeme gerek yok şehir merkezinde bile 1 metreyi bulan yerler olmuştu.

• zaten şu dıyagramların modellere yansımış halini bi görseydim bu sene ölmeden :)

2013 Efsanesini yaşamadan ölmek yok bize :4722

EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUYORSA ORADA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR

• Geçen senenin hakkını yersek ayıp olur.Hele ki Bursa-Balıkesir-Çanakkale çizgisindeki cephe yağışı efsane niteliğindedir zaten Istanbuldan bahsetmeme gerek yok şehir merkezinde bile 1 metreyi bulan yerler olmuştu.

Geçen yıl harikaydı beeaa.. :) Afyon Efsaneydi 20 aralıktan nisan başına kadar kar vardı örtüde. :)

• 7 ocaktaki basınç dizilimini alın. Girit tarafına bir tane alçak basınç yerleştirin, o alçak basıncı Egeden sokup Batı Karadeniz'den çıkarın, sonra elinizdeki basınç dizilimini GFS modelinin 240. Saatten sonraki görüntüsünde, kuzeyde o derece devasa bir çekirdek varken hayal edin. -20 dahi girerdi. Akdeniz ve Ege kıyılarında kar rekorları kırılırdı. Ama bizdeki şans nerde? 7 ocaktaki gibi enfes basınç dizilimi gitti kuzeyimizde en az soğukların olduğu tarihleri buldu. O diziliş şimdi olsaydı yanına bir de alçak basınç olsaydı tadından yenmezdi. Ama bizde şans yok arkadaş. Geçen yıl İtalya'ya bu yıl Kafkaslara kaptıracağız gibi duruyor -20'leri. Hatta geçen yıl -25 ila -28'lik bir canavar kaçırdık. Geçen yıl Azor batıda kaldı Adriyatikte alçak basınç oluşumunu engelleyemedi, bu yıl ise azor doğuya fazla baskı uyguluyor. Yine de böyle bir duruma zor gözüyle bakıyorum. AO'da aşırı pozitiflik durumu söz konusu görünmüyor şuan. Bu durumda ümidimizi yitirmemek en doğrusu. ECMWF'yi bekleyelim.

• Bu arada geçen yılı beğenmeyenlere müstehak 2013 kışı. Neredeyse efsaneydi. Ekimde daha Sibirya şova başlamıştı maaşallah nisana kadar da devam etmişti. Bir daha 2012 gibi her hafta karlı sistem gelen kışı zor buluruz. Değerini bilmeliydiniz.

• 7 ocaktaki basınç dizilimini alın. Girit tarafına bir tane alçak basınç yerleştirin, o alçak basıncı Egeden sokup Batı Karadeniz'den çıkarın, sonra elinizdeki basınç dizilimini GFS modelinin 240. Saatten sonraki görüntüsünde, kuzeyde o derece devasa bir çekirdek varken hayal edin. -20 dahi girerdi. Akdeniz ve Ege kıyılarında kar rekorları kırılırdı. Ama bizdeki şans nerde? 7 ocaktaki gibi enfes basınç dizilimi gitti kuzeyimizde en az soğukların olduğu tarihleri buldu. O diziliş şimdi olsaydı yanına bir de alçak basınç olsaydı tadından yenmezdi. Ama bizde şans yok arkadaş. Geçen yıl İtalya'ya bu yıl Kafkaslara kaptıracağız gibi duruyor -20'leri. Hatta geçen yıl -25 ila -28'lik bir canavar kaçırdık. Geçen yıl Azor batıda kaldı Adriyatikte alçak basınç oluşumunu engelleyemedi, bu yıl ise azor doğuya fazla baskı uyguluyor. Yine de böyle bir duruma zor gözüyle bakıyorum. AO'da aşırı pozitiflik durumu söz konusu görünmüyor şuan. Bu durumda ümidimizi yitirmemek en doğrusu. ECMWF'yi bekleyelim.

Mustafa 2013 bahane 2012 şahane.2014'te olur inşallah. :)

• Bu arada geçen yılı beğenmeyenlere müstehak 2013 kışı. Neredeyse efsaneydi. Ekimde daha Sibirya şova başlamıştı maaşallah nisana kadar da devam etmişti. Bir daha 2012 gibi her hafta karlı sistem gelen kışı zor buluruz. Değerini bilmeliydiniz.

gerçekten ankara için efsane bir kıştı hiç unutamam

• Mustafa ethem kardeşim tahminlerin kesinlikle doğru ama seninki biraz halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu hikayesi gibi oldu kusura bakma :hfyeni (18):

EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUYORSA ORADA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR

• Mustafa ethem kardeşim tahminlerin kesinlikle doğru ama seninki biraz halamın bıyıkları olsaydı amcam olurdu hikayesi gibi oldu kusura bakma :hfyeni (18):

Aynen öyle oldu :hfyeni (18): ama gerçekten çok şanssızız bu yıl. 7 ocaktaki dizilimdeki tek eksik alçak basınçtı. Mükemmele yakın bir sinoptik görünümdü, ama gitti kuzeyimizde soğuk deposunun "S"sinin olmadığı, anca -12'lerin olduğu bir dönemi buldu :D o sinoptik görüntü ayın 26'sından sonra olacaktı var yaaa :hfyeni (18): neyse kısmet değilmiş :D

• Aynen öyle oldu :hfyeni (18): ama gerçekten çok şanssızız bu yıl. 7 ocaktaki dizilimdeki tek eksik alçak basınçtı. Mükemmele yakın bir sinoptik görünümdü, ama gitti kuzeyimizde soğuk deposunun "S"sinin olmadığı, anca -12'lerin olduğu bir dönemi buldu :D o sinoptik görüntü ayın 26'sından sonra olacaktı var yaaa :hfyeni (18): neyse kısmet değilmiş :D

Bence Batı için kışın son demleri olur anca ondan sonar kışa bay bay bu kış hep aklıma gelince hay 2013 kışı...... diye geçerim. :hfyeni (18): :hfyeni (18): :hfyeni (18): İnşallah kısmetse 2014'te La-nina var 2012 gibi bir şeyler yapabilir.Sizce nasıl olur arkadaşlar çünkü 2012'de de La-nina vardı. :)

• Aynen öyle oldu :hfyeni (18): ama gerçekten çok şanssızız bu yıl. 7 ocaktaki dizilimdeki tek eksik alçak basınçtı. Mükemmele yakın bir sinoptik görünümdü, ama gitti kuzeyimizde soğuk deposunun "S"sinin olmadığı, anca -12'lerin olduğu bir dönemi buldu :D o sinoptik görüntü ayın 26'sından sonra olacaktı var yaaa :hfyeni (18): neyse kısmet değilmiş :D

yine başladın :hfyeni (18): :hfyeni (18): Allah gönlüne göre versin :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• Geçen senenin hakkını yersek ayıp olur.Hele ki Bursa-Balıkesir-Çanakkale çizgisindeki cephe yağışı efsane niteliğindedir zaten Istanbuldan bahsetmeme gerek yok şehir merkezinde bile 1 metreyi bulan yerler olmuştu.

benim tek bildiğim şey soğuklar orta doğuya inmeden benim için o kış doğu avrupa kişi değil geçen yılda sibirya efsanesini batı ve orta avrupaya kaptırdık bu yılda abd ye kaptırdık ben 2004 kişi hariç efsane diyemem ıstanbulu yalamış bir sibirya ben ona efsane diyemem efsane dediğin 85 87 ve 2004 tür artık bu yıl olurmu bilemem kuzeyimiz oldukça soğuk her an soğuklar üzerimize akabillir bence gfs hala gerçekçi değil ecm güzel çıkacak inşallah bu sefer olacak allah ın izniyle .