Genel Tartışma & Yorum Sayfası - 1 (Kilitli)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von karfirtinasi pid='78509' dateline='1388128339'

Bu kış tıpa tıp antisıcak denen kızılderilinin tahmini doğrultusunda gidiyor, korkarım yine haklı çıkacak! Ne iri,ne ao,ne nao, ne gfs,ne ecmwf , ne jamesticne accu ne ..........hepsi çöpe, adam nerden bilgi alıyorsa helal olsun, kaç ay önceden biliyor mevsimi!!!

kızılderililere göre her kışı ılık geçiriyoruz zaten :):@

[size=4]bir kar yağar ince ince[/size]

• Zitat von Şevket Gökdemir9 pid='78561' dateline='1388151148'

2014kışı kesin olarak bitmiştir.http://www.dmi.gov.tr/tahmin/aylik-tahmin.aspx?h=4#sfB

mgm ne zaman başarılı oldu ki. inanmayın şu mgm saçmalıklarını ocağın ilk haftası mevsim normallerinde ve yağışlı geçecek inşallah. eğer ecmwf soğuk gösterirse maviye boyarlar haritayı hemen :S

[size=4]bir kar yağar ince ince[/size]

• Zitat von Şevket Gökdemir9 pid='78561' dateline='1388151148'

2014kışı kesin olarak bitmiştir.http://www.dmi.gov.tr/tahmin/aylik-tahmin.aspx?h=4#sfB

Yeni bir ılıkçımız oldu... ilk once endekslere bak bi oyle yorum yap tabi biliyorsan....

• Anti sıcak genel olarak tahminleri çok iyi tutuyor.Kızıl derililer hep sıcak demiyor 2012'de soğuk dediler öyle oldu 2013 ılık dediler öyle oldu 2014 bunun gibi olacak dediler oluyor.Ben sıkıntı göremiyorum.Hep duygusal düşünmeyin meteoroloji mantık işidir duyguyla muyguyla olmaz.Kış bitti diyen arkadaşım.MGM'ye bakıp öyle bir sonuca varılmaz.Geçen full soğuk dediler ne oldu hava ısındı belki şu an böyle ama ilerde belki soğuyacak.Böyle yorumlar yapmayın meteoroloji ve hava olayları sık sık değişir.Allah'tan başka kimse bilemez.Sadece tahmin yapılır.Gerisi Allah'a kalmış.

Bir şeye bakıp kış bitti diyerek ya da duygularla hareket etmeyin kısacası.

Saygılar;
    Oğuz03

• Antisıcak'ın 2013-2014 tahmini aralıktaki sistemde daha çöp oldu. İstanbul'de kıyılarda örtü olmayacak diyordu yanılmıyorsam.
    İşte bu büyük bir tahmin hatası. Kışa sadece "Beklenenden sıcak geçecek" damgası vursaydı şuan başarılı gidiyor olurdu fakat sistemlerden sistemlere değişecek bir durum olan "örtü" meselesine girince doğal olarak en ufak pürüzde çöpe gidiyor tahmin. Bilimsel veriye dayanmamasını söylemiyorum bile. Aslında veri olmadığından, başta daha kaybediyor, çöp oluyor tahmini

• Dostlar; pc açılmıyor! Sifreyi giriyorum fakat kullanici oturum profili acilamiyor falan diyor. Her yolu denedim ama olmuyor. Format attirmak da istemiyorum icinde bilgilerim var + performansim var. Çözüm yolunu bilen varsa LÜTFEN. ..

AF-YOK

• Onu bunu bilmem, antisıcağın cnntürk havada yazdıkları neredeyse 1e 1 gerçekleşiyor, adam resmen kızılderili bahanesiyle mevsimsel tahminlerde çok başarılı, inşallah bu sene yanılır diyorum ama hiç umudum kalmadı, gidişat aynı onun dediği gibi maalesef!!

• gfs öğlen çıktıları berbat...(adını vermek istedigim bi forumda eleştiri yaptim bir küfür yemedigim kaldi FOREVER HF bundan sonra baska forumlara bakmak gelmiyor içimden)

• Akşam modelleri güzel İzlanda soğukları var her tarafa eşit dağılmış soğuklar.İzlanda yeterince soğuk getirirse bol yağış taşır.Bari böyle olsun da bol yağmur alalım kurak havalardan hiç haz etmiyorum.

• Zitat von BaFRaLi55 pid='78928' dateline='1388339331'

yavastan en kötüsüne hazirlayin kendinizi...gfs böyle devam ederse ocak 2.yarisida gider ocakda gider...

Arkadaşlar bazı şeyleri çok abartıyorsunuz.Neredeyse 15 gün sonrasının modellerini şimdiden iyi gelse süper kar geliyor kötü gelirse ocağın ikinci yarısı gitti şeklinde yorumluyorsunuz.Gfs size göre model belirleyemez 11 aralık sistemi son 3 güne kadar şiddeti belli değildi siz 15 gün sonrası için yorum yapıyorsunuz bence karar vermelisiniz hangisine inanıp hangisine inanmayacağınıza.

• Zitat von samet_113 pid='78929' dateline='1388339953'

Arkadaşlar bazı şeyleri çok abartıyorsunuz.Neredeyse 15 gün sonrasının modellerini şimdiden iyi gelse süper kar geliyor kötü gelirse ocağın ikinci yarısı gitti şeklinde yorumluyorsunuz.Gfs size göre model belirleyemez 11 aralık sistemi son 3 güne kadar şiddeti belli değildi siz 15 gün sonrası için yorum yapıyorsunuz bence karar vermelisiniz hangisine inanıp hangisine inanmayacağınıza.

endeksler adam gibi yansimadi ki daha :@:@ hadi gfs hadi ecm :D