Ocak ayı sonu olası efsane sistemi - Şubat'a ertelendi :)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Mustafa hadi hayırlı olsun kardeşim diyagramların şovu göstermiş hayırlısıyla geliyorr. :)

öğle diyagramları biraz bozdu ama tam gaz devam, modellerden sinyaller de gelmeye başladı ;) Geliyor inşaallah dostum :) Beraber getireceğiz bu sistemi :D

• öğle diyagramları biraz bozdu ama tam gaz devam, modellerden sinyaller de gelmeye başladı ;) Geliyor inşaallah dostum :) Beraber getireceğiz bu sistemi :D

Ayın 20'sinden sonar yağış var dimi?? :smile: İç egede Afyon'da şiddeti nasıl olur?? :biggrin: Yağışı tahmin edersiniz umarım zor ama :biggrin:

• Ayın 20'sinden sonar yağış var dimi?? :smile: İç egede Afyon'da şiddeti nasıl olur?? :biggrin: Yağışı tahmin edersiniz umarım zor ama :biggrin:

Şuanki elimizdeki verilere göre yağışta sıcaklıkta kar için adeta muhteşem.Akıllarda kalacak bir sistem olacağa benziyor. :)

• Şuanki elimizdeki verilere göre yağışta sıcaklıkta kar için adeta muhteşem.Akıllarda kalacak bir sistem olacağa benziyor. :)

İnşallah.:)

GFS soğuk 3-4 gün kalacak demiş umarım uzatır soğukları :smile: Ne olur Ahmet-Mustafa kaç gün kalır ?? :lol:

[hr]
    Beyler NTV komedi yaaa :biggrin: Afyon sadce 1 gün karlı :smile: İlk 4 gün için iyi :smile:

• Yağışta hiç bir sıkıntı görünmüyor Ahmet haklı :) zaten lodos ardı sistem, yağış sıkıntısı zor. Sistem de gelirse şöyle 4 gün karlı ve güzel günler yaşarız sonrası Allah kerim :) İsterse 850hpa'da -12 girsin yine efsane olabilir. Çünkü sıcaklık kar yağışının yerde tutunabileceği seviyede olur, bu durumda iş yağışa kalır. Şöyle 20 aralıktaki gibi bir siklonu da bulursak cümbüş olur. Bakalım neler olacak. Veriler olumlu. Yalnız bundan sonra her kötü çıkan model aleyimizedir, artık modellerin de hizzaya gelmesi gerekiyor :)

• Yağışta hiç bir sıkıntı görünmüyor Ahmet haklı :) zaten lodos ardı sistem, yağış sıkıntısı zor. Sistem de gelirse şöyle 4 gün karlı ve güzel günler yaşarız sonrası Allah kerim :) İsterse 850hpa'da -12 girsin yine efsane olabilir. Çünkü sıcaklık kar yağışının yerde tutunabileceği seviyede olur, bu durumda iş yağışa kalır. Şöyle 20 aralıktaki gibi bir siklonu da bulursak cümbüş olur. Bakalım neler olacak. Veriler olumlu. Yalnız bundan sonra her kötü çıkan model aleyimizedir, artık modellerin de hizzaya gelmesi gerekiyor :)

İç egenin doğusu Afyon çeevreleri güzel sağlam kar olabilir mi.En fazla Doğu anadolu dışında hangi bölge etkilenir?? :smile: İç egeyse iyi.:)

[hr]
    Afyon'da yağışlar 20'si yağış etkisini artıyormuş :smile: 22'si İç egeye soğuklar geliyor daha mı erken gelir yoksa sonra mı?? :biggrin:
    [hr]
    Kar da etkili olur umarım.Uzman arkadaşlar akdeniz sistemi le soğuk birleşirse İç ege kopar bir de balkanlardan yağışlı soğuk hava o zaman EFSANE... :rolleyes: :d:d:
    [hr]
    Üstteki yazdığım senaryo gerçekleşir mi.ALLAH izin verirse.
    [hr]
    Gfs sadece ayın 22'si yağış iyi demiş sonra fasa fiso :(Çok ta güzel yağışlar yok

• Aslında 22'si demeyelim soğuklara, 24 ila 25 arası. GFS şuan 22 diyor ama henüz tam belli değil. Eğer ab girit'te oluşursa, egeye bölgesinden ülkemize giriş yapıp Batı karadenizden çıkarsa demeyin keyfimize, Trakya, İç ege, marmara, batı ve orta karadeniz coşar. Sistemin doğuya kayması ile de doğu bölgeler etkilenir. Ama bu sadece bir ihtimal, Ab'nin yeri belli olunca açıklamayı yaparız :)

• Aslında 22'si demeyelim soğuklara, 24 ila 25 arası. GFS şuan 22 diyor ama henüz tam belli değil. Eğer ab girit'te oluşursa, egeye bölgesinden ülkemize giriş yapıp Batı karadenizden çıkarsa demeyin keyfimize, Trakya, İç ege, marmara, batı ve orta karadeniz coşar. Sistemin doğuya kayması ile de doğu bölgeler etkilenir. Ama bu sadece bir ihtimal, Ab'nin yeri belli olunca açıklamayı yaparız :)

Sağol inşallah ısıtmadan olursa bir ab bizim üstümüzdeyse ALLAH arabaya bindi hey Allah

Beyler ben bunla çok gaza geliyorum klibi izlemeyin tehlikeli yani abdestle ilgili ama dinleyin coşarsınız

http://www.google.com.tr/url?s…UYoTBFw7w2ZgXx1iNn5rSLGPQ

• Akşam modelinden sinyal gelirse çok iyi olur :)[hr]
    Bunların tüm sorumlusu Sandy kasırgası. Kışın başında daha İzlanda'ya kötü örnek oldu :D İzlanda son güncellemede 945mb'ye inmiş :D

• Ya beyler efsane olmaz öyle kolay mi size diyorum 5 Ocaktaki kar gibi olur belki azcik fazla azcik az ama efsane yok.

• Ya beyler efsane olmaz öyle kolay mi size diyorum 5 Ocaktaki kar gibi olur belki azcik fazla azcik az ama efsane yok.

Böyle dersen yine bir dayanak isterim. Evet kaynak, dayanak, herhangi bir veri? Modelleri bir dayanak olarak gösterirsen gerçekten mantıklı davranmaya çağırırım seni, modeller bu sabah -10 sokuyodu. Şimdi +10 sokuyorlar. Hangisine inanalım? En sonuncusuna mı? Peki bu gece yine değişmeyeceği ne malum? Bak ben bütün verilerimi ortaya koyayım. Aslında ufak tefek ters giden şeyler de var. Modellere baktığımızda görüyoruz ki kutup noktasına yakın bir yerlere oturmuş yb var. Hani modellere güven olmuyordu derseniz, bu yb her güncellemede Sibirya bölgesinden oraya çıkıyor, yani GFS bunda ısrarlı, ECMWF de yavaş yavaş görmeye başladı. Peki o yüksek oraya oturursa ne olur. Sistemi nereye indirir? İşleri tamamen karıştıran bir yb oldu, Avrupa'ya inecek çekirdek zora bindi. Bunları söyleyeyim, maalesef herşey tozpembe değil şuan. Peki Avrupa'ya o çekirdeğin inmesi için neye ihtiyaç var, İskandinav taraflarında kuvvetli bir yüksek basınca. Neden? Sistemi üzerimize çeksin diye. Ama tabii Avrupa'nın şu lanet olası İzlanda'dan ve yine onun lanet olası örümcek ağlarından kurtulması lazım. Sadece bunlar da yetmiyor, Azor'un çok iyi konum alması ve sistemi bize indirmesi lazım.Bu imkansız mı hayır ve bence çok yüksek ihtimal dahilinde.Tek zorluk çıkaracak olan şey İzlanda. Eğer modellerdeki 945'lik İzlanda erimezse geçmiş olsun ama bence öyle bir şey imkansız, ne zaman öyle bir basınç ölçülmüş ki o bölgede? Yani bu modelin gerçekleşmesi zor dostlar. 2004'e bakıyoruz, yine kutup noktasına yakın bir yere yb oturmuş, Azor gitmiş örümcek ağlarını temizlemiş, iskandinav yükseği de bize uygun konum almış hop sistem bizde. Bu yıl neden olmasın? Başka bir ayrıntı daha göze çarpıyor 23 ocak 2004'te. Sistemden önce Avrupa'da doğru düzgün soğuk yok. Şuanki görünüm de buna benzer. Bazı arkadaşlar hala bu yıl 2004'e benzemiyor diyor. Sistem aldığımız günler aynı, yine izlanda aktif azor zar zor güç alıyor sibirya hangi diyarda belli değil, basınç yerleşimleri neredeyse aynı gidiyor vb. 2004 ocak ayının 12. Günü İstanbul'da sıcaklık 7 ise 2013'ün ocak ayının 12'sinde de 7 derece mi olması gerekir bu yılın 2004'e benzemesi için? Tabii ki hayır. Basınçların durumu ve yerleşimleri neredeyse aynı. Buradan yola çıkarak benziyor diyoruz. Elimde daha da veri var. AO, NAO ve daha bir çoğu. AO ve NAO da sistem görüyor, diyagramlar da görüyor... Efsane olur mu olmaz mı onu günü gelince konuşuruz. Fakat son durumlara göre ya efsane olur ya efsane. Ya bir sistem dışında boş geçen ocak efsanesi ya da müthiş bir kar yağışı efsanesi. Gerçekten şu izlanda benim hevesimi ve umudumu kırdı, gerçeği söylemem gerekirse beklentim biraz azaldı, ama bu sistemi ben söyledim arkasında da dururum. Şubat ayıyla birlikte Sibirya'nın bölgemize hakim olmasıyla ne İzlanda kalır ne de onun ab'leri merak etmeyin. Sistem %80 geliyor inşaallah. Ama bu sistem gelmezse de vah kış bitti felan demeyin, şubat daha iyi. Sakın bu yazıyı beklentileri düşük tutun manasında anlamayın. Sistem tam gaz yolda inşaallah :)
    [hr]
    Eğer sistem gelmezse de özürümü dilerim, selametle der şubata bakarım

• Arif üstad da bombayı patlattı, boşuna burda bas bas efsane gelebilir demiyorum dostlar. Var bir bildiğimiz ki söylüyoruz ;)
    Buyrun açıklaması :) Bakın ne demiş üstadımız? EFSANE :) :
    " 20 Ocaktan sonra beklenen hava koşullarıyla ilgili ilk değerlendirmemi 15 Ocak 2013 Çarşamba günü Efsane Adayı 20-25 Ocak Süper Gelo Sistemi başlığı altında yapacağım. O zamana kadar sistemle ilgili soracağınız sorulara yanıt vermeyeceğim. Çok merak ediyorsanız daha önce ne söylediysek aynen geçerlidir. Onlarla idare edin
    .....
    Anlayışınız için teşekkür eder, yara yara gelen "*Efsane Süper Gelo*" sisteminin vatana, millete hayırlı olmasını dilerim. "

• Hocam beni çok heyecanlandırıyosunuz :D Efsane gelmeden kalpten gitmek istemiyorum biraz sindire sindire verin haberleri :D

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Mustufa senin kesinlikle meteorolojik bilginle boy ölçùsemem lakin bunu en iyi sen bilirsin efsane dedigin en az 2.5-3 hafta önceden direk ûlkeye sokmasi gerekir arada bir geri çeker son 1 hafta hiç degismeden efsaneyi göstermesi lazim bóyle son 3,4 gûn kala belli olan sistem efsane olmaz ama iyi kar birakir.

• Mustufa senin kesinlikle meteorolojik bilginle boy ölçùsemem lakin bunu en iyi sen bilirsin efsane dedigin en az 2.5-3 hafta önceden direk ûlkeye sokmasi gerekir arada bir geri çeker son 1 hafta hiç degismeden efsaneyi göstermesi lazim bóyle son 3,4 gûn kala belli olan sistem efsane olmaz ama iyi kar birakir.

Katılıyorum... fakat YİNEDE iyi bi sistem gelecek yüzde 90 ihtimal veriyorum buna... 2 tarih var bana göre 20 25 inde olmazsa yüzde 90 31 ocak 1 şubat gibi bu sistem gelir...ARTIK HAYırlısı diyelim iyi geceler...

Belki uç ve dönemin şartları ile uyuşmayan bir örnek olacak ama 1987 efsaneside son 6 saatte modellerde belirmiş. :)

• 1 kar yagcak dıye efsane yakısdırması yapdınız alt tarafı her sene olan doga olayı buyutmeyın fazla
    bende cok merak etdım bu sısdemı nasıl oluscak dıye bırı ızah etsın bana su suna endesklı sundan dolayı soguk yada kar yagısı cok olcak dıye yada ruzgarlar bu yada su yonde esıcek dıye cevap verın bakıyım uyutmayın kımseyıde[hr]
    EWET SEVGILI DOSTLAR NEYE DAYANIYORSUNUZ ACIKLAMA GELMEDI HALENN [hr]
    DEMEKKI BIR OLASILIK YOK SIZLERIN BAHSETDIGI O MUTHIS GORKEMLI BIR SISDEM FILAN YOK FOS CIKDIMI SIMDI SIZIN SU 1987 KISI DIYE BEKLEKDIGINIZ OLAY YOK YANI [hr]
    EWET EFSANENIN DUZGUN BIR ACIKLAMSI CIKMADIGI ICIN OYLE BIR DURUM SOZ KONUSU DIL DIR AKSINI DUSUNEN CEVAP YAZARDI YOK MORLUKLARMIS CEKIRDEKMIS EY ALLAHIM HAYDI IYI GECELER SIZLERE BEYLER EFSANE FILAN YOK AMA SIZLER EFSANESINIZ

Einmal editiert, zuletzt von TT SiNaN NN ()

• (öncelikle buradaki en bilgisi az kişi olarak yazıma başlamak istiyorum)

Sinan kardeş, burada ki tahminde bulunan arkadaşlar yazdıkları mesaj başına yada harf başına para almıyorlar ve bu adamlar saatlerini günlerini verip bilgi birikimlerini bizler ile KARŞILIKSIZ olarak paylaşıyorlar. Bunu yapmayadabilirler. Ayrıca paylaşılan bilgiler ve tahminlerin hiç biri boş değil, hatta bence dolu dolu.. Ama sen biraz gelişigüzel ve üslupsuz konuşuyorsun kusra bakma. Bu forumda paylaşılan tahminler ben ve benim gibi meraklı arkadaşları mutlu ediyor, kar yağsa da yağmasa da, ben sistemin gelişi ve sistemin geldiği zamanın hayali ile yaşıyorum. Böyle olumsuz şeyler yazıp da tahminde bulunan arkadaşları da üzmeyelim lütfen..

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)