Bahar Depresyonu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bahar Depresyonu

Soğuk kış mevsimi yerini bahara bıraktığında tüm
    doğada olduğu gibi insanlarda da canlanma, neşe ve coşku hali uyanmaktadır.
    Bununla birlikte bazı insanlarda bunun tam tersi olan bahar depresyonu
    görülebilir. Özellikle baharın ilk günlerinde başlayan enerji azlığı, yorgunluk,
    konsantrasyon bozukluğu,mutsuzluk, sıkıntı, uyku bozuklukları ve iştah
    değişiklikleri gibi belirtilerle seyreder. Antik çağlardan beri insanların her
    bahar ruh hallerinde değişimler olduğu bilinmektedir. Bu değişimlere ayak</linkz> uydurmak ve hazırlanmak için her toplumda değişik
    ritüeller vardır. (Hıdırellez, bahar şenliği ve bahar temizliği</linkz> gibi)

Peki neden bazılarımız için ilkbahar
    depresyon nedeni olabiliyor? Mevsimsel depresyonun en önemli nedeni biyolojik
    faktörlerdir. Genetik yatkınlığı bulunan bireylerde daha sık görünür. Her mevsim
    dönümünde vücudumuzun yeni bir biyo-psiko-sosyal ritme alışması gerekiyor.
    Bazılarımızda bu biyoljik saat yeni duruma ayak</linkz>
    uyduramaz ve beyin kimyası olumsuz etkilenir. Baharın gelmesiyle birlikte
    beyindeki serotonin ver melatonin hormonundaki değişimler depresyona yol
    açabilmektedir.Kişinin psikolojik yaşam</linkz> öyküsü içinde
    bulunduğu olumsuz yaşam</linkz> koşulları baharla birlikte
    beklentilerin artması ve kışın yapamadıklarını yapma kaygısı da depresyonun
    oluşumunda etkilidir</linkz>. Bazı insanlarda yeni bir duruma
    adapte olmak kaygı uyandırabilir. Ayrıca kansızlık, vitamin eksikleri, troid
    bozuklukları gibi organik nedenlerde bahar yorgunluğu ve depresyona yol
    açabilir.

• Bu arada cezan kalktigi için sevindim tekrar hosgeldin

evet karli güzel manzaralar geride kaldigi için üzülmemek elde degil

ama gerçek iklim ve hava durumu sevenler ortaya çikiyor bu ortamda

(çok kisi kar tanesini görünce buraya "deli dana" gibi atiliyor 8 - 9 ay buralarda gözükmezler , iyi taraf bu)

• Yaralıgöz katılıyorum , şahsen ben bitek yazı sevmem İstanbul'da isem çok sıcak ve kurak geçiyor genellikle ama Tatile gidince işler değişiyor :D , Teşekkürler Yusuf..

• Bu sene Bahar İstanbul'da garip yağmur her zaman ki gibi yağıyor da sıcaklık düşük geçen seneye göre bi 6 derece düşük normalde ılık yağmurlu olur bu sene soğuk yağmurlu genelide Kartal dün kky ve kar aldı öğlen :D Ayrıca nem oranı %60-%80 ..

• :eek: :eek: :eek: :eek:

Bu sene Bahar İstanbul'da garip yağmur her zaman ki gibi yağıyor da sıcaklık düşük geçen seneye göre bi 6 derece düşük normalde ılık yağmurlu olur bu sene soğuk yağmurlu genelide Kartal dün kky ve kar aldı öğlen :D Ayrıca nem oranı %60-%80 ..

kkymi :w00t: :w00t: :w00t: karmı :eek: :eek: biz değil kar kky kelimesini ağzıma şu dakkadan soonra destursuz almıyooz

• Doğrudur maalesef bazı bölgeler öyle de İstanbulun Maltepe-Kartal-Pendik özellikle öğlen kuvvetli yağmur aldı 15:00 suları 15dk sonra hava bayağı soğudu kky aldı kar çok az bi süre 2-3dk yağdı herhalde PZT günüydü.

• HAY ALLAH DAHA YENİ BİLGİSAYARDA DOSYALARDA 1 MARTTAKİ KAR YAĞIŞINI BULDUM DAHA YENİ AKLIMA GELDİ MERKEZDE SADECE HAVADA KAR GÖRÜLMÜŞTÜ BENİM BULUNDUĞUM MERKEZE 30 DK. UZAKLIKTAKİ YERDE KAR 1 GÜN YERDEDN KALKMAMIŞTI AYRICA 4 CM OLMUŞTU :D

• BEN gEçen yaz bolu ve kastamonudaydım süperdi urfanın ağustos sıcağından kurtuldum

evet ya tatilde geceleri terlemeden uyukumu alabildigim tek yer Koyum

Aklima geldi de her sabah agust temmuzda bile rahmetlik babanem soba yakardi

Ama sahil kesimi bir baska , spor yapmadan bile terletir insani nemle sicak bir oldumuydu
    belki urfanin kuru sicagi bile daha kolay dayanilabilir

• birde babaanen neden ağustosta soba yakardı
    BİRDE KURU SOĞUĞUDA KURU SICAĞIDA İNSANI KÖTÜ ÇARPAR BİZİM ARDAHANLI COĞRAFYA HOCAMIZ BİLE BU KIŞ OCAK AYINDAKİ GÜNDÜZ 1 DERECEYİ GEÇMEYEN KURU SOĞUKTAN DOLAYI 1 AY NEREDEYSE ÖKSÜRÜKTEN DURAMIYORDU.BİRDE BENİM ARKADAŞIM 2 YIL ÖNCE AKILLI ARKADAŞIM AĞUSTOS AYINDA ÖĞLE SAAT 1 E HALI SAHA TUTMUŞTU BİZDE MECBUR OYNAMAK ZORUNDA K ALDIK HATIRLIYOM TAM BÖLE MAÇIN YARISINDA TOPA VURDUM SONRASI GÖZÜMÜ HASTANEDE AÇTIM GÜNEŞ ÇARPMIŞ ONDAN DOLAYI BANA GÜNEŞLİ HAVALARDA FUTBOL YASAK :biggrin: :biggrin:

Einmal editiert, zuletzt von Yusuf63 ()

• Aksam sekiz oldumuydu
    kazaksiz usursun oralarda

sabah 9 10 a kadar çiy kalkmaz
    Sabah namazina uyandiginda demekki evin içinde sobasiz durulmazdi

Devrekani çayini ovasinda yer aliyor

Erzurum Kars kadar soguk olmasa da sogukluk konusunda baya iddiali bir yöre

Einmal editiert, zuletzt von yaraligöz ()

• TAM İSTEDİĞİM Bİ YER :D

[hr]
    sen şimdi istanbuldamı oturuyorsun

Einmal editiert, zuletzt von Yusuf63 ()