Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tüm dünya ile birlikte son on yılların en soğuk günlerini yaşayan ülkemize, yüzyıllardır izlenen doğal takvimden müjde var.

Baharın gelişinin müjdecisi kabul edilen ‘cemre’ler, 20 Şubat Pazartesi başlıyor. Türkiye bu haftayı da aralıklarla kar yağışıyla geçirecek. Ancak 20 Şubat’ta havaya düşecek olan ilk cemreyle birlikte doğanın uyanışına tanıklık edeceğiz. Şubatın 27’sinde suya ve Mart’ın 5’inde ise toprağa düşecek cemrelerle hava su ve toprak ısınacak.

• Bence yine cemreler boşuna düşecek ve yine kar alacağız.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

• Bir sitede arkadaşımız şunu paylaşmıştı.Bende aynen aktarayım..
    Değeerli arkadaşlar eski kış günleri ebelerimizin dedelerimizin dilinden başlıyor.
    Kış 8 Kasımda başlıyor ta 6 Mayısta bitiyor. Bu zaman dilimi de 180 gündür. Atalarımız kışın ilk dilimi olan bu döneme kasımlı günler der.
    Bu 180 günün içerisinde hangi bahse konu kış adları var :
    8 Kasım – 21 Aralık arasında geçen kışa Karakış denir
    21 Aralık – 5 şubat arasındaki geçen kışa zemheri denir.Büyüklerimizden dinlediğim kadarıyla zemheride 2-3 metre kar yağdığın dan kurt kuş aç kaldığı için kasabamızın veya köyleri uç evlerine karın doyurmak için koyun kuzuya saldırılarmış.Ne yapsın hayvancıklar aç mı kalsınlar.
    5 Şubat -6 mayıs arasındaki geçen kışa Hamsin denir. Hamsinin içerisinde cemreler ve mart dokuzu soğuğu ve koca karı soğukları da bulunuyor.

Yine Büyüklerimden dinlediğim kadarıyla hamsin dede ciddi soğuklar olurmuş. Hatta “Hamsin ocakta tenceren donsun “ mart dokuzu soğuğu içinde “ azmazsa 9 , azarsa 30 gündür “derler
    Ve hatta garibanın yakacağı bir şey kalmaz imiş de “Mart kapıdan baktırır , kazma kürek sapını yaktırır.”derler.Buda garibanın son çaresidir.
    Son koca karı soğuklarıyla ilğili bir tekerleme söyleyeyim. Havalar iyi oldu diyen köylü çift sürmeye gider.Çiftini süren adam eve dönerken yolda öyle bir bir soğuğa yakalanır.Soğuktan öküzünün birisi çatlar ölür.Atalarımızda “Kork nisanın 5 inden öküzü ayırır eşinden “demişler
    Bana bu sözleri anlatan bütün büyüklerimin ruhları şad,mekanları cennet olsun.Hepsini rahmet ve saygı ile anıyorum..
    Hamsinin içerisinde neler var,onu da tamamlayalım.
    20 Şubatta 1. cemre Havaya düşer
    27 Şubatta 2. cemre Suya düşer
    05 Martta 3. cemre Toprağa düşer Cemreler birer hafta arayla geçiş yaparlar.
    14 Martta da mart dokuzu başlar yukarıda bahsettim azmazsa 9 azarsa 30 dur.
    Arkasında koca karı soğuğu başlar,Leyleklerin gelişi ve arkasından 6 mayıs kışın bitimi ve Hızırlı günlerin başlaması oda 180 gündür.

• Bence eskilerin kislari biraz abrtiliyor suradaki yazilanlara bktgimzda trkiyenin her yeri dogu anadolu gbiymis simdi ne farki varda o kadar yagmiyor?

• Eskiler kışı abartmıyor eskiden dedemin dediğine göre bizim köyde çankırıda 1 metreden fazla kar yağarmış öyle kolayda kalkmazmış kar ankara içinde bu böyleymiş istanbul içinde ama şimdi değişen dünya yapısı mevsimleri değiştirdi bi bakıyosunuz bir sene ağar kış koşulları serin gecen yaz bi bakıyosunuz bunaltıcı bir yaz ılık gecen bir kış eskilerin yakvimi tamamen doğrudur ozaman meteorolojimi vardıki onlar kendi meteorolojik takvimlerini hazırlamışlar

Herşeyin Hayırlısı... 2012-2013

• Eskiler kışı abartmıyor eskiden dedemin dediğine göre bizim köyde çankırıda 1 metreden fazla kar yağarmış öyle kolayda kalkmazmış kar ankara içinde bu böyleymiş istanbul içinde ama şimdi değişen dünya yapısı mevsimleri değiştirdi bi bakıyosunuz bir sene ağar kış koşulları serin gecen yaz bi bakıyosunuz bunaltıcı bir yaz ılık gecen bir kış eskilerin yakvimi tamamen doğrudur ozaman meteorolojimi vardıki onlar kendi meteorolojik takvimlerini hazırlamışlar

Kesinlikle katılıyorum ...

• Ewt benim anneanemd trbzoda bir koyd yasiyor o da karin yukseklgndn pencereleri acmazmis yani yaklask 1metre

Nizo18 yazlar serin gecebilir nitekim uzaktan akrbm bir ziyaretind agustos ayinda trbzn sehr merkezind kar yagdgni soylemisti

• Ote yandan ben samsunda otruyorum kavak ilcesind bir ogretmenin ddgine gore (tarimlada ugrasiyor) hayatimda gordugum en sert kis diyor bu kadar bol kar yagsi olan bir kis goremezsiniz diyor...

Biz neye inanacgz?

• Aynı geçen seneki gibi oldu cemre düştü ama havalar tam ısınmadan nisana kadar karlı sistemler aldık alıştık ama bu sene o kadar uzayacağa benzemiyor

• Arkadaşlar gerçekten şu cemreye inanıyor musunuz? (!) Hiçbir bilimsel açıklaması bile yok ki. Zaten 2. cemrenin suya düşeceği söylenmişti ama su hiç ısınmadı.

• Ben inaniyorum subtt yagan karlar sicklk 10 drecenin ustne cikmasina ragmen golgd erimed ama samsunda 2 gundur gece kar yagyor gunduz 2-3 dreced hc birsy kalmiyor