15 Ocak ve sonrası rekor sistemler mi geliyor ? genel tartışma

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dmi bile istanbula kar ikonu koymuş ama sıcaklığı pazar günü ve sonrası için 5-6 derece vermiş.sanırım dmi sapıttı artık arkadaşlar 1 haftadır hiç mi oynamaz bu sıcaklıklar anlamıyorum ki neyse.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Benim görüşün Trakya için çok etkili bir sistem olmayacak gibi geliyor özellikle zonguldak ve rize arasında daha etkili bir sistem olacak kanaatindeyim. Dmi'yi ise anlamakta güçlük çekiyorum. Sistem ortada iken muhtemelen hafta sonunu bekliyorlar her zaman ki gibi 1 2 gün önceden uyarı verir yırtarız diyorlar.

• Dmi'yi bende anlamıyorum giresun için pazar p.tesi ve salı için yağmurlu ve sıcaklıkta 7-8 derec göstermiş ya riske giremiyorlar yada bir sorun var....pazar günü öğleden sonra sistem batı karadeniz üzerinde iyice güçlenip zonguldak - hopa arası ve doğu anadolunun kuzeyinde etkili yağış bırakacak hadi hayırlısı :)

• :biggrin: Bu Sistem Gelecek. :biggrin: :confused: DMİ Hem Kararsızlık İçinde :confused: Hemde Sistem Zaten Asıl Etkisini Tüm Türkiye'de Hafta Başından İtibaren Gösterecek Ya.

:yes: O Yüzden Asıl Tutarlı Tahminleri Hafta Sonuna Saklıyor. :yes:

• Evet sevgili hava forum takipçileri,sonda söyleyeceğimi başta söyleyim,kelimenin tam anlamıyla DONACAĞIZ…uzun yıllardır görülmemiş soğuk hava ülkemizi esir almaya hazırlanıyor,geçtiğimiz hafta dikkatimi çeken iskandinavyadaki müthiş soğumayı takip etmeye başlamıştım,çok güçlü bir yüksek basınç sistemi bu soğukla beslenerek iyice etkisini artırdı ve güney enlemlere doğru genişlemeye başladı,aynı zamanda azor yüksek basıncı batı avrupaya doğru yol almasını sürdürüyor,zamanla bu 2 yüksek basınç sistemi avrupa üzerinde birleşecek,bu da yetmezmiş gibi bu sefer sibirya yüksek basıncı avrupaya doğru genişlemeye başlayacak,ülkemize ılık havanın geliş yolları tamamen kapanacak ve kuzeyden sürekli kutup kökenli çok ama çok soğuk hava akımları gelecek,karadeniz üzerinden geleceği için özellikle marmaranın doğusu ile karadeniz bölgesi yoğun kar yağışlarına sahne olacak,bu inanılmaz soğumaya bağlı tepki olarak akdenizde oluşacak alçak basınç sistemleri de özellikle iç kesimlere yoğun kar getirecek,bu oluşumları zamanla modellerde göreceksiniz,şimdilik sadece bilgilendirme amaçlı olarak kısaca bahsetmiş olduğum bu durumun ayrıntılarını ve gelişmeleri yarın sizlerle paylaşacağım,bakın öyle böyle değil muazzam soğuklar geliyor,hem şiddeti çok hem süresi uzun hem de kışın tam ortasında yani 15 ocakta geliyor,yanılmayı rezil olmayı çok isterim hatta sevinirim dediklerim çıkmazsa çünki düşündüğüm şekilde oluşumlar gerçekleşirse malesef ama malesef ülkemizde birçok donma vakaları ve can kayıpları yaşanacaktır,başta sokaktaki kimsesizler olmak üzere dışarda kalmak zorunda olacak vatandaşlarımız için şimdiden çok ciddi tedbirler alınmalıdır,burdan yetkili mercilere sesleniyorum,sonradan çok pişman olursunuz bir işe yaramaz,lütfen ama lütfen bütün önlemleri alın,son yıllarda hiç yaşamadığımız şiddette soğuklar bizi bekliyor,birçok yerde su borularının sayaçların patlama tehlikesi bulunmaktadır,böyle bir durumda uzun süre susuz kalma riski vardır lütfen tedbirinizi şimdiden alın,araçlarınızın bakımını özellikle soğuğa karşı gereken araç gereçleri tamamlayın,bol c vitamini alın,bugünlerde uykunuza dikkat edin,eksik ya da az olan doğalgaz stoklarını mutlaka gözden geçirip tamamlayın,pencerelerinizi dışardan soğuk gelmeyecek duruma mutlaka getirin,uzun süreli ve oldukça şiddetli soğuk hava dalgasına karşı lütfen şimdiden bütün önlemleri alın ve gelişmeler için beni takip edin,Allah hepimizin yardımcısı olsun…

ANKARA HAZIRLIKLI OL

EFSANE KAR YAĞIŞLARI YOLDA

• Bu sistem artık kaçınılmaz.Bu sistemin GFs moldeline göre en fazla etkileyeceği yerler samsun - hopa arası bu da demek oluyo ki Giresun Espiye Kar yağışına doyacak :)

• Ben hala sözümdeyim hemşo :) hakkımı ver :D

• Kesinlikle hemşo :) bu aralar havalar biraz şaşırtıyor o kadar ama son gfs modelleri beni şok etti şu izlanda bi son dakika golü atmasa :S

• Garez sana antakya için bir değerlendirme yaparım demiştim antakya 119 unda itibaren sıoğuk havanın etkisine girecek 20 sinde itibaren yağışların kky ve yükseklerde kar olabileciğini düşünüyorum havada da olsa kar göreceksin herhalde sen 23-23 gibi ankaraya gelecektin asıl kar yağışını burda göreceksin

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• OWWWWW işte bu bana verebileceğin en iyi haberdi :D Cok sağol kardeşim hatırlayıp ilgilendiğin için...Bugün bi ara moralimde bozuldu herkes sistem eridi falan dedi de ben itibar etmedim :D

• OWWWWW işte bu bana verebileceğin en iyi haberdi :D Cok sağol kardeşim hatırlayıp ilgilendiğin için...Bugün bi ara moralimde bozuldu herkes sistem eridi falan dedi de ben itibar etmedim :D

sana diğer uyarımda pazar-salı arası m2 100 kg yağış düşmesini bekliyorm kuvvetli yağşlara karşı dikkatli davranın

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• BU SAKA MI DMİ ÇARŞAMBA GÜNÜ SABAH 4 GECE 2 DERECE VERMİŞ SICAKLIĞI :D....ÇOK BULUTLU VERMİŞ ...OSMANİYE AYNI SICAKLIK KAR YAĞIŞLI VERMİŞ...NE DERSİNİZ :D ? ? BEN BÖYLE DÜŞÜK Bİ SICAKLIK HİÇ GÖRMEDİM DAHA SÖYLİYİM :D

• Size extrem bir olay olursa anca kar alırısın demiştim bu soğuk baya bir extrem olucak türkiye için bazı bölgeler çok yoğun kar alıcak bazı yerler normal şekilde bazı yerler sadece kuru soğuk ile yetinecek çünkü sistem parçca parça etki göstermeyecek blok halinde etkili olucak şu anda bu görüntüyü biliyorum ama erken söylediğim takdirde yanılma payı olucaktır ama en azından tüm türkiye soğuk havanın etkisi altına girecek bu soğuk akdenizde tepki olarak ab oluşumu yapacağını düşünüyorum sistem karadeniz üzerinden de gelse ab oluşumu iç ve güney kesimlerde yağış oluşturacak ve hafif olmayacak

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• VE KAR OLACAK HERALDE ? ? BUNU SÖYLEYEBİLİRİZ HERALDE ? ? ÇÜNKÜ BEN BÖYLE DÜŞÜK SICAKLIKLARIN VERİLDİĞİNİ İLK DEFA GÖRDÜM...ADANA BİLE 6-3 VERİLMİŞ :D

• Ben sitelerde bakıyorumda, sanırım Ankara bu sınıflandırma arasında kuru soğuk bölümünde. Çünkü hava gerçekten çok soğuk olacak ama yağış 20'sinden sonra gelecek gibi görünüyor...

• Ben sitelerde bakıyorumda, sanırım Ankara bu sınıflandırma arasında kuru soğuk bölümünde. Çünkü hava gerçekten çok soğuk olacak ama yağış 20'sinden sonra gelecek gibi görünüyor...

ben pazar günü yoğun kar ve hafta geneli çok bulutlu ve hafif kar göreceğimiz bekliyorum 19-25 arası ankarada yoğun kar bekliyorum

ANKARA HAZIRLIKLI OL