Önümüzdeki Hafta Ne olacak ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Haftaya çok şükür ki yüksek basıncın yavaş yavaş doğuya kayması ve havanın lodosa dönmesi bekleniyor. Güneyli ve daha ılıman bir hafta bekliyoruz, kuraklık sonrası pastırma yazı. Umarım sonrasında beklendiği gibi Akdeniz'de alçak basınçlar oluşmaya başlar.

• Merak etmeyin basınç doğuya kayıcak kaymasınada .15 günlük hava durumuna baktım 12-13 gün sonra kar yağışlı.

Yarın bak o değişmiş olacaktır.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

• Biraz kıskandırayım sizleri,her zamanki gibi ordu yağmura teslim ben şehir merkezindeyim ama az yukarılara çıkınca kar yağardır eminimki,hava sıcaklığı6 derece az daha inse şehir merkezide nasiplenecektir kar yağışından,Ordu,Giresun,Trabzon,Rize ve Artvin bu illerde her zaman bol yağış olmuştur en büyük sebep ise tamamıyla yeşilliklerle dolu olması ormanların güzelliği,tabi bizde bu gidişle beş on sene sonra göremeyeceğiz bu yağışları,yeni orman yasasıyla birlikte malesef tüm ormanları kesmeye başladılar,her yıl özel şirketler devletten aldıkları ormanları katlediyor,sözde standart var boyuta göre kesiliyor dinleyen yada uygulayan kim?

• Biraz kıskandırayım sizleri,her zamanki gibi ordu yağmura teslim ben şehir merkezindeyim ama az yukarılara çıkınca kar yağardır eminimki,hava sıcaklığı6 derece az daha inse şehir merkezide nasiplenecektir kar yağışından,Ordu,Giresun,Trabzon,Rize ve Artvin bu illerde her zaman bol yağış olmuştur en büyük sebep ise tamamıyla yeşilliklerle dolu olması ormanların güzelliği,tabi bizde bu gidişle beş on sene sonra göremeyeceğiz bu yağışları,yeni orman yasasıyla birlikte malesef tüm ormanları kesmeye başladılar,her yıl özel şirketler devletten aldıkları ormanları katlediyor,sözde standart var boyuta göre kesiliyor dinleyen yada uygulayan kim?

Turkiye Karadeniz ormanlarindan her dünyanin orman isleten ülkeleri gibi isletmeye hakki var,

Ordaki ormanlar çok kisa sürede yeniden yetisir.

Bir de yagis olan bölgede orman yetisir ....

tersi degil ( yani orman yagis getirmez sandigin gibi )

Politik mesaj vermek istemissin sanki !

Bence Karadeniz52 arkadaşımız oldukça güzel ve doğru bir mesaj vermiş. Ormanlar kesilip yerine beton binalar yapılınca ağaçlar binayı delip de çıkmaz, bu olanaksız. Ayrıca yağış konusuna gelirsek, ormanların olduğu yerde yağış elbette ki çorak bir coğrafyadan oldukça fazladır. Yani ormanlar kesilirse Karadeniz, Karadeniz olmaktan çıkıp sıradan kurak bir yer haline gelir.
    Ki bu da Türkiye için büyük bir kayıp olur, şüphesiz...

• Mesajım kesinlikle politik değildir yanlış anlaşılmasın,burada kesilen ormanların yetişmesi çok zor bir ağacın büyümesi yüzlerce yıl alabiliyor,Genel bir kural olarak, bitki tarafından topraktan alınan suyun yaklaşık olarak ancak % 1’i fotosentezde kullanılır, geriye kalanı transpirasyonla atmosfere verilir. O nedenle, bir yaz içinde topraktan 10 ton su alan bir ağaç, bunun 9,9 tonunu transpirasyonla buhar halinde atmosfere verir. Böylece, toprakla atmosfer arasında yağışlar için çok önemli olan bir su döngüsü (hidrolojik döngü) sağlanmış olur. Orman ağaçları transpirasyonla havaya çok miktarda su verdiklerinden, ormanlık bölgelerde nem bakımından zengin atmosfer oluşturarak yağışlara neden olur. Onun için ormancılıkta “Ormanlar yağışların yularıdır” özdeyişi çok kullanılır. Böylece ağaç, bir özverinin canlı örneği olmaktadır. Topraktan aldığı suyun çok az bir kısmını kendi için kullanarak, çoğunluğunu çevresine verir. Bu şekilde de gizemli su döngüsünün çok önemli bir istasyonu olduğunu kanıtlar.

Kaynak:Yaprağın Dili sayfa: 36-37 Prof. Dr. Necmettin ÇEPEL

• Bence Karadeniz52 arkadaşımız oldukça güzel ve doğru bir mesaj vermiş. Ormanlar kesilip yerine beton binalar yapılınca ağaçlar binayı delip de çıkmaz, bu olanaksız. Ayrıca yağış konusuna gelirsek, ormanların olduğu yerde yağış elbette ki çorak bir coğrafyadan oldukça fazladır. Yani ormanlar kesilirse Karadeniz, Karadeniz olmaktan çıkıp sıradan kurak bir yer haline gelir.
    Ki bu da Türkiye için büyük bir kayıp olur, şüphesiz...

kim demis betonlicaz diye?

ormanlari da ayrica sürdürülebilir yöntemlerle isletiliyor

her kesiler agacin yerine veya baska yerlere yeniden dikiliyor

...

Turkiye genelinde orman isletilmiyen tarim alanlara yayiliyor

son 4 yilda 800 000 000 fidan dikilmis kafadan atmiyorum bunlari okuyabilirsiniz

...

Söylemek istemem ama biraz çabuk tanimadiginiz bir konuda karar kesiyorsunuz

söylediginiz gibi de asirlar almiyor ( sedir agaci disinida)

makilik alan 5 6 yilda yenileniyor

karadeniz deki gürgen , meselik , kestane , çamliklarda 15-20 yil arasi güzel gelisiyor

bir de isletme bir yere girdiginde oralari tiraslayip sifirlamiyor ki içinden pazarlama degeri olabilen agaclari isaretlip kesiyor

bunda itirazlariniz mi var?

Bitki örtüsü kalmamis yamaçlari da topraki tutmak için setler dikiliyor, bunu da orman ve köy isleri yapiyor

hiç bir kâr ve girdi yapan faaliyette bulunmasinlar mi?

gerçekçi konusalim, orman bakanligimiz sayesinde milli parklar genisliyor koruma altina aliniyor

hiç kimse Ordunun yamaçlarinina bétonlamiyor

Einmal editiert, zuletzt von yaraligöz ()

• İyi o zaman abicim. Bi iki para babası ordan rant sağlıycak diye keselim ağaçları. 15-20 yılda büyür diye de siğneye çekelim. Yapalım HES'leri, kurutalım dereleri. Nası olsa dereler de geri gelir, 15-20 yılda. Sorun yok, no problem, uyutalım milleti. Aaa... bakın biz bunu yapıcaz elektrik alıcaz sizin yararınza olucak. Giderse gittin bikaç hektar orman gitsin 5-10 dere. Ne önemi var sonuçta geri gelir.

Ama boşverin bunları. Biz sadece kendimizi kırarız. kESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR hesabı. Sen öyle düşünüyosun ben böyle. Bunu kabul edip, tahminimizi yapalım, kar'ı bekleyelim...

• Ben asla bir kardesimi kirmak istemem ...hele Ordulu bir kardesi

sadece düsüncelerimi anlatarak paylasiyorum

kimsen'in hakkinda iftira atmadan

düsuncelerimi , kestirme kelimeler kullanmada en genis sekilde ima ederek

duygularimi bir kenara koyarak ...

eger hatam var ise onu tespit edip düzeltmek için ...

ama tartismayi illertebilecek bilgi ve dusuncelerim var ise yüzüm kizarmadan yazmayi da ihmal etmem

baskasini kirmamak için de asla düsüncelerimi cebime geri sokmam, (sirf konu kapatmak için)

Bir forumun amaci da bu olmali

Sadece kar geliyor, gidiyor, eyvah gelmedi degil ...yani ... Bu seviyede de kalmasina da asla gözümü yumamam

• Kesinlikle burada kırıcı bir ortam yok,düşünce paylaşımı var karda yağmıyor en azından farklı bir konuya değinmiş olduk. :rolleyes:

• Evet 800 000 000 tane fidan dikilmiş afyon da da 16 milyon fidan ekildi afyon un eskişehire doğru çok orman var bi de denizli tarafların da da oran var.

ÜLKEMİZİN NORMALE DÖNMESİ İÇİN SİZDE BİR AĞAÇ DİKİN BEN BABAMLA DÖRT TANE DİKTİM.

• Ordulu hemserim okumasinda faydali bilgiler alabilecegin bir takim link veriyim:

http://www.ordu.gov.tr/tr/inde…ask=view&id=2382&Itemid=2

http://www.ordu.gov.tr/tr/inde…ask=view&id=2382&Itemid=2 (rantiyeciler dedigin kisiler türkiyenin hiç buguna kadar görmedigi sekilde istisdam yaratiyorlar )

http://www.haberakkus.com/Akku…er_detay.asp?haberID=3355

http://www.ogm.gov.tr/kbulten/bmud_15.htm

http://www2.ogm.gov.tr/kurulus/imudsor.asp?k=1503

bütün bunlari detayli sekilde oku.

ondan sonra kendince kanaata var... eger öne sürdügün gibi de rantiyecilenin eline kaldi diye bir tek bilgin var ise onu da buraya açikla

--------------

Gözünüzü açik tutun ---- aklinizi kullanin ----- bir bilgi beya haber'in kimlerden geldigini ne amaçli yayinlandigini da arastirin

--------------

• Öncelikle belirteyim ki ben Ordulu değilim ve Orduyla bi alakam da yok. Ayrıca da bana bi takım kişilerin reklamını yapma. Şunu da söyleyim ki ben söylediğim arkasındayım ve asla konuyu kapatmak için lokmamı geri yutmam. Orada amacım; bu konunun çok başka yerlere gideceği için bi an önce tatlıya bağlanmasından yanaydı, asla birşeyleri cebime geri sokmadım..!

• Rantiyeci kelimesini kullanan için bu laflarim ...

bu da bir takim kiskanma duygusundan geldigini düsünüyorum

Nasil olur " bizler iznindeydik ... deymeyinen de hiç bir seyler olmuyormus yani "

o Sorgulanma yi kendince yapamiyan gerçek rantiyeciklere dogrusu aciyorum ...

baska yerlere gitmesinden korktugun için kapatmak istedin

0 yerler belki , karanlik degil , belki eski cagdaki düsünenler ve yasayanlar karanlik için ugrastilar !

http://www.agaclandirmaseferberligi.gov.tr/TanitimFilmi.aspx

• Evet ben konuyu dağıtsam iyi olacak ve Konuralp haklısın :) önümüzdeki hafta yb basıncından kurtuluyoruz ve yerine soğuk ve yağışlı hava gelecek. 2-3 gün sonra tekrar yb etkisini koyacak fakat şimdiki kadar etkili olmayacak. Aralık'ın ilk yarısını böyle kapatacağız gibi 2. yarısı ise soğuk ve az yağışlı olacağını düşünüyorum bakacağız.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

• Öncelikle belirteyim ki ben Ordulu değilim ve Orduyla bi alakam da yok. Ayrıca da bana bi takım kişilerin reklamını yapma. Şunu da söyleyim ki ben söylediğim arkasındayım ve asla konuyu kapatmak için lokmamı geri yutmam. Orada amacım; bu konunun çok başka yerlere gideceği için bi an önce tatlıya bağlanmasından yanaydı, asla birşeyleri cebime geri sokmadım..!

Reklam olsun degil

dogrular
    durustler

Seneler boyunca türkiye halkinin ensesinde asalak gibi, nereden yolsusluk yapariz diye pesinden kosanlar

memfaatcilar

simdi elleri kollarini sallayamiyor

ve de büyük izdirap içinde bir takim kötü amelleri olan medyanin da ortakligiyla karalamak istiyor

yillarca partizan sistemin kurdugu düzenlemelerinen milleti birbirine düsürdüler ... biririne paralar aktardilar , devleti soyup sogana çevirdiler ... bunlari kaybetmenin acisi içindesiniz ?

Ve e utanmadan bu forumda kendini kandirdigi gibi buralara iftira dolu laflar saçiyor...

• Ben kardan emraha söylemiştim aralık sonu veya ocak başı anca etkili ve yağışlı sistem alabilirizçbence bu gecikme aylar tam yerin de değil 1 ay kadar kaymış bana katılan var mı?