Aralık/Ocak Sistemleri - Aşırı Soğuk ve Kar Geliyor - Genel Konu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaşlar dün Ecmwf modeli diye bahsetmiştim ki gfs 1-2 güne kadar ECMWF gibi olacak. Yani ne mi olacak.? Bize sibirya üzerinden soğuğu taşıyacak ve sıcaklıklarda ciddi düşüşler olacak. Bakın tekrar söylüyorum ciddi bir sistem geldiği takdirde ciddi sıcaklık düşüşleri yağış gelirse ciddi kar olacaktır. Modelleri takip edelim ve MONTLARI HAZIRLAYALIM :)

Gelıyoreee Kankaa :D

• Arkadaşlar dün Ecmwf modeli diye bahsetmiştim ki gfs 1-2 güne kadar ECMWF gibi olacak. Yani ne mi olacak.? Bize sibirya üzerinden soğuğu taşıyacak ve sıcaklıklarda ciddi düşüşler olacak. Bakın tekrar söylüyorum ciddi bir sistem geldiği takdirde ciddi sıcaklık düşüşleri yağış gelirse ciddi kar olacaktır. Modelleri takip edelim ve MONTLARI HAZIRLAYALIM :)

Evet aynen.Sistem aynen gelirse Antalya'da dahi kar bekliyorum.
    Yalnız yağışın biraz daha şiddetlenmesi lazım.

• Aralıkın son haftası bomba gibi gelecek gibi. Çalkalanmaya başladı modeller :)

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

• Arkadaşlar bu arada ay sonu sistemi olarak; ayın sonlarına doğru yani 28-29u gibi kar yapacak bir sistem gelebilir. Haftaya beklediğimiz (yani 24ündeki sistem) etkisiz olacağı ve batı bölgeler için kar yok denen bir sistem. Modelleri takibe devam.

[size=small]
    [/size]

• Sürmeli gfs modeline bakarak tahminde bulunuyor haftalık tahmin yapmıyor ki bence o adama fazla güvenmeyin derim.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• Dün aslında 24ündeki sistemi pek iyi karşılamamıştım. Ve batı bölgeler için kar olmayacağını söyledim bu 24ündeki sistemde. Marmara için , ege için (iç ege hariç) kar yok diyebiliriz. Fakat batı Karadeniz, iç Anadolu (Ankara da dahil) kar görülebilir. Yağışın şiddetine bağlı olmak üzere karın yoğunluğu da artabilir diyebiliriz. Hafta içi daha garanti konuşabiliriz diye düşünüyorum.

[size=small]
    [/size]

• Sistemler neden orta ve doğu karadenizi es geçiyor dmi güncelleştirmelerinde yine yağış görünmüyor bir anda kayboluyor

• Normalde bu aralar sistemler yb basıncından dolayı batıdan gelemediği için sibirya üzerinden doğuya giriş yapıyor ve sadece doğu etkileniyor bu soğuktan ve yağıştan (doğu karadenizle birlikte). Fakat batıda ybnin kalkmasıyla balkanlardaki soğuk Türkiye'ye iniyor ve batıya giriş yapıyor. Orta Karadeniz bu yağıştan etkilense bile doğu Karadeniz etkilenemiyor çünkü sistemin gücü çok düşük.

[size=small]
    [/size]

• Normalde bu aralar sistemler yb basıncından dolayı batıdan gelemediği için sibirya üzerinden doğuya giriş yapıyor ve sadece doğu etkileniyor bu soğuktan ve yağıştan (doğu karadenizle birlikte). Fakat batıda ybnin kalkmasıyla balkanlardaki soğuk Türkiye'ye iniyor ve batıya giriş yapıyor. Orta Karadeniz bu yağıştan etkilense bile doğu Karadeniz etkilenemiyor çünkü sistemin gücü çok düşük.

teşekkürler bilgilendirdiğin için ama heralde 20 sinden sonra her yere uğrar gibime geliyor

• teşekkürler bilgilendirdiğin için ama heralde 20 sinden sonra her yere uğrar gibime geliyor

Büyük ihtimalle öyle görünüyor ki ay sonu ocak başı müthiş.

[size=small]
    [/size]