Marmara'da 2011 Şubat Ayında Havalar Nasıl Olacak?Şubat Ayıda 2007 Gibi Olur mu?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Amatör Meteorolog Görüşü:

Bildiğiniz üzere Marmara Bölgesi açısından bu sene kış ayları oldukça kurak geçti.yüksek yerler dışında neredeyse bir çok önemli kente 2011 yılında kar doğru düzgün yağmadı.peki bu anormal gidişatın sorumlusu hangi basınç alanıydı?ve hangi nedenlerden dolayı kar oluşmadı.iste bunun sebeplerinide uzmanlarımız önümüzdeki aylarda açıklayacaklar tezlerini öne sürerek.yalnız biz amatörler olarak Marmara'da neden böylesine kurak bir kış mevsimi geçtiğini az da olsa kestirebiliyoruz.cünkü çoğumuzun arşivinde geçmişe yıllara göre oranla kıyaslanan bazı mevsimsel veriler bulunuyor ve bunlarıda bir kısmımız biliyoruz hatta analiz bile edebiliyoruz.örneğin 2007 kışına değinirsek şubat sonunda görülen hafif kar dışında koca 3 aylık kış mevsimi yağmurlarla geçmiştir ve kalan mart nisan aylarınıda yağmur mevsimi olarak oldugunu varsayarak ortaya şu sonuç çıkıyor;,şimdiki yaşadığımız kış mevsimiyle 2007'deki kış mevsiminin arasında aynı paralel farkın olduğunuda rahatlıkla söyleyebiliriz ,yani bütün bu şimdi detayları ortaya koyarsak 2007deki kış mevsimiyle şu anki yaşadığımız mevsimi direk karsılastırdığımızda bence sonucun ne denli net çıkacağıda bellidir artık diyor noktayı koyuyorum.

Son Gelişme: Dün gece beklenen yağışlı hava sadece batı karadeniz ile orta ve doğu karadeniz bölgesinde etkili olmustur .marmara ve trakya gibi yerlerde ise sadece rüzgar ve çok bulutlu hava kendisini göstermistir.bu gece ise yağış beklentisi bulunmuyor ara ara parcalı bulutlar olusabilir.yarın ise havanın yine bugüne benzer sekilde gecmesi şimdiden yoğunluk kazanmıştır.gelismeler olursa tekrar sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Not:Yazı kilitlendirilecektir yorum atmazsanız sevinirim.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Şubatın ortasındaki gelecek sistemde de kar yağmazsa evet öyle denebilir.artık tek umudumuz bu geceki gelecek soğuk havaya kaldı.geceyarısı ne olacaksa olacak artık yani döngü ya kırılacak ya da ılık havalara devam diyeceğiz kaldığımız yerden.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• İstanbul'da son anda Kış yapacak!..
    Unutmayın İstanbul'a kar Güneşli ve Lodoslu havayla beraber gelir.
    Şubat sonu ve Martın bir kısmı sert geçebilir.

Bu kıştan umutsuz kim ise kim olduğu önemli değil, güler geçerim.
    -SİSTEMCİ

Sibiryasız kışa kış demem azor balsa Sibirya duble kaymaktır.
    -SİSTEMCİ

*FOREVER SİSTEMCİ*

• karsevdası ben şahsen umudumu yitirdim.12 şubattada böyle diyorduk ama ne oldu sistem marmaraya uğramadan yine bizi es gecti gitti.artık marta bakacağız bundan sonra şubattan bir şey çıkmaz yani beklemeyin tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Arkadaşlar Mart ayına girmemize az kaldı.bakın ben size geçen haftalar ne dedim Şubat'tan bir sey beklemeyin kar yağmaz adam akıllı diye yorum yapmadım mı.buyrun iste ne oldu yine havada gördük karı.ama merak etmeyin Martın başından itibaren güzel bir sistem alacağız hatta bu sistemde İstanbul'un son yılların en yoğun kar yağışıda bu sene olması bekleniyor.bakalım Martın 2'sinden sonra sürprizler arka arkaya gelebilir.bunun icinde gelismeleri izlemeye devam edin tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur