Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yeni uyandım. Ara sokaklarda birazcık kar olusmuş. Açıkçası dunden sonra bir beklentim yok bu sisteme dair. Gorsel olarak tatmin etse yeter. Onumuzdeki sistemleri bekleyecegim ben. Zaten Marmara hariç Türkiye'nin geri kalanı da bizim durumumuzda genel olarak.

• Sanki yağışın büyüğü Ankaranin doğuşundan kaçıyor... 8|

Gfs'nin dünkü gece güncellemsinde sağlam yağış alıyorken bugün yağışlar Ankara'nın kuzeydoğusuna kaydı. Gene yağış alacağız ama dün geceki güncelleme gibi olsa akşam zaman zaman yoğun yağış alacaktık.

• Son bi kaç güne kadar Modeller ve tüm beklentim il genelinin +25cm olacağı ve bunun netleştiği yönündeydi. ayrıca semih hocada benim beklentime uygun beklentisini söyledi. Ama dünden beri ankara alması gereken yağışı alamıyor, Ankara'ya cuma sabah saatlerden Bu saatlere kadar Ankara-bölgede 5-6mm civarı yağış düştü. Bunu saat başına bırakırsak 5-6mm lik yağış aralıklara örtüyü bile zor yapar . Bunun soğuk saatlerde daha etkili yağış olcagını bu 5-6mm dedigim rakımın 15mm civarı olup, bugün ile önümüzdeki 2 gün içindede bi 10mm daha yağıp sistemi 25mm civarıyla kapatıp ortalam 25-30cm karla kapanış olcağını düşünmüştüm ancak şu şartlarda sistemin yağışının marmara bölgesine atması ve akdeniz havzasından gelen yağışların ankaraya pek etki yapamasının yüzünden bu sistemi 10-15cm ile kapatmakta mümkün gözüküyor. Ben burda 30cmler derken başta anlattıklarıma göre demiştim ve değişim olmasaydı 30cm civarı olacaktı ama şu saatten sonra süpriz olmazsa zor gözüküyor.

• Yarına bi sıkıntısı soğuğun girişini uzatabilir.Şahsen bu sistemde benim 30 cm beklentim yok.Yanılmak için dua ediyorum ama takdir Allahın...

Geçen sistemde çok ısrarcıydım çok şükür utanmadık.Bu sistem için durumlar kötü demiyorum ama şahsi beklentim 10-15 cm alacağımız yönünde(yanılmak için dua ediyorum) ama bölge sorumlumuz Ruling 30 cm+ bekliyor inşallah haklı çıkar...

Dün açıklama açıklama diyen laf eden arkadaş bi okusun bakalım cuma günü üstteki mesajlarımda ne yazmışım...

• şuan ki gfs güncellemesi bile 5 saat sonraki yağışın şeklinin gücünü gene değiştirmiş, Şuana kadar ankara adına 2 tahminde yanıldı, bi kasımdaki yağışın bol olduğu soğuğun sınırda kaldığı sistem, bide bu. Yani ankara soğuk ve yağışta aşırı yamukluk yapan bir şehir. Yazarlarmızın bile temkinli yaklaşmasını şimdi daha iyi anlıyorum.

• @RulingSnow Yanılmak bu işin doğasında var.Kasım ayında da söylemiştik.Bu işi sadece yorumlardan takip edenler veri incelemeyenler bunu anlamıyorlar.Benim mesajımda da şahsi fikrimi belirttim sana herhangi bir sözüm olmadı olamazda.Her daimde risk alıp kendi bildiğini ortaya koyduğun için daima takdir ediyorum.Dün bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bir üye gereksiz ve mesnetsiz mesajlar attığı için alıntı yaptım.Her zaman belirttiğimiz gibi tahmin bizden takdir Allahtan...

• @RulingSnow Yanılmak bu işin doğasında var.Kasım ayında da söylemiştik.Bu işi sadece yorumlardan takip edenler veri incelemeyenler bunu anlamıyorlar.Benim mesajımda da şahsi fikrimi belirttim sana herhangi bir sözüm olmadı olamazda.Her daimde risk alıp kendi bildiğini ortaya koyduğun için daima takdir ediyorum.Dün bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bir üye gereksiz ve mesnetsiz mesajlar attığı için alıntı yaptım.Her zaman belirttiğimiz gibi tahmin bizden takdir Allahtan...

Aynen öyle abi, Ben tahminlerimi her güncellemeye göre saat başı değiştirmek yerine tam emin olup netleşirse tahminimi yapıyorum, Allah'da utandırmıyor ve tutuyor nispeten. Ancak yağışın türü ve gücü her zaman değişiyor, bunu nokta atışı yapmak İmkansız Çünkü Allah katında bu tür gücümüz yok. Aklımız ve yeteneklerimiz bunlara yetiyor. Burda dakika dakika ve yağan yağışın cinsine kadar bilmemiz çok zor.

• İnsanlar sizden yaptığınız her tahminin tutmasını beklemiyorlar zaten,sadece işler istenildiği gibi gitmediği zaman(yağış-sıcaklık bakımından)bir açıklama bekliyorlar,güncellemelerden sonra değişen var mı yok mu bunu söylemenizi bekliyorlar.Evet sizinde işleriniz ve özel hayatınız var sürekli burda olamazsınız ama onlarca admin,mod,tahminci tek bir konuda vakit geçirirken burda soru soran arkadaşlar yanıt alamayınca tepki gösterebilir bu durumda neden hemen linç ediyorsunuz anlam vermek zor.

Samet bey,Ben ve Hakan abi ile Ankara Konusunda yetkili olan 3 kişiyiz, Burda herkese cevap vermeye ve yetişmeye çalışıyoruz ancak bu zor, Bende İstanbul'da oturuyorum şuan bahçemde 50cm den fazla kar var. 2 gündür bunun verdigi heyecan ve zevkle dışarıdayım. Ankara konusuna ne yazık ki giremedim ve işlerimde vardı. Ne olduysa 2 günde değişti bi anda. Bakma fırsatım olsaydı 2 gün önce neyse olacakları artık modele göre yorumlar ve kapatrdım ama burada değildim. Ve gördüğüm kadarıyla burdaki herkes az çokda olsa bilgili, Bakıp ne alınabileceği hakkında fikir yaratabilirler. Her noktada ben olamam.

• İnsanlar sizden yaptığınız her tahminin tutmasını beklemiyorlar zaten,sadece işler istenildiği gibi gitmediği zaman(yağış-sıcaklık bakımından)bir açıklama bekliyorlar,güncellemelerden sonra değişen var mı yok mu bunu söylemenizi bekliyorlar.Evet sizinde işleriniz ve özel hayatınız var sürekli burda olamazsınız ama onlarca admin,mod,tahminci tek bir konuda vakit geçirirken burda soru soran arkadaşlar yanıt alamayınca tepki gösterebilir bu durumda neden hemen linç ediyorsunuz anlam vermek zor.

agzina saglik.. Ben bundan sonra agzimi acmiyorum arkadaslar, dunku tum soylediklerimi de geri aldim tum uyelerden ozur diliyorum. Bugun alinti yaptigim arkadas disinda yazilanlari okuduktan sonra dun butun o yorumlari bosa yaptigimi goruyorum.Saglik olsun, caniniz sagolsun. Dedigim gibi rahatsizlik verdigim icin ozur dilerim...