Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • hocalardan genel bir aciklama bekliyoruz ankaranin onumuzdeki iki gun alacagi yagisla ilgili olarak? @HaKaN-EFE*SnowMan*

Çok keyifsizim 15 gündür kovaladığımız ve gayet güzel gelen bir yağışı yağmura teslim ettik.Normalde bakmamıştım modellere ve kar haritasına ama mesajını görünce naçizane yorum yapayım.Sametin attığı ecmwf diyagramını gfs diyagramını ve kar haritasını incelediğimde Yarına kadar 5 cm cumartesi geceye kadarda 15 cm bir yağış görünüyor.Sıcaklık uygun bir risk yok.Ama bu sabahki yağmurdan sonra benim için bi anlamı yok çünkü o yağmur olmasaydı yeni yıla 35-40 cm karla merhaba diyecektik...

• Herkese iyi forumlar arkadaşlar. Bu sabah ki yağmur gerçekten üzücü oldu ama bu geceki yağıştan ümitliyim şahsen. En azından -4 lerde olacak sıcaklıkla beraber yağan kara göre yine 5-7 cm civarı örtü alacağız gibi duruyor. Bir de güzel olan tam yılbaşı gecesi hatırı sayılır bir yağış ve karla yeni yıl.

• Çok keyifsizim 15 gündür kovaladığımız ve gayet güzel gelen bir yağışı yağmura teslim ettik.Normalde bakmamıştım modellere ve kar haritasına ama mesajını görünce naçizane yorum yapayım.Sametin attığı ecmwf diyagramını gfs diyagramını ve kar haritasını incelediğimde Yarına kadar 5 cm cumartesi geceye kadarda 15 cm bir yağış görünüyor.Sıcaklık uygun bir risk yok.Ama bu sabahki yağmurdan sonra benim için bi anlamı yok çünkü o yağmur olmasaydı yeni yıla 35-40 cm karla merhaba diyecektik...

Aynen hocam belki yeniden 10-20 cm örtü görme şansımız var fakat 1 derece sıcaklık yüzünden son 10 yılın en iyi örtüsünü kaçırıyor olmak can sıkıyor.

• Eğer ki bu yağmur olmasaydı tatil %100 dü.Kar yağışından ötürü tatil vermesi çok zor çünkü bu yağmur sayın valiyide ters köşeye yatırdı.Bu saatten sonra okulun tatil olması bir ihtimalle olur o da şiddetli don olayının olacak oluşu!!!

• Çok keyifsizim 15 gündür kovaladığımız ve gayet güzel gelen bir yağışı yağmura teslim ettik.Normalde bakmamıştım modellere ve kar haritasına ama mesajını görünce naçizane yorum yapayım.Sametin attığı ecmwf diyagramını gfs diyagramını ve kar haritasını incelediğimde Yarına kadar 5 cm cumartesi geceye kadarda 15 cm bir yağış görünüyor.Sıcaklık uygun bir risk yok.Ama bu sabahki yağmurdan sonra benim için bi anlamı yok çünkü o yağmur olmasaydı yeni yıla 35-40 cm karla merhaba diyecektik...

hayirlisi olsun hocam en azindan daha onumuzde cumartesi ye kadar 15 20 cm kar var bizim burda fazla erimedi allaha sukur insallah iyi bir kar daha aliriz:)

• Eğer ki bu yağmur olmasaydı tatil %100 dü.Kar yağışından ötürü tatil vermesi çok zor çünkü bu yağmur sayın valiyide ters köşeye yatırdı.Bu saatten sonra okulun tatil olması bir ihtimalle olur o da şiddetli don olayının olacak oluşu!!!

Ama bence yılbaşı öncesi olması da önemli bir etken olur tatil için.

• Ama bence yılbaşı öncesi olması da önemli bir etken olur tatil için.

yılbaşı öncesi olması bugünkü yağmur olmasaydı bir etken olurdu fakat sayın vali çok ciddi ters köşe oldu çünkü yağmur sabah çok erken saatte başladığı için okulların tatil olmasını gerektirecek herhangi bir ortam kalmamıştı bu nedenle bugün akşam yağacak kar için tatil verme noktasında sayın vali daha temkinli yaklaşacaktır onu tatil olması hususunda ikna edecek bir olay var birkaç sene evvel olduğu gibi buzlanmadan kaynaklı riskleri ortadan kaldırma fikri!hatırlıyorsunuzdur birkaç sene evvel tatil edecek bir kar yağışı olmamasına rağmen aşırı buzlanma nedeniyle okullar tatil edilmişti.

• yılbaşı öncesi olması bugünkü yağmur olmasaydı bir etken olurdu fakat sayın vali çok ciddi ters köşe oldu çünkü yağmur sabah çok erken saatte başladığı için okulların tatil olmasını gerektirecek herhangi bir ortam kalmamıştı bu nedenle bugün akşam yağacak kar için tatil verme noktasında sayın vali daha temkinli yaklaşacaktır onu tatil olması hususunda ikna edecek bir olay var birkaç sene evvel olduğu gibi buzlanmadan kaynaklı riskleri ortadan kaldırma fikri!hatırlıyorsunuzdur birkaç sene evvel tatil edecek bir kar yağışı olmamasına rağmen aşırı buzlanma nedeniyle okullar tatil edilmişti.

yüzdesel olarak nasıl olur peki

• Havanın anlık soğuması 6-7 arasında olacak sanırım 3 derece birden düşecek. Zaten sistem 9-10 gibi gelecek duruyor -3 / -4 varken o yağışı güzel alacağız bence örtü yapması kolay olacaktır.

• Ah şu hava bir gün erken soğusaydı..ne güzel bi örtü vardı bu sabah...
    Bu arada yarından itibaren yılbaşı dahil erime yok bugün ve yarın yağan cıvık karın üstünü örter güzel bi görsel olur yine..
    Radara göre kütlelerin gölbaşı tarafından giriyor olması lazım

• Kimse niye memnun değil anlamadım gece 15-20 cmlik bi örtü vardı bence yetinmeyi bilmek lazım

15-20 cm lik örtü dediğin sabah 6 bucuktan sonra erimeye başladı şehrin yarısı uykudaydı o saatte,uykuda olmayanlarda dışarı cıkmaya fırsat bulmadan örtü berbat oldu