Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağarsa orta kuvvette bir kar olur ki zaten bu soğukta orta kuvvette bir kar Ankara'yı bitirir.

[size=small]MODERATOR [/size]
    [size=small]
    [/size]

[size=small]KARDAN EMRAH[/size]

• Arkadaşlar merhaba,Ankara için son sistem beklentilerimin oldukça altında kaldı,yüksek kesimlerde yer yer yoğun kar yağışı ve tipi gözüktü,kar kalınlığı bazı noktalarda 20-25 cm oldu,ancak merkez fazla etkilenmedi,bu sistemle ilgili daha fazla bir etki yaratmasını bekliyordum ama olmadı,sonuçta yaptığımız iş adı üstünde tahmin,bizler sadece olabilecekler hakkında fikir yürütebiliyoruz,olacaklara karar verme makamı herzaman yüce Allah'tır,bu sistemle ilgili değerlendirmeyi yaptıktan sonra sizlere bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum,şuan kesinleşmiş bir durum yok ancak ay sonu(27-28-29 şubat)geçtiğimiz sene mart efsanesinin oluşumundan önceki senaryoların oluşma ihtimali gözüküyor,8-9 mart sisteminin oluşumu,geliş yönü,basınç yerleşimleri(sinoptik görünüm)henüz zaman olmasına rağmen yine de takip edilmesi gereken önemli ipuçları veriyor,ben şahsen böyle bir oluşumun gerçekleşme ihtimalinin hiç de az olmadığını düşünüyorum,çünki dönem itibariyle artık havadaki tozlanmanın en üst seviyelerde olduğu,cemre mevsiminin yaklaştığı için oluşacak yağışların bulut içindeki tomurcuklanma dediğimiz olayın,bu zamanlarda çok kuvvetli olabildiği için,beklenen yağışın 3-4 katı fazla oranda artma durumu olabiliyor,zaten mart 2011 Ankara efsanesi böyle oluşmuştu,gelişmeleri takip ediyorum,olumlu ya da olumsuz yönde değişim gördüğümde bunları en çabuk şekilde sizlerle paylaşacağım,henüz 1 hafta gibi bir süre var ancak şuan için görüldüğü gibi gelirse geçtiğimiz 17 şubat sisteminin yarattığı hayal kırıklığını yok edecek düzeyde bir sistem gibi duruyor,kimbilir belki de bu seneyi de güzel bir efsaneyle kapatabiliriz...

• Mesela Dmi Cuma Günü İçin Ankaraya Kar Demiiş Ama Ankara Suanlık 5 Gün Civarı Belkide Ne Kadar Tam Emin Değilim Kar Yerini Ayaza Bıraktı Artık Geceler Çok Soğuk Olur AMa Mutlaka Kar Ankaraya Terar Gelir Mutlaka

• ALSIN ANKARA YOĞUN KAR AFYONDA KÖS KÖS BAKSIN YİNE SALAKLIĞA BAŞLADI AFYON DİMİ ARTIK AFYONDA KAR HİÇ YAĞMAYACAK. :bawling: :down: :no: :frown: BUNA DA EMİNİM KARCI KONURALP SEN KAR GÖMÜLÜRSÜN BEN DE ANCA PARÇALI BULUTLARA BAKAR DURURUM. :down: :down:

• ALSIN ANKARA YOĞUN KAR AFYONDA KÖS KÖS BAKSIN YİNE SALAKLIĞA BAŞLADI AFYON DİMİ ARTIK AFYONDA KAR HİÇ YAĞMAYACAK. :bawling: :down: :no: :frown: BUNA DA EMİNİM KARCI KONURALP SEN KAR GÖMÜLÜRSÜN BEN DE ANCA PARÇALI BULUTLARA BAKAR DURURUM. :down: :down:

Oğuz yapma Allah aşkına şunu :biggrin: Bu yılki her sistemde Afyon Ankara'dan çok kar aldı. Siz 60 cm aldınız biz 10 cm'le yetindik. Bu yılda zaten kış bitti bence. Bir daha gelen sistem için efsane filan beklemeyin. Ancak 5 cm'lik kar örtüsü oluşturabilir. Geldiğimiz ay belli. Bence artık yaz'ı beklemeli, o sırada bahar yağmurlarının keyfini çıkarmalıyız :biggrin: