Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistemin etkin süresini kuru soğukla geçirmeniz daha yüksek gözüküyor ne yazıkkı, gözüken yağışlar vardı artık onlarında gelme ihtimali kalmadı. Çevreden geçen kütlelerin anlık merkez ve çeversinde uğramasıyla kısa süreli kar sağanakları olur en fazla. Zaten perşembe akşamdan sonra yağış beklemiyordum ki öylede olacak gibi. şurda yağarsa 1 günlük süreç var. Görsellik beklentiniz olsun. o dedigim 10cm ne yazık ki olmayacak. -10,-15 ler ölçülürken kuru soğuk yemeniz kötü oldu. Ayrıca bu kış şuan lık kuzey kıyılar dışında özellikle iç bölgelerde kurak geçiyor. Acaba ne zaman adam akıllı sistem gelecek iç bölgelere.

• 8 Mart 2011 deki sistemi hatirlayaniniz var mi? is cikisi bastirmisti tam, hayatimda boyle yogun tipi gormemistim eve varmamiz gece 10' u bulmustu, ertesi gun de devam etmis 30 cm den fazla kar yapmisti merkezde. O zamandan bu zama o gucte bi sistem gelmedi. ne guzel olur o ayarda bi sistem gelse subat ayi icinde...

• 8 Mart 2011 deki sistemi hatirlayaniniz var mi? is cikisi bastirmisti tam, hayatimda boyle yogun tipi gormemistim eve varmamiz gece 10' u bulmustu, ertesi gun de devam etmis 30 cm den fazla kar yapmisti merkezde. O zamandan bu zama o gucte bi sistem gelmedi. ne guzel olur o ayarda bi sistem gelse subat ayi icinde...

2011 den 2013 e atladın herhalde :D

• atlanilmayack gibi degil cok ekstremdi hakkaten :) bi 10 dk nin icinde her yer bembeyaz olmus goz gozu gormemisti, bundan once bir de 2006 ocak sonu gibi gelen sistemi hatirliyorum o da benzer karakterde yogun tipinin eslik ettigi bi sistemdi ve yagan kar nerdeyse 1 ay yerden kalkmamisti...

• atlanilmayack gibi degil cok ekstremdi hakkaten bi 10 dk nin icinde her yer bembeyaz olmus goz gozu gormemisti, bundan once bir de 2006 ocak sonu gibi gelen sistemi hatirliyorum o da benzer karakterde yogun tipinin eslik ettigi bi sistemdi ve yagan kar nerdeyse 1 ay yerden kalkmamisti...

8 mart 2011 deki sistem aslında sınırda kalının bi sistemdi Yanlış hatırlamıyor isem ogün lodos yani güneyli rüzgar bekliyordu herkes ancak rüzgar güneye dönmemekte ısrarlıdyı ve okadar yogun yağış vardı ki. sınırda kalınan sistemde ankara üstünde -8 varmış edasıyla yağdı o karlar. En alçak yerde bile yoğun kar yağdı. sonucunda yüksekler 50cm ye kadar ulaştı. O tarz sistem gelir ama nasıl gelir, ege de çok derin ab oluşacak ve nem kazanıp yardıracak buraya. buda 2015 den beri pek gözükmedi.

• Hep mi hüsran olur. Aralık ocak derken kaldı bir şubat. Büyük adetler kanunu diye bir şey var. Yıllardır gelmeyen 2017 şubatta gelecek. Olmaz demeyelim ama hep umut tek umut. O değil de bu sistemde ülke geneli patladı gibi. Karadeniz ve Marmara yarın ve cuma gerçi de.

• Hep mi hüsran olur. Aralık ocak derken kaldı bir şubat. Büyük adetler kanunu diye bir şey var. Yıllardır gelmeyen 2017 şubatta gelecek. Olmaz demeyelim ama hep umut tek umut. O değil de bu sistemde ülke geneli patladı gibi. Karadeniz ve Marmara yarın ve cuma gerçi de.

iç bölgelerin foslaması beni korkutuyor istanbulda fosluyacak diye. bakalım hayırlısı neyse o olsun.