İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ne zaman giriyoruz hocam :/

Bilim adamları tarafından son yıllarda yüksek oranda kabul görmeye başlayan

kapsamlı uzun bir konu.Önceki senelerde bu konu ile alakalı yazılarım paylaşımlarım

olmuştu.İlerleyen zamanlarda tekrardan beyin fırtınası yaparız konu ile alakalı.

• Atina şu an kar gösteriyor muhtemelen gece geç saatlere kadar da sürecek. Atinadan daha iyi sıcaklık değerlerine sahip olmamıza rağmen kütle olmadığı için yağış alamıyoruz. Acı olan da bu ya. Bizi yakan çoğu zaman soğuk değil yağış oluyor. Şu şehrin yağışı ile soğuğunu çakıştırabilsek zaten yaırnla beraber şu 3 gündür cm hesabı yapıyor olacaktık.

• Şunu belirtmek istiyorum Manisa Spilde yaklaşık 1,5 aydır kar hiç erimedi .Belki yağmurdan dolayı eriyip ertesi gün bir daha örtü oluşmuştur .

Bir ek bilgi daha vermek isityorum yaklaşık bu son 3 haftalık periyotta zayıf etkisiz sistemler aldık yani her hafta bir şeyler kovaladık bu bana 2012 yi hatırlattı .Erimeyen karlar ,arka arkaya salınımlar .Şimdide modeller ayın 15 inee ufak bir salınım sinyalleri yakmaya başladı .Yukarlara güzel kar bırakacak cinsten .Bu iş olacak ama ne zaman ....:)

• Şunu belirtmek istiyorum Manisa Spilde yaklaşık 1,5 aydır kar hiç erimedi .Belki yağmurdan dolayı eriyip ertesi gün bir daha örtü oluşmuştur .

Bir ek bilgi daha vermek isityorum yaklaşık bu son 3 haftalık periyotta zayıf etkisiz sistemler aldık yani her hafta bir şeyler kovaladık bu bana 2012 yi hatırlattı .Erimeyen karlar ,arka arkaya salınımlar .Şimdide modeller ayın 15 inee ufak bir salınım sinyalleri yakmaya başladı .Yukarlara güzel kar bırakacak cinsten .Bu iş olacak ama ne zaman ....:)

Ben hep ne söyledim.Bu yıl çok hareketli olacak. Her gelen sistem bir sonrakine zemin hazırlayacak.Daha yeni başladık.

Büyük balığında zamanı gelecek.

• 1- Modellerin uzun vadeyi bilmekte ne kadar aciz oldukları (yağış açısından ) ortaya çıkmış oldu. Modellere bakmadaki ana fikrin sadece bir sistemin ülke olarak bizi etkileyip etkilemeyeceği ve buna ilişkin tarih aralığını saptamamız olduğu gözle görülür olarak ortaya çıktı.

2- Bu sebeple yağış konusunun son saate kadar sürprizlere açık olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu. Radarda kütle görünmemesine rağmen yağmur alan hatta inceden kar yağan yerler oldu.

3- İzmir açısından hiçbir zaman son ana kadar ateş etmememiz gerektiği tekrar ortaya çıktı. Bu yanlışa kendim de bir daha asla düşmeyeceğim.

4-İzmir için kesin sözcüğünün olumlu ya da olumsuz manada hiçbir zaman olmadığını, tedbirli olmamız gerektiğini ve mümkünse dirayetimizi koruyarak hareket etmemiz ve bu süreçte herkesin özgürce sisteme dahil olumlu ve olumsuz fikirlerini, kar alma ihtimalimiz hakkındaki fikirlerini hoşgörü ve saygı kuralları çerçevesinde söyleyebilme hürriyetinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiş oldu bize.

15 ine kadar buralarda yokum bakalım bu da benim totemim olsun :D