İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gelmesi muhtemel olan sistem için İzmir'in kar yağışı alma olasılığı şu an için nedir ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Vade uzun henüz kardeşim şuan bir şey demek hayalden öteye geçmez öğlen güncellemesinde sıcak cephe ile kar yağışı verdi vade uzun olduğu için çok değişecek sistemin gelmesine yakın detaylar belli olur .

• Evet ben de merak ediyorum , Ege sayfasında her zaman İzmir konuşulmuyor sanırsın İzmir başka bölgede :D Burası çok aktif değil, bu yüzden ben de Ege sayfasını takip ediyorum ama orası da genelde Uşak Afyon Denizli ye öncelik veriyor .

• Evet ben de merak ediyorum , Ege sayfasında her zaman İzmir konuşulmuyor sanırsın İzmir başka bölgede :D Burası çok aktif değil, bu yüzden ben de Ege sayfasını takip ediyorum ama orası da genelde Uşak Afyon Denizli ye öncelik veriyor .

İzmir'e kar yağma ihtimalinin maalesef düşük olması ( genel anlamda sistem bazında değil ) bunda belki de etken olabilir. Forumda yeni üye olduğum için tam bilmiyorum ama İzmirli olan forum üyelerinin sayısının azlığı da buna sebep oluyor olabilir. Ama İzmir ile ilgili soruyu yazdığım anda cevabı dakikalar içinde aldım. Bu da forumun ilgi ve alakasını bence göstermekte. Bekleyip görücez artık umarım iyi bir yağış alırız. Umutsuzluğa düşmeyelim olmazsa da canımız sağ olsun.

• @SnowFallen İzmir şanslıysa senede bir o da çoğunlukla havada kar görüyor , bir aksiyon yok çok haklısın . Forumun kalitesine ise diyecek yok gerçekten. Ben grafik falan anlamam sizin gibi sadece kar sevdiğim için bir umut takip ediyorum :) Bu kış 30 yıldır görmediğim kadar soğuk geçiyor beklentim bu yüzden vardı :) Hayırlısı bakalım

• @SnowFallen İzmir şanslıysa senede bir o da çoğunlukla havada kar görüyor , bir aksiyon yok çok haklısın . Forumun kalitesine ise diyecek yok gerçekten. Ben grafik falan anlamam sizin gibi sadece kar sevdiğim için bir umut takip ediyorum :) Bu kış 30 yıldır görmediğim kadar soğuk geçiyor beklentim bu yüzden vardı :) Hayırlısı bakalım

İzmir merkez olarak bu sene 2 kere kar yağışı aldı biri sabaha karşı bir diğeri ise gün boyu etkili oldu. Yani biz İzmirli kar severler için bu kış fena gitmiyor diyebiliriz bence de (Farklı şehirlerde yaşayanlar bunu ironi olarak algılayabilir ama İzmirlinin halinden İzmirli anlar :D ) .Benim yaşım 30 yıllık bir tecrübeye her ne kadar yetmese de soğuk açısından değil ama kar yağışı açısından ( yağışlı gün sayısı olarak,yağışın kuvveti değil) bundan daha iyi geçen kışları çocukluğumdan hatırlıyorum. Bu konuda bir kırgınlık var diyebilirim. Beklentim çok yüksekti açıkçası. Belki de ben beklentimi fazla yüksek tutmaktaydım. Ama önümüzde koskoca bir Şubat ayı var belki Mart ayına da sarkacak soğuklar... Neden olmasın.

• Okan kardeşimiz olmadığı için yardımcı olayım size. Diyagramda da görüldüğü gibi bir yağış sıkıntısı yok İzmirde fakat soğuk açısından kar alabileceğiniz sadece 1-2 tane senaryo mevcut. Vade uzun olduğu için henüz net bir şey söylemek çok zor. Vade yaklaştıkça detaya gireriz. Ege sayfasından da soru yöneltebilirsiniz, cevaplarız ^^

• Ege sayfasında sorsanız belki daha çabuk cevap alırdınız , 15 saat önce sormuşsunuz maşallah :D

Aslında Ege sayfasına bu soru ile benzer nitelikte bir soruyu yazmıştım iki sayfaya da aynı zamanlarda attım yani.Gene Ahmet Hoca tarafından sorum cevaplandı şimdi olduğu gibi. Ondan dolayı buraya yazdığım soruyu tekrara düşmemek için cevaplandırmamış olabilir. Bu sefer net olmadığını tekrar ekleyerek bir diyagram görüntüsü de atmış. Soğumanın yeterli olamama ihtimalinden grafiklerdeki renklendirmelere kadar dün yardımcı olmaya çalıştı yani. Ben gelecek alabileceğim her türlü detayı İzmir sayfasında da onlardan öğrendiklerim kadarıyla burada da paylaşmaya çalışırım nyle35 kardeşim. ;) İzmir sayfası en azından biraz olsun dolar :D

• Arkdaşlar kusura bakmayın öyle adamlar varki insanı forumdan soğutuyorlar o nedenle formundan soğudum Şubat ortasına kadar kar yağışı görünmüyor ancak Şubat ortasında ihtimal var bekleyeceğiz.
    Önünüzdeki günlerde aralıklarla yağmurlar var.

• Arkdaşlar kusura bakmayın öyle adamlar varki insanı forumdan soğutuyorlar o nedenle formundan soğudum Şubat ortasına kadar kar yağışı görünmüyor ancak Şubat ortasında ihtimal var bekleyeceğiz.
    Önünüzdeki günlerde aralıklarla yağmurlar var.

Şubat ortasında gelecek olan sistemin yeterli soğumayı sağlayabilme ve kar yağışı bırakabilme ihtimali (şu an ki) gfs ve ecmwf modelleri açısından ne kadar mümkündür ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.