İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Selamun aleykum hem kendi işlerim hemde elektirik sıkınısından dolayı bugun yokdum ve suana kadar hiç bir veri incelemedim en kısa zamanda bakıcam sizlere paylaşım yaparım ekstra bir olay görürürsem

• Selamun aleykum hem kendi işlerim hemde elektirik sıkınısından dolayı bugun yokdum ve suana kadar hiç bir veri incelemedim en kısa zamanda bakıcam sizlere paylaşım yaparım ekstra bir olay görürürsem

yarın akşam gece için birşeyler gözüküyor ama fikriniz nedir

• İzmir için konuşuyorum ben.

Tamam ondan diyorum 1000 rakımdan hava hoş diye. Soğuk havada kütle gelince 1.000 rakımlık etkiyi göremiyoruz bu şehirde. Kütle gelince soğuk kaçıyor soğuk kaçınca kütle geliyor. Yıllardır aynı mevzuat hiç değişmedi.

• 30'u 31'e bağlayan gece gökyüzünde kocaman bir ay görürüz anca :) İzmir alacağını aldı, bundan sonra bişey yok malesef. Mesela dün gece de yağış kesilmişti ama, basınç yükselmemişti ve hava açılmamıştı. Ertesi gün yağış ihtimalini korudu. Ben bu kadar uzun vadeli beklemiyordum sabahtan 1-2 saat yağar geçer diyordum ama gün boyu etkili oldu. Ancak bu gece yağışın kesilmesinin ötesinde hava da açtı. Basınç değerlerine bakın; yükseldi. Dolayısıyla bu sistem İzmir için bitmiştir. Hadi diyelim ben çok pis yanıldım yağış geldi; ancak yağmur olarak düşebilecektir. O yüzden kar görmek isteyen arkadaşlar sabuncubeli tarafına gidebilirler. Malum orası bugün deli kar aldı ve en az 2-3 gün erimeyecektir :) Hatta sabuncubeline kadar da gitmeye gerek yok bence, çiçekliköy falan da yıkılıyodur :)

• Anlamakda zorlanıyosun sanırım.Tahmin tahmindir.İnanmadığın yerde veri iste dayanağını sor ama direk milleti kandırmakla vs. ile suçlama...

İzmirli insana kar umudu vermek, Atakama çölüne yağmur yağacak umudu vermek gibidir. Bak adamın söylediği yine tuttu. Bütün yağış ihtimalleri yok oldu gitti.

• Evet gerçekten anlamakta zorlanıyorum. Komik de buluyorum ayrıca :) Madem öyle o zaman ben de bir tahmin yapayım.

5 Ocak 2017 den itibaren endekslere baktığımızda çok ciddi soğuklar gelecektir. İzmir'de önümüzdeki h.sonu gündüz -5 gece -10 derecelere kadar sıcaklık düşecektir. Alçak basıncın müthiş konumu gereği 7-8-9 Ocak tarihlerinde İzmir merkezde hergün minimum 20cm örtü yapacak kar yağışı beklenmektedir. Otoyollar kapanacak, uçaklar uçamayacak duruma gelecektir. Hatta 8 Ocak günü akşam saatlerinde soğuğun iyice vurmasıyla İzmir Körfezi donacaktır. O sırada merkezde kar kalınlığı 50cm'e ulaşmış olacaktır.

Bu da benim tahminim. Madem burası özgür bir platform, herkes tahminini yazabiliyor; buyrun ben de yazdım. Eğer yukarıdaki tahminim için "Saçmalama kardeşim böyle bişey olamaz" diyorsanız, ben de birkaç saat önce, tahminini belirten başka bir arkadaşa aynısını söyledim.

Nasıl ki benim burada bahsettiğim tahmin saçma ve mantıksız geldiyse size, aynı şekilde o arkadaşın da tahmini bana mantıksız gelmişti. Ha bir de inanmadığım yerde veri istesem adam bana Gfs nin kar haritasını falan gösterecek. E onları ben de görüyorum. Aynı şeylere bakıyoruz ama her nasılsa çok farklı tahminler ortaya çıkıyor. Biraz da bu yüzden mantıksız geliyor böyle tahminler. Zaten tutmuyor da işte. Neticede farklılıklar iyidir güzeldir, ancak bunları eleştirme hakkımızın olması daha güzeldir. Adam diyor ki akşam kar var. Ben de diyorum ki "uydurma kardeşim kar yok". İşin özü bu aslında, bu kadar rahatsız olmaya gerek yok :)

• Tahmin yapan uyemiz,buraya yağış olabilir,sonra yağış kayboldu diye belirtmiş hatta uzgun olduğunu eklemiş.api kardeş bana yazmadığın halde,ben bile senin mesajına bozuldum.Kandirmayin ne demek? Neden kandırsın,ne amacı olabilir?Bence senin yaptığın tahmin çok ağır olmuş.Hic gerek yok burada böyle kırıcı şeylere.Bende sende buraya parayla bağlı değiliz gönül işi bu bunu böyle goruyorum ben.Selamlar herkese.