Ocak ayı sonu olası efsane sistemi - Şubat'a ertelendi :)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Benim stilimde Mustafaya benzer 15 günlük ve daha ilerisi tahminler için genelde birçok kişi AO ve NAO yu dikkate alır doğru olanda budur modeller rayına oturacaktır. :)

• Tüm modeller bahar getirmiyor. Bakın GEFS'in 6 no'lu senaryosu neler yapmış. Şunu da hatırlatayım, bu modelde bile bizim için mükemmel basınç yerleşimleri görünmüyor. Ama üzerimize -20 geliyor. Gerçekleşme ihtimali şuan için %5. Bu arada artık Batı Avrupa'nın şansı bitti. Onlar avuçlarını yalayacaklar. Ya biz, ya balkanlar, ya da orta avrupa...

Şimdi bu efsane değil de ne? Başka açıklama varsa söyleyin :smile:

• Gerçeklesirse tabiki efsane ama gelse bile bu kadar etkili olacagini dúsùnmûyorum

Atmosferde bu kapasite şuan için var. Kuvvetli bir SSW, Sibirya ve Kutup bölgesinde aşırı soğuma vb. Eğer mükkemmel basınç yerleşimleri olursa -22'ler dahi mümkün olabilir. Sinyaller de artmaya başladı :) [hr]

Ne zaman gelmesini bekliyorsun?

Hala tam o0larak bir zaman söylemek zor ve yanlış ama 20 ocaktan sonra 24 ocak civarı olabileceğini düşünüyorum. AO ve NAO da bu tarihleri işaret etmekte :yes:

• Bence eğer sağa sola yalpalamazsa ve saçma sapan bir basınç değeri yüzünden yerinden oynamazsa tam üzerimizde. Veriler ise daha çok balkanlar diyor :yes:

• Boğaz Köprülerinin halatlarının kopmasına neden olan aşırı rüzgarla birlikte gelen efsane ocak 2004 sistemi de 22-25 ocak arasında gelmişti :)

• Sistem bizi en kötü ihtimal ile son sistem gibi vurur avrupa'ya otursa bile bu efsane sistemin her türlü bi kenarı bize dokunur güzel olacak !!

• Atmosferde bu kapasite şuan için var. Kuvvetli bir SSW, Sibirya ve Kutup bölgesinde aşırı soğuma vb. Eğer mükkemmel basınç yerleşimleri olursa -22'ler dahi mümkün olabilir. Sinyaller de artmaya başladı :) [hr]

Hala tam o0larak bir zaman söylemek zor ve yanlış ama 20 ocaktan sonra 24 ocak civarı olabileceğini düşünüyorum. AO ve NAO da bu tarihleri işaret etmekte :yes:

Mustafa güzel kar yağışları olabilir mi sence?? :smile: Afyon için kestirmek zor da bi söylesen.Şöyle Afyona sağlam kar bırakacak tarihler var mı??

• Boğaz Köprülerinin halatlarının kopmasına neden olan aşırı rüzgarla birlikte gelen efsane ocak 2004 sistemi de 22-25 ocak arasında gelmişti :)

Kesinlikle :yes: Havaturka'da bir yönetici (admin) bu konuda bir araştırma yapmıştı. Bu yıl neredeyse 2004 yılının aynısı olarak gidiyor. 2003 aralık ayında ülkemizi ilk etkili sistem 8 aralıkta ziyaret etmiş. Hatırlarsanız aralık 2012'de de 7 aralıkta bir sistem giriş yapmış ve İstanbul'un yüksekleri, bir çok şehir merkezi ilk kar yağışıyla yanışmıştı. 2003 aralık ayının en etkili sistemi ise 19 aralıkta gelmiş. 2012 de ise 20 aralıkta. 2004 ocak ayının ilk etkili sistemi 7-8-9 ocakta etkili olmuş. 850hpa'da -13,-14 civarı bir sıcaklık değeri görünüyor arşivlerde.Peki bu yıl? 2013 ocak ayının ilk etkili sistemi 7-8-9 ocak değil mi? 850hpa'da -12'lik değeriyle 2004 ocakta gelen sistemle neredeyse aynı. Ben de bu araştırmaya göz gezdirdiğimde yok artık demiştim. Zaten sonrası 2004 23 ocak efsane sistemi ve 2004 13 şubat efsanesi... Gerçekten bariz bir örtüşme var :yes:

Bu arada modeller fasa fiso, takmayın. O efsane bir yeri vuracak. AO ve NAO tam olarak bizi işaret etmeye başladı ama hala hafif Balkanlar meyilli. Bakalım modellere ne zaman yansıyacak :smile: [hr]

Hala her güncellemede bunun gibi senaryolar üretiliyorsa, takibe devam dostlar :smile: [hr]

Mustafa güzel kar yağışları olabilir mi sence?? :smile: Afyon için kestirmek zor da bi söylesen.Şöyle Afyona sağlam kar bırakacak tarihler var mı??

Henüz kar felan bunları konuşmak için çok erken. Daha bir haftadan fazla bir süreç var önümüzde. Kestirmek zor değil, imkansız :biggrin: Zamanı gelince açıklamamı yaparım zaten :smile:

• Arkadaşın verdiği model verileri gerçekten harika ama soğuk dalganın böyle bir salınım yapması mümkün değil. Eğer 20 ocaktan sonra bir sistem gelecekse İspanya, Fransa, Almanya üzerinden Azor İskandinavya'ya kadar çıkacak ve -20 lik -15 lik soğukları oradan uzaklaştırmaya çalışacak ve azor batı avrupadan yukarıya doğru daldığı için soğuklar azorun üzerine değil de boş buldukları doğu avrupaya doğru akmaya başlayacaklar ve bunun sonucunda polar kökenli sistemler güneyli enlemlere inebilecektir. Ancak ülkemizin kuzeydoğusundan bir salınım şuanda söz konusu değil ve böyle olaylar pek rastlanmıyor, gelecek sistem polar kökenlidir ve balkanlar üzerinden ülkemize yerleşecektir. O yüzden klasik lodos arkası sistem olmakla birlikte önce trakyayı etkileyecek sonra marmara ve sonra doğuya doğru kayan özlediğimiz sistemlerden bitanesi olacaktır.

• Arkadaşın verdiği model verileri gerçekten harika ama soğuk dalganın böyle bir salınım yapması mümkün değil. Eğer 20 ocaktan sonra bir sistem gelecekse İspanya, Fransa, Almanya üzerinden Azor İskandinavya'ya kadar çıkacak ve -20 lik -15 lik soğukları oradan uzaklaştırmaya çalışacak ve azor batı avrupadan yukarıya doğru daldığı için soğuklar azorun üzerine değil de boş buldukları doğu avrupaya doğru akmaya başlayacaklar ve bunun sonucunda polar kökenli sistemler güneyli enlemlere inebilecektir. Ancak ülkemizin kuzeydoğusundan bir salınım şuanda söz konusu değil ve böyle olaylar pek rastlanmıyor, gelecek sistem polar kökenlidir ve balkanlar üzerinden ülkemize yerleşecektir. O yüzden klasik lodos arkası sistem olmakla birlikte önce trakyayı etkileyecek sonra marmara ve sonra doğuya doğru kayan özlediğimiz sistemlerden bitanesi olacaktır.

Evet paylaştığım modeller tam istediğimiz gibi ama imkansız değiller Hepsi, GEFS'in 21 farklı senaryosundan seçmelerim. Bakın 21 diyorum. Tüm senaryollarını teker teker inceliyorum. Dün ve evvelsi günlerde 21 senaryonun sadece 1 tanesi veya 2 tanesi -15'leri ülkemize alıyordu. Sabah güncellemelerinde 4-5 adet senaryo sistem öngörüyor. Bu çok iyi ve bu sistem öngören senaryolardan biri de GFS kontrol çıktısı. Bu arada eğer Azor yb'si tam olarak sizin belirttiğiniz gibi bir yol izleyerek İskandinavya'ya ulaşırsa sistem Hazar taraflarına meyilli olur. Bu durum da AO'da +2,+3 gibi bir değer oluşturur. Şuanki görüntüye göre AO -3 ile +1 arasında salınma ihtimali var o tarihlerde. Eğer AO -4'lere kadar salınma ihtimaline sahip olsaydı Batı Avrupa sistemi yer bitirirdi, böyle olmadığı için Batı Avrupa'nın şansını bir hayli düşürdüm tahminlerimde. Konunun başında Hazar taraflarına da inebilir demiştim ama AO'da aşırı pozitife meyil olmadığından bu ihtimali de hayli düşürdüm.
    Evet ülkemizin kuzeydoğusundan bir salınım bu sistemde imkansız. Ortada Sibirya yok ki zaten. Sibirya bu yıl kendi çapında aşırı güçlü. Bize yansıtmıyor sadece. Beklenti Sibirya destekli Polar atak. Böyle olaylara pek rastlanmıyor mu? Bu yıl için ise bu söylediğiniz, kabulümdür fakat geçen yıl gelen her sistem bu istikametten geldi.
    Evet kesinlikle önce Trakya, sonra doğuya kayış olacaktır. Özlediğimiz sistemlerden değil bence özlediğimiz efsanelerden ollacaktır inşaallah.
    Dostum sakın bunu sert bir eleştri olarak algılama, sadece yanlışlarını, verilerle düzelttim ;) Eğer hala böyle bir salınım imkansız diyorsan da fikrine saygı duyarım ama her hangi bir bilimsel veri vermezsen de bu şekilde AO ve NAO ile GEFS senaryolarıyla ya fikrinin sağlamasını yaparım ya da yanlışları düzenlerim ki forum ahalisi yanlış bilgi sahibi olmasın ;)