Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar bu sistem 16 ocak 1973 günü yaşanan sisteme ne kadarda benziyor, arşivden bir bakın, iki gün sonra tıpa tıp benzese hiç şaşırmayın, ve ne biçim kar olmuş...

• Arkadaşlar bu sistem 16 ocak 1973 günü yaşanan sisteme ne kadarda benziyor, arşivden bir bakın, iki gün sonra tıpa tıp benzese hiç şaşırmayın, ve ne biçim kar olmuş...

kadir ama o zamaki atmosferle şu anki atmosfer bir değil keşke eskisi gibi olsaydı kar yağarmı yağmazmı diye bir stresimiz olmazdı güleceksiniz ama çocukken ilk kar yağışında yemeyin derlerdi kediler içindir bu kar ikincisinde köpekler içindir bu kar tabiki kandırma olayıydı o dedikleri kar yiyip hastalanmayam diyeydi yani demek istediğim o kadar çok kar yağardıki 1-2-3-4-5 defa kar yağıyordu ama nerde o günler

• Hocam esasında modellerde soğuma ve Sıfır çizgisi günlerdir Güneydoğu'da .Yani 850 hPa larda yukarılar soğuk. Doğuakdenizdeki güçlü Ab bizi merkeze alan ılık havaya rağmen Sıfır çizgisi sık sık üzerimizdeydi. Yukarılar soğuk bu yüzdende sık sık Aşağıya erimeden gelen buzlu Yağmurlar gördük kaç gündür. Demem o ki yukarıda gezinen jet Akımlar rotasını hep bize çevirmiş durumda kaç zamandır. Aşağıda ki bizi merkeze almış ılık hava ve ve jet akımların rotasında şu ana aşırı soğukların olmaması Sıfır Çizgisini Üzerimize ürkek bi şekilde salıp geri çekmesine neden olmakta. Azorun konumundaki değişiklik Salı dan itibaren soğukları hızlı bi şekilde jet akımların rotasına sokacak inş. ...BUndan sonra ne olur derseniz ılık hava soğuk hava Çarpışması ve Doğu Akdeniz'le jet akımların taşıdığı soğuk Havanın Çarpışması kısmetsede efsane. Lakin şimdiye can sıkıntısıyla pek yazasım gelmiyordu belirtmiş oldum kendimce son durumları. RABBIM Hakkımızda hayırlı bereketli bol Karlı günler versin inş.

• yok abi ciddi sordum. :) tamam bitlis kar acısından güzel bir yer ama şansıma güvenmiyorum. bir kere erzuruma gezi planım vardı. karlı sisteme denk getirmiştim meteorloji 3 gün yogun kar göstermişti. bende gittim 10 cm kar ya yağdı ya yağmadı.ben şansıma güvenmiyorum :))

• yok abi ciddi sordum. :) tamam bitlis kar acısından güzel bir yer ama şansıma güvenmiyorum. bir kere erzuruma gezi planım vardı. karlı sisteme denk getirmiştim meteorloji 3 gün yogun kar göstermişti. bende gittim 10 cm kar ya yağdı ya yağmadı.ben şansıma güvenmiyorum :))

Hani futbolda bi deyim vardir top o kadarda yuvarlak degil diye seninkide o mesele :D

• kadir ama o zamaki atmosferle şu anki atmosfer bir değil keşke eskisi gibi olsaydı kar yağarmı yağmazmı diye bir stresimiz olmazdı güleceksiniz ama çocukken ilk kar yağışında yemeyin derlerdi kediler içindir bu kar ikincisinde köpekler içindir bu kar tabiki kandırma olayıydı o dedikleri kar yiyip hastalanmayam diyeydi yani demek istediğim o kadar çok kar yağardıki 1-2-3-4-5 defa kar yağıyordu ama nerde o günler

İnşallah geri gelecek, bakınız 1958 ile 1968 arasına nerdeyse hasretmişiz kara diyebilirim kar var ama etkisiz, tıpkı 2007 ile 15 arası gibi, bir duzesizlik var, ben bunu pasifikteki sıcak,soğuk suyun dengesiz yer değiştirmesine bağlıyorum...

• İnşallah geri gelecek, bakınız 1958 ile 1968 arasına nerdeyse hasretmişiz kara diyebilirim kar var ama etkisiz, tıpkı 2007 ile 15 arası gibi, bir duzesizlik var, ben bunu pasifikteki sıcak,soğuk suyun dengesiz yer değiştirmesine bağlıyorum...

sana hak veriyom gelme yönünden neden dersen küresel ısınmaya inanmıyorum bide şunu araştırın derim dünyanın iklimi 40-45 yılda bir değişir 40-45 yıl normaller ve ara ara ılıman bu dediğim ılıman bizim gibi yükseltisi az bölgeler içindir diğer yerlerde olur ama bizim gibi yüksekliği az yerler gibi tam etkili olmaz sürekli sınırda kalmamızın çoğu nedenide budur arkadaşlar düşünebilir neden 2007 neden 2004 ve gördükleri daha önceleri ama eskiden bu böyle değildi yaşı büyük olanlar bilir daha bundan 15 yıl önce bile kar aramazdık yağardı ama bizim eskilerin yağdığı gibi olmasada yağardı tatmin ederdi bizi dediğin gibi kadir o iklim şartlarına az kalmış gibi düşünüyorum bende

• Ercan mert az once benle babam raman dagina gittik kuvetli kar vardi lapa lapa yagiyordu merkezde 5 derecr orda -3 dereceydi ve sisliydidr cok guzel kar yagiyordu icim rahatladi

3 gün önce ben de o bölgeye uğradım. Öğle vaktiydi, kar göremedim?. Bir karsever olarak senin adına sevindim. Allah önümüzdeki günlerde hepimize böyle mutluluklar yaşatsın inşaallah.