9 Şubat (Kışın 2. fazı) Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 500 hpa da yeterli sıcaklıklar varsa sorun değil, -5 ve -6 lar da yetebilir kar yağışı için, siklonların en temel özelliği bir suyun küvetteki delikten akması gibi yukarıdan aşağıya hızlı bir iniş yaparlar, eğer üst seviyelerdeki hava yeterince soğuk ise 4-5 derecelerdeki yer sıcaklığında bile lapa lapa kar yağar. Normal şartlar altında -8 ler 850hpa da yer sıcaklığının 0C olması anlamına gelse de siklonlarla destekli ortamlarda üst seviyelerdeki soğuk havanın yer seviyesine hızlı bir şekilde inmesiyle -6 larda dahi 0C yer sıcaklığı oluşabilir. Bu arada yer sıcaklığı derken 2m yi işaret ediyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Gördüğüm en lapa lapa kar bu sistemdeydi çok aksiyonluydu

• Istanbul'da soguga bir var. Bugun 17, h.sonu 10 derece ve altinda. Bu gece ve yarin aksam yagisli, yarin aksam bir ara kar olur. Haftaya hava islak ve soguk, karla karisik yagmur ve kar gorunuyor.

Bünyamin Sürmeli'nin facebook ve twitter'da yaptığı açıklama yarın akşam bir ara kar olur demiş dili sürştü sanırım :)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Istanbul'da soguga bir var. Bugun 17, h.sonu 10 derece ve altinda. Bu gece ve yarin aksam yagisli, yarin aksam bir ara kar olur. Haftaya hava islak ve soguk, karla karisik yagmur ve kar gorunuyor.

Bünyamin Sürmeli'nin facebook ve twitter'da yaptığı açıklama yarın akşam bir ara kar olur demiş dili sürştü sanırım :)

Hyr olabilir ecmwf ayın 8 -6 sokmuş

• hocam yorumunuz kafamı karıştırdı.eğer yanlış bir yorum yazarsamda şimdiden özür dilerim.bilgi ve tecrübenize saygısızlık etmek istemiyorum.öümüzdeki günlerde yani 9-12 şubat sisteminden sonra orta avrupaya gelen y.b. nin ,orta avrupa değilde batı avrupaya kayacağını veya ingitere civarlarına çıkacağını mı düşünüyorsunuz?yada bu hali ile kalırsa ki ecmwf ve gfs bu kanıda biz nasıl marmara ve batı karadeniz arasından sistem alıyoruz.derdim sistem almak cm hesabı yapmak değil.mantığını analamaya çalışyorum.teşekkür ederim.

• hocam yorumunuz kafamı karıştırdı.eğer yanlış bir yorum yazarsamda şimdiden özür dilerim.bilgi ve tecrübenize saygısızlık etmek istemiyorum.öümüzdeki günlerde yani 9-12 şubat sisteminden sonra orta avrupaya gelen y.b. nin ,orta avrupa değilde batı avrupaya kayacağını veya ingitere civarlarına çıkacağını mı düşünüyorsunuz?yada bu hali ile kalırsa ki ecmwf ve gfs bu kanıda biz nasıl marmara ve batı karadeniz arasından sistem alıyoruz.derdim sistem almak cm hesabı yapmak değil.mantığını analamaya çalışyorum.teşekkür ederim.

Azor adalari uzerinden gronlandin guneyine ve dogusuna dogru genisleyip fransa ingiltere havzasina yerlesecek olan yb da azor yani azor 1 tane degil dinamik yapi devam arzediyor benim dusunceme gore 2. Sistemin de kaynaginda bu olusum yatiyor

• Hocam severe weather sayfasının dekler beklendiğini söylendi sizin yorumunuz nedir

850 hpa da -8'in üzerine çıkılması demek mevsim itibariyle karadeniz suyunun sıcaklığı göz önüne alındığında dek için yeterli ve gerekli şartların oluşması anlamına gelir. Evet dek alınması muhtemeldir, keza 1040 lık YB dönüş hareketiyle yıldız doğu yıldız şeklinde sert rüzgarlarla (40 km/h'ın üzerinde) dek alınması kuvvetle muhtemeldir.