6 Ocak Polar Sistem Efsanesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sayın İTÜ forumdaki ileriye dönük tahminler için yorumunuz nedir ? Sizce herkes bu şekilde tahminler yapabilirmi yoksa Semih hocanın tahminleri başarılımı bizler ? Selamlar. semih hocaya güveniyoruz sizin de düşüncelerinizi almak isteriz.

• Hoşgeldin, tahminlere saygılıyız ama sen bu tahminlerde yanılacaksın ;)

Bu yorumları görünce arkadaşlarımla ufak bir münasebetimiz oldu ve onlarda aynı şeyi düşünüyorlar. Umarım biz yanılırız da Semih bey haklı çıkar. İstanbul'da maksimum 10-15 cm, Bursa'da ise 5 cm yağış bekliyorum en fazla. Bursa'da yağma ihtimali bile çok az.
    Şevket beyi tanımıyorum maalesef.

Teşekkürler,
    İyi forumlar.

meteoroloji, iklim, iklim modellemesi, hava kirliliği ve dinamik meteoroloji.

%50 sinoptik meteorolog:) İTÜ Meteoroloji

• Şuanda resmi bir istasyonla Semih beyin kıyaslanması için harika bir ortam oluştu kendi nacizane düşüncem eğer Semih bey'in tahminleri sağlam ve tutarlı olursa siz foruma bağlı kalarak biat edin ;sizler bizi yanıltırsanız bizler size biat edelim ? :)

• Arkadaşlar gerginlik yaratacak bir durum yok. Forumdaki herkes bence saygıyı hakediyor. Efsane Semih gerçekten tahminlerinde çok başarılı ve ben şahsen haklı çıkmasını çok istiyorum. Sonuçta hepimiz bu beklenti için buradayız eminim ki ancak dek yağışlarının heyecanına fazla kapılmamak lazım. Bu yağışların bir kesinliği yok diye düşünüyorum ve sistemler bize gösteriyor ki ist avrupa yakası için ciddi bir kar yağışı olmayacak. Bu gece bol bol dua edelim inşallah.

Burada belli veri ve öngörülere bağlı tahminler yapıp bir kaç gün içerisinde bu tahminlerin tutarlılığını gözlemlemek çok keyifli oluyor. Ben isterim ki saygı çerçevesinde Efsane Semih ile İTÜ düşüncelerini paylaşsın. Sonucu da 7-8 Ocak gibi hepimiz görmüş olalım.

Einmal editiert, zuletzt von havanasil ()

• Sayın İTÜ forumdaki ileriye dönük tahminler için yorumunuz nedir ? Sizce herkes bu şekilde tahminler yapabilirmi yoksa Semih hocanın tahminleri başarılımı bizler ? Selamlar. semih hocaya güveniyoruz sizin de düşüncelerinizi almak isteriz.

Semih Bey'in tahminlerini ve kullanıcıların yorumlarını dikkatle takip ediyorum. Semih Bey'i ve ya herhangi birini yorumlamak bana düşmez ve yapmayı sevmediğim birşeydir. Fakat kendi fikrim olmakla birlikte uzun süreli tahminlerinin başarılı olduğunu ancak tahminlerini söylemekte aceleci olduğunu bu yüzden başarı yüzdesinin düştüğünü söyleyebilirim. Burdan başarısız olduğunu düşündüğüm sonucu çıkmasın lütfen, sadece daha iyi yüzdelere ulaşabileceğinden bahsediyorum. Herkesin bu şekilde tahmin yapması mümkün mü sorusunun cevabına gelince; "Risk almayı seven herkes bu tahminleri yapabilir" şeklinde cevap verebilirim. Fakat profesyonel biri daha temkinli yaklaştığı için sistemin son zamanlarına doğru net tahminlerini sunar. MGM'ye ve diğer hava durumu sitelerini "yeteri kadar iyi değil" şeklinde nitelendirmenizin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

Herkese iyi forumlar,
    Teşekkürler.

meteoroloji, iklim, iklim modellemesi, hava kirliliği ve dinamik meteoroloji.

%50 sinoptik meteorolog:) İTÜ Meteoroloji

• Birkaç kişinin yorumlarına göre burda ağlama duvarı yapmayın yapanlar olcak gibi geliyo pendikçi 6 ocak sistemi fos dedi dünden beri görmüyorum onu acaba hala fos diyormu bu -20 erise erise en fazla -12ye kadar düşerki yine dekler varsa 30-50 cm alırız

• Bu yorumları görünce arkadaşlarımla ufak bir münasebetimiz oldu ve onlarda aynı şeyi düşünüyorlar. Umarım biz yanılırız da Semih bey haklı çıkar. İstanbul'da maksimum 10-15 cm, Bursa'da ise 5 cm yağış bekliyorum en fazla. Bursa'da yağma ihtimali bile çok az.
    Şevket beyi tanımıyorum maalesef.

Teşekkürler,
    İyi forumlar.

bu sistemde iztanbulun sahili 30 cm den az alsin bende tahmini birakiyorum.hodri meydan.

• 2004 beklentim yok da yinede kaliteli bi kar yağarsa sevinirim, hasret kaldık valla etrafı beyaz görmeye. Umarım tahminleriniz de haklı çıkarsınız. -İstanbul anadolu yakasındanım.

• itu den meteoroli mezunu olupta DEK'in ne oldugunu bilmeyen Tv de hava durumu sunan kisiler var.buraya gelipte ben itu met. okuyorum diyip sallayan oladar cok kisi gordumki kaale almiyorum artik.

• 2004 beklentim yok da yinede kaliteli bi kar yağarsa sevinirim, hasret kaldık valla etrafı beyaz görmeye. Umarım tahminleriniz de haklı çıkarsınız. -İstanbul anadolu yakasındanım.

Yağış olarak şanslısın he sakın avrupalılar üzülmesin Dek varsa onlarda kara boğulacak