Beiträge von Cold.EFso

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Rakım sistemi olunca da moral bozuyor ya biri yiyor diğeri bakıyor. 850 sıcaklık her şey değil ama çok şey yine daha önce çok şey kaçırdık birkaç derece yüzünden. Umarım daha da düzelir isteğim tüm şehrin kara gömülmesi.

Kadıköy bu sabah da inatla eksi değer görmedi

Zar zor Ümraniye -1 Sancaktepe-2 Kağıttepe -1 gördü , yani soğuma zaafiyetini zar zor kırdık karasal ilçelerde ( Silivri Çatalca başka iklim o ayrı )

Ayaz olmadan kolay kolay saf kar alamaz kıyılar, alsa da tutması zor olur , tutsa da illa erkenden erir , napıp edip ayaz almak direnci kırmak şarttı

Meşhur ilçeler maalesef stres yaşar -12 olmadıkça o yüzden GGS peşindeyim

Bu akşam bile kafadan 7-8 derece bir çok kıyı istasyon , soğuma zaafiyeti o kadar açık ki

Sistem hakkında akşam üstü yaptığım yorumdur

Diyagram nasıl gelecek çok merak ediyorum.

Balkanlarda bu sistem sürecinde ilk defa -14’ler görünmeye başladı hocam

Ve -16’ların oralarda belirmesi bu Azorla zor değil ( doğulu değil azcık kuzeyli çıksa hiç zor değil)

Adam olacak çocuk kendini belli edermiş

Bu gayet kararlı ve gıdım gıdım güçlenerek geliyor , 850’de -12 alırsak benim için süpriz olmaz

2e31e7f0.png

Demedi deme İbrahim , kuzeydoğu kökenli Ull gönderme altyapısı var 216 şu görüntüde

Jma’nın 264’te Batı Rusya’da gördüğü şu oluşumu ECM 288/320 saatlerde Samara Başkurdistan Ufa bölgesinden bize doğrı gelebilecek güçlü bir ULL olarak umuyor bekliyor ve diliyorum, hem faz gidişatı hem sinoptik şartları bana göre bunu gerektiriyor , bu sistem sonrası ay sonunu boş geçmeyi ise aklımın ucundan dahi geçirmiyorum ( yani inşaallah)

A6AD610D-6316-45C6-B983-1E10CF7C0920.gif

Hocam ne zaman inecek -14 500 de -40 artık dayanamıyorum 🥲🥲🥲

Mübarek Regaib gecesi sizi çok sabırlı , kanaatkar ve yüce iradenin muazzam eseri atmosferin cilvelerine hazır ve kararlı görmüştüm

Neden hocam bu hırs yada aşırı tutku

Kar çok severiz ama hiç bir veri hiç bir model hiç bir yaratılmış mevcudat bize bu konuda garanti veremez

Veriler ve gidişat ağır kazık atmaz ve 180 derece dönmezse bu kış % 90 ihtimalle güsel karlar göreceğinize inanıyorum , ama bunun ne önemi yada garantisi var ki , tam olarak bilemeyiz emin olamayız , sabırla serin kanlılıkla takip edeceğiz

29-31-1’e sistem vermiş görünüyor Sibirya kökenli

Eh işte idare eder

Şubata sarkmaz ve biraz batılarsa beklentimizi onaylamış olur

Şubat için 5-6-7 yorumlarımızı yaptık ama önümüzdeki 16 günü halledelim önce

Ocakta da bilek boyu kar alamamak ağır hezimet olur

Teşekkürler hocam sağolun sizden daha çok öğreneceklerimiz var ^^

Eyvallah çok teşekkür ederim

Her sisteme balıklama atlamam

Yüzyılın sistemi denilen 12/13 Ocak sistemine çok zor o iş dedim , bir ara epey hızlı gelişen 16-17 Ocak sistemciği de epey heyecan yaptı sosyal medyada , zerre kadar prim vermedim hatta benim hesaplarda öyle sistem yok dedim mesaj orda duruyor

Her tarihi ,her sistemi parselliyor diyen müfteri olur

Ben sadece kıt bilgimle ve olmayan tecrübemle görebildiğim sistem ihtimallerini yazıyorum , hiç kimse de beni bundan alıkoyamaz :))

Cold.EFso Hocam iyi günler benim şahsi fikrim bu sistem yüksek olasılıkla bize gelecek ve gücü de -10/-12 aralığında olacak gibi. Şuan gözüken sistem cephesel yağışla gelip son demlerinde kara çeviriyor ve istanbulda dek devreye giriyor. Fakat tabii vade uzun. Size de sormak istiyorum eğer bu istikrarla devam eder ise özellikle bu DEK mekanizması işimize yarar mı? Yani bu denli iyi şekilde oluşur mu? Saygılar hocam :)

Güzel bir analiz yorum , teşekkürler

AB oluşumu da yapacak kararlılıkta bir sistem umuyorum , PV çok kıpır kıpır faz etkisiyle dirilen Rossby zorlaması yüzünden , modeller epey değişir daha , daha yeni başlıyoruz yani

Son 2-3 sayfadaki yorumlarıma müsait olunca bakarsanız bu sizin yorumları da destekleyen paylaşımlarımı görebilirsiniz

Aslında sıkıntı 850hpa -12/14 değil gerçek anlamda baktığımız zaman 850hpa -9 Türkiye’nin bütün her yerine yeter Sıkıntı izobardan kaynaklanıyor o an ki izobar sıklığı rüzgar yönü etkiliyor gerçi rüzgar yönünü de izobar belirliyor anlayacağınız sistem gelmesi değil z500 de kötü olsun izobarlar sık olup 850hpa da -9 olsun her yere yeter o yüzden model okurken izobarlara göre yorumlamak doğru fikri verir size

Valla ben Kadıköy’e -9’u geçtim -11’in bile yettiğini on yıllardır pek görmedim ( yani iyi bir örtü İçin ) , çok nadiren daha altı yetiyor

İzobarlar basınç dengelerini , rüzgarı ve Geopotansiyel derinliğin alt katmanlara nüfuzunu belirler

Yoksa genel olarak yazdıklarınız doğru ama bazı noktalar ❄️kar kalitesi ve örtü ⛄️olarak -12’den aşağısını kabul etmiyor maalesef

Valla bu 20-23 sistemi garip duruyor arkadaşlar ,

Yukarda yaptığım PV yorumunu lütfen dikkate alınız uzun çalışmaların ürünüdür ,

tersine GGS maalesef hep mümkün ama bu sefer bodoslama GGS kokusu çok ağır basıyor gibi geliyor bana

Döngü mekanizması bana bunu söylüyor

Yanlış okuyorsam da zaten riskleri söyledim

Niye içime atayım da içimde patlasın😀

12/13 Ocak efsane olmaz diye de iyiki içime atmadım ve beklenti düşüşünde epey rolüm oldu , yoksa burda beni haşlayacak neler var neler:))

Ne modellerde baba senaryo var ne de diyagramlar önceki sistem gibi potansiyelli şu anda

Ne yapayım şimdi ,düşüncemi paylaşmayım mı?

-12/-13 muhtemel sistem ile epey güzel sistem potansiyeli var evet ( OLASILIK )