İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Selamlar herkese.

Çarşamba günü Bursa'ya gittim. İstanbul'da düzgün kar görmeyince artık soluğu Uludağ'da aldım. :hfyeni (18): Şubat ayına geldik şehir merkezinde havada kar dışında birşey göremedik ne yazık ki. Kasım ayında ki sistemde Aydos da kar görmüştük berkeeldek ile birlikte. Geçtiğimiz salı günü Çatalca Binkılıçda da gördük Autochthon ve berkeeldek ile. Onun dışında bir kar yağışı İstanbul'da şehrin merkezinde maalesef görülmedi. Bende dedim artık bu sezon Uludağ'a gitmenin zamanı geldi.

Hali hazırda bir sürü Cephesel yağış yani AB'li sistem aldık. Bunlarında bir çoğu kayak merkezlerine yoğun kar yağışı ve birikimi yaptı. Bunun hemen ardından Yüksek basıncın etkisini göstermesiyle hava açtı bunu fırsat bilerek kart postallık görüntüler görmek adına 2 günlüğüne Bursa'ya ve Uludağ'a gittim. ❄️

Muazzam görüntüler vardı. Daha teleferik 300-400m yükselmeden kar örtüsü hemen başladı. Yani burada şunu anlıyoruz maalesef ki gerçekten çok sınırda kaldı sistemler. Eğer soğuk çekirdek 2-3 derece daha kuvvetli olsaydı İstanbul il genelinde de bu görüntüler kadar olmasada iyi bir kar yağışı olurdu.

Teleferik yükseldikçe kar örtüsü artmaya başladı.

Zirvede kayak merkezinin olduğu bölgede kart postallık görüntüler her yerdeydi. Tam da havanın açık olduğu görüş mesafesinin epey iyi olduğu bir güne denk getirdim yağış sonrası. Sert karın üstünden diz boyundan fazla taze kar birikimi vardı. Kar durumu gayet iyiydi. Bu da demek oluyor ki sıcaklar uygun olsaydı İstanbul'da bilek boyu kar olurdu:)

Bir insan kar delisi olunca bu manzaralar ona çok güzel iç açıcı geliyor. Kar da yürümek,kayak yapmak müthiş. :hfyeni (29): 🎿🏂⛷️ Umuyorum bu sezon İstanbul şehir merkezinde de bunu görürüz.

Haftaiçi olduğundan kalabalık değildi. Teleferik inilen kısımda biraz insan yoğunluğu vardı. Onun dışında pistler sakindi.

Fotoğrafın sol kenarına baktığınız da insanların sadece bir nokta da yoğunlaştığını görebilirsiniz.

Umuyorum inşallah bu sene İstanbul'un kıyı semtlerinde dahi tatmin edici bir kar yağışı görürüz. Atmosfer kaotiktir. Kim bilir? Belki de bu sene Şubat ayının son haftasında öyle bir sistem gelecek ki, akıllardan çıkmayacak. Bunu bilemeyiz. ☃️❄️🌨️

Kış sezonu halen kapanmış değil. Mart ayının ilk haftasına kadar süreç var. Yağar veya yağmaz. Biz ihtimallerini takip etmeye devam edeceğiz. Atmosfer'de kesinlik yok. Kışı takibe devam. hava-kars323 uzays3271653126 :/8103*

İyi akşamlar herkese.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Kıskanmadık :hfyeni (18):

Hocam efsane yaa hele teleferik 👏❄️

• Geçtiğimiz 10 günlük soğuk dönem öncesi de aynen böyle bir dönem geçirdik. Neredeyse kopyala yapıştır. Bir türlü modellerde soğuk atak görünmüyordu. Haftaya Çarşambaya kadar mutlaka bir sistemi potaya alıcağımıza inanıyorum. Diagramlarda hafiften kıpırdama başladı. Ekleme yapmak istiyorum şuan görünen son geçirdiğimiz soğuk sisteme benzer basınç dizilimleri olabilir. Azordan Rusya'ya uzanan bir yüksek altında A.B alanı. Umarım bu şekilde olmaz yoksa yine sınırda bir sistem olur.

• Diyagramdaki senaryoların önümüzdeki 12 gündeki istikrarı göz kanatıyor gerçekten sıcak oldu mu asla taviz yok ille o keyifsiz zamansız gelip başağrılarına da neden olan o güneyli havaları yiyeceğiz size de aynısı olmuyor mu arkadaşlar bu lodos havalarında özellikle vücut sağlığı daha da bozuluyor sanki sürekli baş ağrısı huzursuzluk hissi hep bu zamansız gelen lodos etkisi

• Modellerde çok keskin dönüşler olabilir . 3-4 gün içinde ya efsane diye bağırırız ya kestane diye kışı kapatırız . Her yerde o kadar çok ab var ki ufak mb farkları ufak km’lerde oynamalar dramatik şeyler yaşatabilir . Hakkımızda hayırlısı olsun .

• Bu gece yarısı güncellemesinde uzun vadede -5 ila -10 soğuklarına iniş vardı. Bakalım sabah güncellememizde patates olacaklar mı yoksa devam mı edecekler?

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• İstanbul da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklık değerleri

İstanbul, Silivri, SİLİVRİ ORMAN SAHASI-2,7
    İstanbul, Büyükçekmece, BÜYÜKÇEKMECE0,3
    İstanbul, Silivri, SİLİVRİ0,7
    İstanbul, Arnavutköy, ARNAVUTKÖY/TERKOS BARAJI0,8
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI1,0
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA1,0
    İstanbul, Eyüp, EYÜPSULTAN1,1
    İstanbul, Çatalca, ÇATALCA RADAR SAHASI1,2
    İstanbul, Çekmeköy, ÇEKMEKÖY/ÖMERLİ1,6