İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• %52'lerden %61'lere çıkmışız önümüzdeki güncellemeleri de görmek gerekiyor.

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• gfs denilen lanet model kendi gösterip kendi yok ediyor kac güncellemedir 9/13arasını dogu avrupa ve balkanlara verdi ve ısrarına devam ediyor hiç bozmadan bize sıra gelince 100 takla atıyor vermemek için her yolu deniyor soguklarda ülkeye girmemek için elinden geleni yapiyor ötele baba ötele kıs bitecek zaten 2.5 ay kıs ayımiz var o da öteleme ile geçiyor .Maşallah bu coğrafyaya y.b bir oturdumu gitmek bilmiyor.

• Alçak basınç ortadan süpürülünce ortaya daha net bir sinoptik çıktı. İstanbul için DEK ihtimali artık var. Soğuk akışı UKMO’da daha batılı ve güçlü yalnız değişim iyidir. :thumbup:

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Ecmwf sürprizi :hfyeni (29): 😂

Her güzel sistemde her sene aynı şey :D ECM umutlar sönmüşken tatlı bir tablo çizer. Değişiklik olma ihtimali olsa da zaman yaklaşmışken görmek önemli bence. Sinerji düşük olursa -8 alırız gibi duruyor. GFS gibi -6 lar kadar da kötü olmamalı artık.

• 23 Aralık’tan beri beklediğimiz sistem son 2 gündür modellerde gol yemişken, bugün ECMWF “maç daha bitmedi” sinyali gönderdi.

Atiba Hutchinson

• Bu sene kar yağışını eski görüntülerle yaşatıyor instagram admini ^^ bu gidişle zaten anca videolardan görürüz.

• ECMWF çıktısı güzel evet ama asıl merak ettiğim sonda Kırım üzerine verdiği -30’luk soğuk çekirdek.

Tahminci hocalarımızın bir yorumu var mı buna?

Ben hiç hatırlamıyorum Kırım üzerinde -30 gördüğümü.

Atiba Hutchinson

• Ilıkçılar görüyorum güneşi gördükçe bir çiçek gibi açıyorlar :hfyeni (18):

Sıra biz soğukçulara da gelecek :hfyeni (29):

ECMWF çıktısı güzel evet ama asıl merak ettiğim sonda Kırım üzerine verdiği -30’luk soğuk çekirdek.

Tahminci hocalarımızın bir yorumu var mı buna?

Ben hiç hatırlamıyorum Kırım üzerinde -30 gördüğümü.

Hocam yanlış hatırlamıyorsam 2023 Şubat ayında kuzeyimizden sıyırıp giden bir sistem vardı ve Karadeniz'i teğet geçti.

Soğuk çekirdek 192h de -32 idi. İleri güncellemeler de 72h' de -28 olmuştu.

Vade yaklaştıkça genel olarak soğuk çekirdekler de güney yönlü harekette kırpılma olabiliyor.

• Sistem olur da 1-2 günlük de olsa gelirse, Anadolu-Avrupa savaşı yapan linç yer haberi olsun üşenme yok o günlerde kar yağsın da Çatalca’da olsam kalkar Gebze’ye giderim😂

• Onca ay beklemişim yok soğuğu yok yağışı yok yer sıcaklığı vs vs takdir Allahtan tabide inciğine kadar bakacaksak sistemin yağmuru yeğlerim.

Degişim olabilir olacakta vade uzun geçen sene şubatta yağan karın ötesine geçmez şuanlık hayırlısı vade daha uzun bakalım dahada iyi olabilir uçabilirde hayalperestliğe gerek yok beklediğimize değecek birşey gelsin.

• Sistem olur da 1-2 günlük de olsa gelirse, Anadolu-Avrupa savaşı yapan linç yer haberi olsun üşenme yok o günlerde kar yağsın da Çatalca’da olsam kalkar Gebze’ye giderim😂

Rafta bulunan cetveller devreye girecek ve bölge savaşları başlayacak :hfyeni (29):

Kaos sevgilimiz hocam :D2