Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hatırlarsan onu diyenlerden biri bendim ama kışın ortasında daha bir şey belli değilken 2018 gibi bir kış olduğunu söylemenin erken olduğunu söylemiştim. Bu saatten sonra bunu açıkça söyleyebiliriz evet 2018 tarzı bi kış oldu

Hala bunu diyemeyiz. 2022 gibi de, 2014 gibi de, ve ya kendine has bitebilir

Martın 4'ünde okkalı bir sistem almayacağız diye bir garanti yok bence.

• Hatırlarsan onu diyenlerden biri bendim ama kışın ortasında daha bir şey belli değilken 2018 gibi bir kış olduğunu söylemenin erken olduğunu söylemiştim. Bu saatten sonra bunu açıkça söyleyebiliriz evet 2018 tarzı bi kış oldu

Çarşambanın gelişi perşembeden bellidir diye bir laf var bilirsin.

Kışın bana göre en şanslı dönemi Kanada'daki yüksek basıncın sonradan büyük bir bölünmeye yol açmasıydı. Ancak önce 13 Ocak sonra 21 Ocak sistemlerini alçak basınçlar yüzünden kaybettik. 21 Ocak'ı takiben devam eden blokajda da soğuklar kırıldığı için boş soğuk çektik.

Hatta o dönem dedim ki bölünme oldu, soğuk tarafta kaldık ama gele gele kırıntı soğuklar geldi bundan sonra yer yarılsa gök gürlese bu şansı elde edemeyiz yani aslen kış kafada bitmişti.

Yine de şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim bu kadar rezil bir şubatı ben de beklemiyordum. Kuzeyde soğukların toplanmasına birlikte eğer Atlantik çomak sokmasaydı şu an içinde bulunduğumuz sistemde amorti yakalarız örtü görürüz diye düşünüyordum. Yani kısaca 2018'den bir tık iyi bir kış olabilirdi ama günün sonunda daha kötüsü oldu sağlık olsun...

• Çarşambanın gelişi perşembeden bellidir diye bir laf var bilirsin.

Kışın bana göre en şanslı dönemi Kanada'daki yüksek basıncın sonradan büyük bir bölünmeye yol açmasıydı. Ancak önce 13 Ocak sonra 21 Ocak sistemlerini alçak basınçlar yüzünden kaybettik. 21 Ocak'ı takiben devam eden blokajda da soğuklar kırıldığı için boş soğuk çektik.

Hatta o dönem dedim ki bölünme oldu, soğuk tarafta kaldık ama gele gele kırıntı soğuklar geldi bundan sonra yer yarılsa gök gürlese bu şansı elde edemeyiz yani aslen kış kafada bitmişti.

Yine de şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim bu kadar rezil bir şubatı ben de beklemiyordum. Kuzeyde soğukların toplanmasına birlikte eğer Atlantik çomak sokmasaydı şu an içinde bulunduğumuz sistemde amorti yakalarız örtü görürüz diye düşünüyordum. Yani kısaca 2018'den bir tık iyi bir kış olabilirdi ama günün sonunda daha kötüsü oldu sağlık olsun...

Hocam, yanlış hatırlamıyorsam siz zaten bu kışın hemen hemen bu şekilde geçeceğini kış ön tahminlerinin yorumlandığı sıralarda bir mesajınızda belirtmiştiniz. Sayfalara geri dönüp o mesajizini bulmam çok zor ama bu şekilde bir değerlendirme yaptığınızı çok iyi hatırlıyorum. Kış adına kötü ama sizin adınıza gayet başarılı bir tahmin olduğunu düşünüyorum. Tebrikler.

• Ay sonu Mart başı bir ısınma ihtimali daha var. Gfs model sonu hayal ürünü olmaya bilir. Bu geçtiğimiz ısınmada eşleşme yani coupling olmadı rüzgar doğuya dönmedi birtürlü

• Zaten ben Şubat sistemlerini kaçıracağımızı söylemiştim hem bunu tecrübe ile sabitle hemde bunu içtenlikle söyledim tecrübe dediğin de yakın bir tarih olan 2018 bölünme olayında Türkiye ihtimalini hiç bir zaman düşünmeyeceğim hatta artık imkansız bakıyorum Mart ilk hafta bişeyler olabileceğini söylemiştim...ekleme eğer o olmazsa 20 sinden sonraya ve Nisan ayında serin bir bahar ve kış geçireceğimiz günlerin olabileceğini de şimdi tahminime ekliyorum.Bu kışın 2018 e ne kadar benzeyip benzemeyeceğini Mart'ta alma ihtimalimiz bulunan sistemler gösterecek bu sistemlerde öyle aman aman beklemiyorum ama inşallah iyi geçer diyelim.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Mesudiye, MESUDİYE-3,1
    Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ-0,4
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ0,4
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ1,2
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ1,7
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM2,1
    Ordu, Gürgentepe, GÜRGENTEPE2,2
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY2,5
    Ordu, Korgan, KORGAN3,4
    Ordu, Aybastı, AYBASTI3,5
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK4,9
    Ordu, Kumru, KUMRU5,4
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI6,1
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ6,1
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA6,1
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ6,1
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY6,4
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ8,8
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR9,0
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ9,3
    Ordu, Ünye, ÜNYE9,4
    Ordu, Fatsa, FATSA9,7
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ9,9
    Ordu, Altınordu, ORDU10,1
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER10,3
  • Çok iyi bir kış olmayacağını 2 hafta önce diyagramdan söylemiştik (ben ve bi kaç abim demişti) tabii kötü diyince hemen troll sıfatı yapıştırdıkları için içimden gelmedi gelmek.Yapcak bişe yok nisan başı ve martta değişik soğuklar görebiliriz ama kar yapmazlar büyük ihtimal(kıyılarda)

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• Önceki yıllar da söylemiştim artık standart yaz mefsimi ve kış mefsimi hayal oldu bu kar yağmayacak anlamına gelmez bir bakmişiz türkiye kutup soğuklarıylan boğuşurken bir bakmışız kışın ortasında yaz yaşıyoruz artık bu işin ortası yok

• Evet maalesef biz bu döngüyü aylar öncesinden de ifade etmiştik. Şubat ayının artık kış ay olmaktan çıktığını bir bahar ayı şeklinde yaşandığını birkaç yıldır zaten yaşıyorduk. Bu sene daha da belirgin bir hale geldi. Kış ayı artık sadece bir aya indirgenmiş durumda o da Ocak ayı. Kar adına ne görürsek bundan sonraki yıllarda ancak Ocak ayında görmüş olacağız.

• 31 Mart, hatta 20 Nisan olmadan benim gibi rakımda yaşayanlar için kış bitti diyemeyiz. Sahil içinse çok dar bir zaman kaldı, genel gidişat değerlendirildiğinde ümit çok az.

2020 hayalim için 8 Mart'a kadar beklerim, sonrasında artık teslim bayrağını çekerim.

Şu ana kadar 13 Ocak hariç tahmin performansım, üye olduğum yılların en düşüğü oldu, sağlık olsun.

Tecrübe kazandık, hatalarımızı gördük, sonraki yıllara daha pozitif yansır inşallah.

Üzdüğüm, kırdığım varsa, hayal kırıklığına uğrayan varsa beklenti dolayısıyla hepsi için özür dilerim, hakkınızı helal edin.

Dediğim gibi, 8 Mart itibariyle sezonu kapanmış kabul ederim, yine sistem beklentim var, ama çok iyi bir sistem olsa bile bu sene çok vasat kaldığım gerçeğini değiştirmez. Tüm yaz sezonu boyunca daha iyi çalışıp, daha realist ve nokta atışı tahminlerle yeni sezona başlayacağımdan şüpheniz olmasın dostlarım

• Fındıklar da kısmı dil vermeler başlamış sıcak bir bir kaç gün daha da fazla hareketlenmeye sebeb verecektir. Benim bir findik bahçem yok ama bu iş ile geçinen çok aileler var. Ama şahsi düşüncem bu sene fındık büyük riskte .

• Forum sessizleşti yine hemde çok erkenden ah be bu kıştan sonra takibide bırakacam moralim çok bozuldu sistemin geleceği yok herşey tam oturdu olacak diyoruz araya birşey sokuluyor alçak basınç parazit hoooop Kazakistana Azerbaycanada değil Kafkaslara da değil direk Kazakistanı boyluyor kaç senedir aynı hep doğu hep doğu süper elnino yaşansaydı çok daha farklı senaryolar izleyecektik ama olmadı be

• Ağustostan beri beklediğimiz kış böyle olmalıydı ya. Kabullenemiyorum ama kabullensem de kabullenmesem de bir şey değişmiyor. Atmosfer işi nasip işi nasibimiz yokmuş. :(3232Vermeyince Mabud neylesin Mahmut. Son iki yıl çektiklerimizin karşılığını seneye alırız inşallah. İnşallah seneye izlanda güzel sistemlere engel olmaz, inşallah sürpriz alçak basınçlar umutlarımızı çökertmez.

• Tamamen şans, ıvır zıvır sistem gelir yb yerindedir ama gelen sistem değil sistemciktir, okkalı bir sistem iner gözler yb yi arar ama oda saçma sapan bir hal alır , gfs güncellemeler diyor ki en iyi ihtimal serin olursunuz