Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • aşırı kararsız modeller hele de vade uzun olunca sabah var akşam yok kısacası bir sistem gelecek ama o sistemi 60 lı saatlerden aşağı çözme şansımız yok ne yazıkki :(3232

Umarım geçen sene gibi olmaz sürekli öteleme trendi vardı, kış yeni başladı 2020 yılından beri baba sistem alamadık inşallah bu sene farklı olur

• Hocam nao fazla pozotif degilmi fazla pozitif olunca doguya kacmiyomuydu sistem

Doğuya kaçarsa bizde peşinden el sallarız burada kimse benim baktığım gibi bakmaz sen beni değil tayfunu keremi osmanı ümit reisi takip et ben bakarken modeli ters çeviririm yandan bakarım modelin içinden kuş böcek yılan bile çıkarırım ben farklı bakarım sen bana bakma 😉

• 16-17 sistemi için vade kısaldıkca modeller ayrışıyor çok garip :/

Ben böyle bir model senesi anımsamıyorum.

Ciddi bir yağış beklemiyordu konumumda bu saatte modeller.

Ama resmen sel yapacak şiddette yağmur var yarım saattir. Hemde kesintisiz, iri taneli.

Daha garibi, radar da boş gibi birşey.

Şimdi, haftasonu her telden çalan modellerle nasıl tahmin üreteyim.

Bende yine kendi yöntemim olan Tayfun simulasyonuna başvuruyorum. Başka çare yok :)

Haftasonu bir miktar soğuk artışı, ayrıca modellerin beklediğinden fazla, hele hele ecmwf 'nin beklediğinden hayli fazla yağış bekliyorum.

Ayrıca bana göre, henüz modellerde gözükmeyen bir sistem daha var, hemde yılbaşından önce.

Benim algoritmam bu sonucu çıkarıyor.

Yanılırsam, sorun yok, benim beyin bedava, model beynine milyarlarca dolar döküldü :hfyeni (18):

• Kanka ecmwf'nin 15 günlük toplam yağışını neredeyse bu akşam egale ediyorduk😂

• Doğuya kaçarsa bizde peşinden el sallarız burada kimse benim baktığım gibi bakmaz sen beni değil tayfunu keremi osmanı ümit reisi takip et ben bakarken modeli ters çeviririm yandan bakarım modelin içinden kuş böcek yılan bile çıkarırım ben farklı bakarım sen bana bakma 😉

Modellerin AO su NAO su da en iyi ihtimal 5 gün.Çok oynak.O yüzden başkanımın yılbaşı tahmini taş gibi yerinde.Tersten bakmaya devam agabeyim :hfyeni (18):

• O dediğin yağıştan bizim burdada görüldü tayfunum aniden bastırdı kendimi eve zor attım valla 😄 anlaşılan oki bu modeller veya modelcikler hava meraklılarını bu senede yine kanser edeceğe benziyor günümüzde milyarlarca dolarların harcandığı bu yapay zeka ürünleride fos olmaya başladı hem eskiden modelmi vardı atalarımız boşuna bu fırtına takvimlerini yapmamışlar doğadaki herşeyi birnevi anahtar olarak görmüşler.

• Şimdi verilere baktım da ay sonu fena geliyor gibi. Aşırı pozitiften nötre hızlı düşüş var ayrıca mjo ecmwf faz 8 gfs ise faz 1 e çıkış yapıyor yani skandi yükseği senaryoları var. Sanırım 2016 da İskandinav yükseği ile gelmişti yanlış hatırlamıyorsam

• Şimdi verilere baktım da ay sonu fena geliyor gibi. Aşırı pozitiften nötre hızlı düşüş var ayrıca mjo ecmwf faz 8 gfs ise faz 1 e çıkış yapıyor yani skandi yükseği senaryoları var. Sanırım 2016 da İskandinav yükseği ile gelmişti yanlış hatırlamıyorsam

Yani illa yılbaşında abdullah hocayla gar topu oynayacam diyorsun osman hocam😄😄

• Aslında böyle bir yağış çokta beklenti dışı değildi. Gelişen dar konverjans sahaları ve güçlü nem adveksiyonu belliydi. Ayrıca oluşan lapse rate oranına bağlı kararsızlık yerel olarak güçlendirme etkisi yaptı. Tabii Vertical Velocity olayı da etkili oluyor. Aslında birçok etkisi var ama en basit olanları bunlar.

• Modeller bu istikrarla devam ederse çok da üstüne düşmeye gerek yok zaten sabah kalkıp gökyüzüne bakmak gibi yöntemlere başvurmaya az kaldı ^^

Osmanım ben anlatamam sen anlat bizimkisi tahmin tutsada tutmasada herşey allahtan yanlız bu akşam modeli yine ters çevirip uzun uzun baktım gözlüğü taktım hayırlısı allahtan