Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yav kardeşim birşey demedik olanı anlattık 🤣🤣 olurda vakit bulursan buralardayım balkondan kafayı uzat orada çay içen bir adam görüyorsan işte o benim🤣🤣

Yok abim anlatim dedim ya 🤣

Arada görüyorum seni balkonda yoldan geçerken falan 😂

Hedef Hava Harp Okulu

• İngiltere orta avrupa’da italya ya kadar hakim kuran ve kısmen norveçe doğru gayret gösteren yükseğin hemen önünden moskoftan aşağı mübarek ak gel işte Allahtan belanı mı arıyorsun ben böyle nazlı bişey görmedim kıvırdıkça kıvırıyor

• Haydi ben çıktım dışarı biraz koşalım🤣🤣

Ben hala teknik çizim ve eskiz yapıyorum abim valla düzenim iyice bozuldu ya önceden neredeyse ger gün çıkar dolaşırdım iyice eve kapandım üniversite başladığından beri 🥲

Hedef Hava Harp Okulu

• Bluser55 Hocam 2016 yılbaşı efsanesi.Köydeydim.(1200 mt)

Yukarılarda kar örtüsü çok cılızdı.

Rakım düştükçe kar miktarı ciddi seviyede arttı ve komik gelebilir,aşağı inerken tekere zincir taktık.

Böyle şeyler olur ve sibirya uyanmışken bunu yaşayabiliriz.

Rakım düştükçe kar miktarı ciddi seviyede arttı ve komik gelebilir,aşağı inerken tekere zincir taktık.

O sistemde 400-500 rakımlar 1 metreyi aşmıştı diye hatırlıyorum

İnşallah hocam baba sistem özledik gerçekten. Ben biraz da git gide sertleşen sistemler değil de direk baba sistem olsun istiyorum onun peşindeyim şöyle 850si sınırda falan kalmasın, sağlam 500ü olsun sıcaklık -li derecelerde tipi buz sarkıtları 0 rakım 1m birikim falan çok şey istemiyoruz :hfyeni (18):

• Çokta kafanı karıştırma kıyıların 50cm kar alıp iç kesimlerin çok daha az kar aldığı sistemler mümkündür ben şimdi spora gidiyorum döndüğümde yılbaşında kar yağarmı onu konuşacağız :/

2001 ya da 2002 olabilir. Lise sonda ya da 2'deydim. Samsun'un Alaçam ilçesinde yaşıyorduk. İlk başta bir 10/15 cm cıvık bir kar ile başlayan ufak bir sistem devamında birkaç gün sonra harika bir sistem gelmişti. Yanılmıyorsam pazar gibi başlayıp çarşambaya kadar süren, salı gecesi zirve yapan bir yağıştı. Çarşamba günü sabah ilçe pazarına köyden gelen birkaç traktör ve köylü vatandaşı görünce bizler de onlar da çok şaşırmıştık. Biz şaşırmıştık çünkü babamla ilçe merkezindeki evin önünde 100 cm'e yakın ölçmüştük. Burada 1 m ise köyler ne haldedir diyorduk. Ama köyden gelen vatandaşlar köylerde bu kadar kar olmadığını, karın yolda ilçeye yaklaştıkça kendilerini zorladıkkarını söylemişlerdi. Mesela kendi köyümüz de ilçeye çok yakındı. Rahmetli dedem bahçelerde 130 cm ölçüm yaptım derdi.

• 2001 ya da 2002 olabilir. Lise sonda ya da 2'deydim. Samsun'un Alaçam ilçesinde yaşıyorduk. İlk başta bir 10/15 cm cıvık bir kar ile başlayan ufak bir sistem devamında birkaç gün sonra harika bir sistem gelmişti. Yanılmıyorsam pazar gibi başlayıp çarşambaya kadar süren, salı gecesi zirve yapan bir yağıştı. Çarşamba günü sabah ilçe pazarına köyden gelen birkaç traktör ve köylü vatandaşı görünce bizler de onlar da çok şaşırmıştık. Biz şaşırmıştık çünkü babamla ilçe merkezindeki evin önünde 100 cm'e yakın ölçmüştük. Burada 1 m ise köyler ne haldedir diyorduk. Ama köyden gelen vatandaşlar köylerde bu kadar kar olmadığını, karın yolda ilçeye yaklaştıkça kendilerini zorladıkkarını söylemişlerdi. Mesela kendi köyümüz de ilçeye çok yakındı. Rahmetli dedem bahçelerde 130 cm ölçüm yaptım derdi.

İşte hocam senin o lise ikiye gittiğin sene ben askerdeydim şimdiki gibi iletişim nerede arada bir konuşuyorduk evle

Hocam sene 2001 aynen dediğiniz gibi olmuş hatta burda şehir merkezinde 1hafta elektrikler kesilmiş dediğim gibi ben askerdeydim bizimkiler hem o zaman telefonla görüştüğümüzde hemde arasına anılarında anlatırlar tam olarak 2001 şubatı

• 2001 ya da 2002 olabilir. Lise sonda ya da 2'deydim. Samsun'un Alaçam ilçesinde yaşıyorduk. İlk başta bir 10/15 cm cıvık bir kar ile başlayan ufak bir sistem devamında birkaç gün sonra harika bir sistem gelmişti. Yanılmıyorsam pazar gibi başlayıp çarşambaya kadar süren, salı gecesi zirve yapan bir yağıştı. Çarşamba günü sabah ilçe pazarına köyden gelen birkaç traktör ve köylü vatandaşı görünce bizler de onlar da çok şaşırmıştık. Biz şaşırmıştık çünkü babamla ilçe merkezindeki evin önünde 100 cm'e yakın ölçmüştük. Burada 1 m ise köyler ne haldedir diyorduk. Ama köyden gelen vatandaşlar köylerde bu kadar kar olmadığını, karın yolda ilçeye yaklaştıkça kendilerini zorladıkkarını söylemişlerdi. Mesela kendi köyümüz de ilçeye çok yakındı. Rahmetli dedem bahçelerde 130 cm ölçüm yaptım derdi.

Hakan hocam da geldiğine göre tamamız. 8) 8)

• İkinci kabusumuz kış boyu mükemmel derecede bizi etkileyecek sisteme darbe vuran tam bize inecekken ingiltere nin kuzeyinden yürüyen alçak basınç dolayısı ile yüksek orada dirayet gösteremiyor ve bütün düzeni bozuyor

• 22 aralık 2021 sisteminde sahillerde 20 cm kar yoktu ama dereli gibi yerlerden sahildeki bazi lokasyonlar daha fazla kar almıştı diye biliyorum. Mesela bizim köyde o kadar yağmamış öyle demişlerdi yine DoquKaradeniz28 hocamız da öyle demişti sanırım

Evet. Sahilde bazı lokasyonlarda kesintisiz kar yağıp 30 cm üzeri örtü oluştururken bizde 3 günlük sistem sürecinde hergün sadece 1 saat kar atıştırıp toplamda 3 cm kar yağabilmişti.

Bizden yüksekte hep 1 cm kar vardı. Hatta 2000 mt üzeri hiç kar yoktu.

• Aslında işin özeti kar yağışının oluşum şeması. Eğer kar siklonik ise yüksekler her zaman daha fazla etkileniyor deniz etkili kar yağışları etkili ise kıyılar daha önde oluyor. 2016 yılbası sisteminde denizden 34 km uzaklıkta 600 rakımlı beldede çalışıyordum sahilde 90 cm kar varken oradakilere konuştuğumuzda 15-20 cm civarı kar olduğunu söylemişlerdi.

Hocam, bahsettiğin sene 2002. Benim çocukluğuma dair en güzel kar anılarımdan. Samsun merkezde sömestr ile kar tatili birleşmişti. Yaklaşık bir ay tatil yapmıştık. Neredeyse 7-8 gün boyunca aralıklarla kar yağmıştı. Orta 2. Sınıfta idim.