Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Tamamdır,teşekkür ederim hocam

Bunu sormamdaki amacım bu konunun ne kadar sürede açıklığa kavuşturulduğunu öğrenmekti.Baykal gölünün de Ao ile beraber jetlere etkisi olduğuna dair tezlerin olması(hatırlarsanız size de sormuştum) ve baykal gölünün de net bir açıklamaya kavuşturulması tahminen ne kadar sürebilir sorusuna cevap bulabilmem içindi.

Jet ve Tork arasındaki kolerasyonun ne zaman bulunduğuna dair net bir şey söyleyemem ama AAM ve MT olaylarının bulunuş zamanlarını söyleyebilirim. İlk olarak AAM yani Atmospheric Angular Momemtum Victor P. Starr tarafından 15 Aralık 1947 yılında kaleme alınmış 1948 Mart'ında düzyazıya çevrilmiştir. MT yani Mountain Torque ise 20 Aralık 1970 yılında C. W. Newton tarafından kaleme alınmış 1971 Mayıs'ında düzyazıya çevrilmiştir. Büyük ihtimalle jet/tork kolerasyonu 90'larda bulundu. Bir yerde okumuştum ancak şimdi bulamadım. Aşağıya hem AAM hem MT'ye dair ilk düzyazıya çevrilmiş metini bıraktım.

Atmospheric Angular Momentum

0095-9634-1520-0469_1948_005_0039_aeotgc_2_0_co_2.pdf

Mountain Torque

1520-0469-1520-0469_1971_028_0623_mtitga_2_0_co_2.pdf

• Üstadım tarih konusunda ben kendime biraz kısıtlayıcı davrandım. Senin öyle dediğini biliyorum ancak ben Şubat'a güzel bir son yakışır düşüncesiyle yaptım fakat olmadı. Yine de bu güzel Emir Timurlenk sisteminin takibini yapacak olmak çok heyecan verici :)

• Simülasyon ile bu verilerin uyumlu çalıştırılmaları taaa 2012’leri falan buldu aslında

Mesela Mjo da 1970’lerin icadı ama yine ancak 2015’ten sonra simülasyonda taşlar yerine oturdu ama ( aslında tam da oturamamış, hala bir çok soru işareti var )

Model algoritmaları özelikle bu yıl çok zorlanıyor benzetimlerde

• Simülasyon ile bu verilerin uyumlu çalıştırılmaları taaa 2012’leri falan buldu aslında

Mesela Mjo da 1970’lerin icadı ama yine ancak 2015’ten sonra simülasyonda taşlar yerine oturdu ama ( aslında tam da oturamamış, hala bir çok soru işareti var )

Model algoritmaları özelikle bu yıl çok zorlanıyor benzetimlerde

Simülasyon olayında halen daha çok eksiklikler var. Aynen dediğiniz gibi halen daha bir çok soru işareti var. Gün geçtikçe bu soru işaretlerine yenileri ekleniyor.

• Simülasyon olayında halen daha çok eksiklikler var. Aynen dediğiniz gibi halen daha bir çok soru işareti var. Gün geçtikçe bu soru işaretlerine yenileri ekleniyor.

Şu anda Pna bile dörde bölünmüş durumda güneyli Pna , kuzeyli Pna bölgesi

Doğu Pna ve Batı Pna bölgesi diye

Grönland blokajı BİLE Labradora yakın olması ile İzlanda’ya yakın olması arasında bile büyük fark yaratıyor

Yani - PNA şu şu sonucu verir devri geçti, çünkü konumu önemli

Yada Grönland blokajı gördük şimdi yaşa bastık, o da mazi artık

Blokajın konumu çok etkiliyor tetikliyor gelişmeleri

• Peki hocam,

Yüksek dağ sıraları üstünden geçen jet akıntısının da yer ile etkileşimi sonucunda bir ULL ortaya çıkabiliyor bu sayede de yine Amerika’ya inen sistemle karasal bölgelerde oluşan termik yüksek basınçta tork’u tetiklerse Jet akımının gelecekteki halini kendi kendine şekillendirebilir diye bir sonuca varabilir miyiz sayın hocam?

(Umarım saçma derecede bir soru sormuyorumdur)

• Aynen öyle hocam. Artık eskisi gibi bir olayda hemen çöpe atma devri sona erdi. Artık o kadar çok parametre ortaya çıktı ki ufak basınç hareketleri gözle görülür oynamalara yol açıyor. Sanırım siz de o yüzden MJO'daki ortalama faz haritalarını desteklemiyorsunuz. Bu gidişle o haritaların her biri yalan olacak. Çünkü dediğiniz gibi farklı modellerin ortalamalarında bile değişiklikler mevcut, misal JMA ve NOAA...

• Peki hocam,

Yüksek dağ sıraları üstünden geçen jet akıntısının da yer ile etkileşimi sonucunda bir ULL ortaya çıkabiliyor bu sayede de yine Amerika’ya inen sistemle karasal bölgelerde oluşan termik yüksek basınçta tork’u tetiklerse Jet akımının gelecekteki halini kendi kendine şekillendirebilir diye bir sonuca varabilir miyiz sayın hocam?

(Umarım saçma derecede bir soru sormuyorumdur)

Soruyu tam anlamadım ama sanırım şunu sordun;

Oluşan torka ekstra bir tork daha gelirse kendi kendini şekillendirebilir mi?

Eğer sorun buysa böyle olması düşük ihtimal. Çünkü yüksek basınç hakimiyetinden belirli bir süre sonra jetler güçlenir, hemen güçlenmez o yüzden tork olsa dahi peşinden olması muhtemel tork için vadesi yetmez. Tabii istisnalar olabilir.

• Soruyu tam anlamadım ama sanırım şunu sordun;

Oluşan torka ekstra bir tork daha gelirse kendi kendini şekillendirebilir mi?

Eğer sorun buysa böyle olması düşük ihtimal. Çünkü yüksek basınç hakimiyetinden belirli bir süre sonra jetler güçlenir, hemen güçlenmez o yüzden tork olsa dahi peşinden olması muhtemel tork için vadesi yetmez. Tabii istisnalar olabilir.

Tamamdır,teşekkür ederim hocam.

Evet,öyle bir istisna olabilir mi diye sormak istemiştim.

• Yine geçiş süreci ve yine kafalar karışık.UKMO ve GEM yine istikrarlı şekilde aysonuna ana fikirlerini sunuyor.ECMWF destek veriyor gibi.Uzun vadeyi çözmeye çalışan GFS nin kafası herzamanki gibi karışık.Aysonu dikkate alınır.

• Aynen öyle hocam. Artık eskisi gibi bir olayda hemen çöpe atma devri sona erdi. Artık o kadar çok parametre ortaya çıktı ki ufak basınç hareketleri gözle görülür oynamalara yol açıyor. Sanırım siz de o yüzden MJO'daki ortalama faz haritalarını desteklemiyorsunuz. Bu gidişle o haritaların her biri yalan olacak. Çünkü dediğiniz gibi farklı modellerin ortalamalarında bile değişiklikler mevcut, misal JMA ve NOAA...

Çok güzel bir noktaya işaret ettin değerli kardeşim

Ülkemiz hem jeolojik hem meteorolojik hem kültürel ve hem de sosyo ekonomik her alanda bir geçiş bölgesi

Net bir kalıba, net bir tanıma sıkıştırılamaz

Meteorolojide bu daha da geçerli

Milimetrik bir değişim ile çok ciddi potansiyelli sistem kısa sürede kuşa dönebilirken, yada vasat görünen sistem GGS’ler ile harika bir balyoza dönebilirken hep ülkemizin bu hassas dengeleri belirleyici faktör oluyor

Mjo için de kompanze edilmiş ortalama sinoptikler asla ülkemizi tarif edemez

Ha Azor , Sibirya , Arktik bölge, Aleut , Skandi ve GB bölgesi ipucu verse bile bize yeter de, o ortalama sinoptiklere bakarak sistem indi demek macera olur

Ayrıca dediğin gibi Ncep ile Jma gibi iki kurum aynı faz için farklı sinoptikler gösteriyorsa

Bakınız arada minik görünen ama bizim için çok önemli farklar var

O yüzden bir fazın bölgeye etkisine bakarken bu ortalama sinoptiklere değil fazın karakterine ve rüzgarlarla etkileşimine bakmak daha verimlidir diye düşünüyorum ve öyle de yapıyorum ( ilaveten etki süresi , gücü , peşinden getireceği ve önceki fazla etkileşimi ile dominant faz olup olmaması çok önemli ve bu hususlarda yerli kaynağımız YOK)

• Çok teşekkür ederim hocam , memnuniyetle

Bölgenin sinerjisine hayranım

Zaten siz hem bilge hem de sinerjiksiniz

Adres yerini buluyor:)) ✈️⛄️

Bilgeyi reddediyorum.

Bilmediklerimi ayağımın altına alsam, başım arşa değer.

Sinerjik olayına okey, bir kıştan beklenti soğuk ve kardır, net bir şekilde kış bitmeden kovalamaktan vazgeçemem, ne kadar doğru olduğunu bu yıl açıkça gördük.

Bir cümlede mevcut bilimsel tartışmaya söylemek isterim.

Uzunca bir süre, siz ve değerli usta Hakan abimden aldığım feyz ile Sam'dan İod'a, ordan Mjo'ya, 1000 hpa'dan 10 hpa'ya harmanlama uğraşına giriştim.

Sonuç çorba oldu :hfyeni (18):

Belki de ben beceremedim ama, bence belli bir vadeden sonrası için insanoğlu atmosfer karşısında her daim aciz kalacak.

En azından ben öyle kalacağım :hfyeni (18):

O yüzden artık 20 gün ila 1 ay arasında kısıtladım kendimi. 60-90 gün vadeye benim kırk fırın ekmek yemem gerek.

O yüzden sizleri takip edip, merakla öğrenci olmaya devam edeceğim :)

• Az biraz sessiz durayım diyorum da, görüntüleri görünce duramıyorda insan.

Şu kadar söyleyeyim, bize iner başka yere iner, ama Mart ayında kolay kolay görülemeyecek şeyler inebilir güney enlemlere. Hani kutup indi deriz ya, o türden :)

Sinerji ve pozitif enerjiye tüm hayatım boyunca inanırım ben kardeşim.İnançtaki yeri de dua dır.Bilimde de yeri vardır.Hatta beyin frekanslarını ve sinirlerini inceleyen bilim insanları da insan düşüncelerinin hayatın akışına yön verebildiğine dair çok ciddi çalışmaları ve sonuçları var.Haliyle bu aralar enerjimiz düşük.Odaklanma problemimiz var:))